Saksijas pērle-Drēzdene

mazaa raganina
mazaa raganina 16. jūnijs 2011 00:00
2168

 

Dodamies ceļā uz vienu no skaistākajām pilsētām Saksijā Elbas upes krastā. Drēzdene-tāds ir Tavs vārds!

 

Braucot iekšā pilsētā mūs sagaida postpadomju elpa un nav jau nekāds brīnums, jo šī skaistule līdz pat 1990.gadam bija Vācijas Demokrātiskās Republikas sastāvā. Ļoti daudz ēku, kas tik ļoti atgādina aizgājušos laikus, piemēram, sērkociņu kastītes tipa mājas. Šo sajūtu pastiprina arī tas, ka mūsu naktsmājas atrodas tipiskā kopmītnē ar attiecīgu telpu interjeru un atsperu gultām. Bet tas viss ir nieks, jo ne jau pēļos gulēt esmu te atbraukusi, turklāt viesnīca atrodas rokas stiepiena attālumā no vecpilsētas un pat es šeit nevarētu apmaldīties.

 

Ir ļoti silta un saulaina augusta diena un mēs dodamies apskatīt vecpilsētu.

Drēzdene – pirmo reizi rakstos minēta jau tālajā 13.gs. Saksijas kūrfirsts Frīdrihs Augusts I veica milzīgus darbus veicot pārbūvi pilsētā. Tika pieaicināti mākslinieki un arhitekti no visas Eiropas, rezultātā pilsēta ieguva ,,iesauku” Florence pie Elbas.

1806. gadā Drēzdene kļuva par Saksijas karalistes galvaspilsētu, savulaik Vācijas sastāvā tā iekļāvās 1871. gadā.

 

 

1945. gada 13.-15. februāris Drēzdenes vēsturē ir ierakstīts melniem burtiem. Šajās traģiskajās II Pasaules kara dienās pilsēta tiek pakļauta Lielbritānijas gaisa spēku apzinātai masveida bombardēšanai. Pilsēta burtiski tiek noslaucīta no zemes virsmas. Bojā iet tūkstošiem civiliedzīvotāju, tiek iznīcināti vēstures un mākslas pieminekļi... Šajā laikā pilsētā uzturējās daudz bēgļu, tajā skaitā no Latvijas, kuri gāja bojā bombardēšanas laikā.

Lūk, neliels citāts:

,,Bombardēšana notika pēc nu jau atstrādātas metodes, liels daudzums sprāgstvielu tika nomests, lai norautu mājām jumtus un atsegtu māju koka daļas, pēc kā tika nomestas degbumbas, pēc kā, savukārt vēl parastās bumbas, lai traucētu ugunsdzēsēju darbu. Pēc kāda laika izveidojas uguns vētra, kuru bija neiespējami apdzēst. Temperatūra sasniedza pat 1500 °C. Kad apvidu pārņēma liesmas, siltais gaiss strauji cēlās augšup, savukārt aukstais gaiss aizpildīja radušos vakuumu un sev līdzi ievilka tuvumā esošos cilvēkus.  Šī arī bija pirmā tīši izraisītā uguns vētra. Iepriekš tādas bija izcēlušās neplānoti, taču Drēzdenē bumbas tika mests noteiktā secība un noteiktās vietās, ar mērķi aizdedzināt pilsētu.” Avots:http://vesture.sauc.lv/index.php?option=com_content&task=view&id=77&Itemid=7

 

Uz šo brīdi ir atjaunotas daudzas celtnes: Drēzdenes Dievmātes baznīca, Cvingers, Zempera Opera, Galma baznīca.

 

Cvingers ir īsta paradīze mākslas mīļotājiem, šeit ir apskatāmi pasaules slavenu mākslinieku darbi, to starpā slavenākais no tiem ir Rafaela ,,Siksta dievmāte".

Pilsēta ir 18.gs. baroka laika meistardarbs.

 Interesanti, ka senās celtnes ir pelēkas, esmu lasījusi un arī gide zināja stāstīt, ka ķieģeļi ir pelēki no tā, ka uzlidojuma laikā tika nomests milzīgs daudzums sprāgstvielu. Diemžēl nomesto tonnu daudzumu vairs nepateikšu, bet skaitlis bija gana iespaidīgs un reizē šausminošs. Atjaunošanas darbi noritēja daudzu gadu garumā, pa vienam vien tika vākti kopā ķieģeļi, tika dibināti labdarības fondi, lai kādreiz tik grezno pilsētu atkal padarītu diženu. Manā viesošanās laikā šeit arī norita daudzi iespaidīgi arheoloģiski darbi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Neskatoties uz savu traģisko vēsturi uz mani šī pilsēta atstāja ļoti gaišu, pozitīvu un patīkamu iespaidu. Man ļoti patika naksnīgā pastaiga, ļaužu drūzma vecpilsētas ieliņās, un arhitektūra... Un gaisā virmoja tāda brīvības sajūta, ik pa laikam gribējās sev iekniebt, lai pārliecinātos, ka tas notiek ar mani.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Celtnes kā terīnes gozējās pašā pilsētas sirdī un uz mani tās atstāj paliekošu iespaidu. Man patika, ļoti, ļoti patika! Un saldējums, tas man palicis atmiņā kā baudījums garšas kārpiņām.

