Privātās dzīves aizsardzība būs nopietns izaicinājums turpmākajos gados

juriste
juriste 5. janvāris 2012 09:30
557

Pamata princips ir vienkāršs – ikvienam ir tiesības uz privātās dzīves neaizskaramību, kā mājoklī, tā ārpus mājokļa, darba vietā un pārvietojoties.

 

 

 

 

 

Tomēr jāuzsver, ka pat Eiropas Komisija ir atzinusi, ka šis princips ir apdraudēts jauno tehnoloģiju attīstības rezultātā : biheiviorālajā reklāmā (uz lietotāja uzvedību balstīta reklāmas kampaņa) var izmantot interneta pārlūkošanas vēsturi, lai sekmīgāk pārdotu izstrādājumus; sociālo tīklu vietnēs, ko izmanto 41,7 miljoni eiropiešu, iespējams ievietot personīgu informāciju, piemēram, fotoattēlus, ko redz citi; savukārt ar patlaban izmantotajiem 6 miljardiem viedo mikroshēmu var izsekot personu pārvietošanos...

 

 

Personas datu apstrāde un privātās dzīves neaizskaramība

 

 

Vai mēs bieži iedomājamies, ka kredītkarte, mobilais tālrunis, internets, e-pasts, sabiedriskā transporta personificētais e-talons un citas ikdienā tik ļoti pierastas lietas ir instrumenti cilvēka identifikācijai un cilvēka dzīves izsekojamībai? Visi šie instrumenti būtībā uzrauga un reģistrē lielu daļu no tā, ko darām un iezīmē arvien skaidrāku ainu par mūsu privāto dzīvi, paradumiem un personību.

 

 

Lai ilustrētu lietas nopietnību, kā piemēru minēšu tālruņa izmantošanu. Latvijas tiesību akti paredz, ka elektronisko sakaru komersantam ir pienākums nodrošināt visu datu, kas nepieciešami, lai identificētu abonentu vai lietotāju, glabāšanu 18 mēnešus. Tiesībsargājošajām iestādēm (policijai, prokuratūrai, tiesai, drošības dienestiem u.c.) ir tiesības pieprasīt informāciju par šiem saglabājamiem datiem.

 

 

Kāda informācija ietilpst saglabājamos datos? Saglabājamie dati ietver informāciju par to, kas, kam un kad zvana, bet mobilā tālruņa lietošanas gadījumā tā var būt arī informācija par personas atrašanās vietu savienojuma sākumā.

 

 

Saglabājamie dati tātad ļauj precīzi konstatēt personas saziņas paradumus un iegūt arī informāciju par personas attiecībām ar citām personām. Atrašanās vietas dati ļauj noteikt arī personas pārvietošanos noteiktā laikā un līdz ar to arī sadzīves paradumus. Saglabājamie dati vienlaikus ietver informāciju par citām personām, ar kurām šī konkrētā persona ir sazinājusies.

 

 

Papildus iepriekš minētajam piemēram, iedomājieties arī to informācijas apjomu, kas par katru no mums pieejama internetā (īpaši sociālo tīklu vietnēs), komerciālajās datu apstrādes sistēmās (piemēram, klienta karšu izsniegšanas nolūkā), nodokļu administrēšanas, ārstniecības iestāžu un dažādu publiskās varas datu apstrādes sistēmās.

 

 

Grūti spriest par situāciju Latvijā, taču rietumeiropā informācija par katra cilvēka datiem ir pieejama no 300 līdz 400 (!) dažādās datu apstrādes sistēmās, pašam nereti par to nemaz nezinot.

 

 

Kā redzam, mūsu privātā dzīve vairs nav privāta.

 

 

Skaidrs arī tas, ka anonīmi dzīvot neizdosies. Mēs taču nevaram ievērot šādus spēles noteikumus: nekad neko nemeklēt internetā, nesūtīt e-pasta vēstules, pilnīgi izolēties no sociālo tīklu vietnēm, nelietot kredītkarti un mobilo telefonu, kā arī nerādīties publiskās vietās, jo tur viennozīmīgi tiek veikta videonovērošana.

 

 

Taču vienlaikus būtiski ir apzināties, ka arī katra pati esam savu privātās dzīves sargātāja – vismaz internetā ievietotos datus par savu privāto dzīvi mums ir iespēja kontrolēt pašām.