Šeit pirmo reizi sastapos ar mīmiem, ielu māksliniekiem.Vienam tādam nekustīgam ,,piemineklim" burtiski uzskrēju virsū un pat nobijos. Sākumā domāju, ka tas ir kāds piemineklis, jo viņš bija sastindzis noteiktā pozā, garāmgājēji iemeta traukā naudiņu un tad ,,piemineklis" atdzīvojās. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Šī pilsēta viennozīmīgi ir no tām uz kuru ir vērts aizbraukt vēlreiz, jo apskatīt šo skaistuli vienā dienā ir neiespējami. Mēs nodzīvojām pa pilsētu līdz pusnaktij, laiks bija fantastiski silts un nemaz negribējās atgriezties viesnīcā.

No rīta 8.00 jau bijām kaujas gatavībā, lai atgrieztos pilsētas centrā, jo gribējām vēlreiz izstaigāt centru pirms dodamies prom no Vāczemes. Šoreiz rīts sagaidīja mūs ar pamatīgu lietu un vēju, bruņojāmies ar lietussargiem un devāmies ceļā. Ne jau nu lietus mūs vairs spēja pārsteigt nesagatavotus. Ja ir vēlme iepirkties, tad te nu jāatceras, ka veikali veras vaļā 10.00 Šeit ir iespēja izdevīgi iepirkties, jo te ir vairāki milzīgi iepirkšanās centri. Arī es tādu iespēju garām nelaidu un sapirkos apģērbu, šoreiz gan saviem ģimenes vīriešiem.

Berlīnes mūra fragments.

 

Viesnīcā es atgriezos cauri slapja izmirkusi, bet kas par to, pārģērbos un varējām doties mājupceļā. Attā, skaistā vācu zeme, mēs noteikti tiksimies!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
silva9 16. jūnijs 2011 09:42

Labs apraksts man noteikti arī varētu patik Drēzdeni par to ,kad bija ļoti cietusi kara laikā biju lasīju .

mazaa raganina 16. jūnijs 2011 09:34

Interesanti,ka iepriekš lasot par Drēzdeni man radās pilnīgi cits priekšstats, jo pilsēta tik daudz cietusi.Bet esot tur -ne miņas no traģiskuma.
Mana draudzene nesen atgriežas no Drēzdenes un viņa man teica to pašu, ka pilsētais ir gaiša aura. ;)

Noelle 16. jūnijs 2011 09:30

Ļoti jauks apraksts kopumā un, skatoties bildēs iemūžināto fantastisko arhitektūru, arī man sakārojās paklej Drēzdenes ielām... :)

Un vispār, interesanti, ka biji ielikusi citātu par bombardēšanu - šausminoši un izglītojosi vienlaicīgi.

Paldies Tev par vēl vienu labu rakstiņu ;)

mazaa raganina 16. jūnijs 2011 09:30

Tā ir Zempera opera, tur esot fantastiska akustika, apmeklējot ko tik skaistu varētu būt neticams baudījums ausīm un acīm... (inlove)

16. jūnijs 2011 09:27

Nedaudz papildinot, tad 1 bilde, kas atkaartojas nedaudz pie beigaam arii, ja nemaldos ir Zemperas Opera, kuras oficiaalais nosaukums ir "Saksijas Valsts Opera Dreezdenee", kas ir bombardeeta un ajaunota 2 reizes, tachu tajaa pashaa laikaa, taa ir viena no ieveerojamaakaam operas teaatriem Eiropaa...veelaak peec Vaacijas apvienoaashanaas, operas nams tika pasludinaats par Valsts Operu... vispaar shai operai ir viens no interesantaakajiem veestures staastiem un detaljaam... jo arii arhitektuura, kas ir mainiijusies, no itaalju renesanses stila, kas papildinaata ar idejiskaam interesantaam skulptuuraam... tai skaitaa Dievi Dioniss un Arianda.. Geetes un Shillera skulptuuras, kas rotaa halli, savukaart aarpusee manaamaa skultuura, kur zirgam muguraa seezh cilveeks ir neviens cits kaa Saksijas karalis Johans. Rakstos ir mineets pat, ka karalis esot bijis ljoti izgliitots cilveeks, kas paarvaldiijis vairaakas valodas un ir pats paartulkojis no itaalju valodas vaacu valodaa Dantes "Dievishkjo komeediju" :)