 

 

 Interneta vide un privātās dzīves aizsardzība

 

 

Tā kā internetam ir milzu nozīme mūsdienu ritmā, arī internets ir lielisks cilvēka identifikācijas un cilvēka dzīves izsekojamības instruments.

 

 

Interneta vide man asociējas ar trīs lietām: informācijas meklēšanas vide, vide komunikācijai ar cilvēkiem, iepirkšanās vide. Ja pirmā šķiet nekaitīga, tad abas pārējās liek būt piesardzīgai.

 

 

Vairs nav retums, ka daudzi cilvēki ievieto intīmu informāciju par sevi un savu ģimeni sociālo tīklu vietnēs. Taču, manuprāt, ir jābūt uzmanīgai un kritiski jāvērtē, kādu informāciju par sevi vai saviem ģimenes locekļiem ievieto internetā, īpaši interneta sociālo tīklu vietnēs (Facebook, Draugiem, Twitter, MySpace, Linkedin...). Tāpat arī Google nodrošina programmas, kuras bez maksas ļauj veidot e-pastu, ģimenes albumu, kalendāru (rakstot visas tikšanās), kā arī rediģēt un tulkot tekstus.

 

 

Lai gan šī ir daudzu cilvēku ikdienas realitāte, šīs realitātes cena ir tāda, ka mūsu privātie dati atrodas komersantu rīcībā, ļaujot precīzi konstatēt mūsu sadzīves un saziņas paradumus.

 

 

Starp citu, vai zināji, ka potenciālie darba devēji (ja kadreiz nodomāsi meklēt jaunu darbu) meklēs visu par Tevi pieejamo informāciju internetā. Arī labas reputācijas saglabāšana ir iemesls, lai izsvērtu visus plusus un mīnusus ikreiz, kad internetā (īpaši sociālo tīklu vietnēs) ievieto informāciju.

 

 

Kā minēju, skaidrs, ka anonīmi dzīvot neizdosies. Tomēr zināmi piesardzības pasākumi ir nepieciešami. Informācijas ievietošanas nepieciešamības mēraukla, manuprāt, ir vienkārša – lai vēlāk nav jākož pirkstos un jānožēlo, piemēram, kāds komentārs, piezīme vai divdomīga fotogrāfija.

 

 

Kas attiecas uz iepirkšanos un norēķiniem internetā, pirms norēķinu veikšanas, izmantojot bankas norēķinu karti, jāpārliecinās, ka interneta vietnes adrese sākas ar „https” (un nevis ar „http”), jo „s” nozīmē, ka interneta vietne ir droša un aizsargāta.

 

 

 

 

Sieviešu Kluba diskusijai:

 

Varbūt Jums ir priekšlikumi, kā vēl varam rūpēties par savas un ģimenes locekļu privātās dzīves aizsardzību?

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
smukaa 5. janvāris 2012 21:15

Nu,ko..par mani internetā ir tikai viens teikums un viss... ;)
Par kredītkartēm mani neuztrauc..nav tik daudz naudas,lai uztrauktos:D
Sarunas..lai klausās,lai lasa sms..neesmu Šlesers,kuram jādomā,ko runā:D

banderoso 5. janvāris 2012 14:46

Domāju, ka daudziem jau ir zudušas ilūzijas, ka viņi ir nezināmi, neredzami un neviens par viņiem neinteresējas. Mēs visi esam kā uz delnas ;)

thezeezee 5. janvāris 2012 14:08

Paldies, Juriste, par rakstu :)! Līdz šim par šo jautājumu pavisam noteikti biju iedomājusies un ļoti sekoju līdzi, kādu informāciju publicēju i-netā. Vienīgi nebiju iedomājusies, ka mani var izsekot arī ar kredītkari norēķinoties, kas ir diezgan loģiski.

Šim rakstam man gribētos piebilst, ka publicējot kaut ko internetā, tas tur saglabājas mūžīgi, pat ja raksts/ komentārs/ bilde ir izdzēsti, tad vēsturē to var atrast tik un tā. Ir viela pārdomām :).
P.S. tieši tāpēc arī nepiedalos SK konkursos, kuros jāiesūta personīgā bilde.

rasas 5. janvāris 2012 12:16

cik patīkami dzirdēt, ka novērtē :) arī juristus.

kintijasieviesuklubslv 5. janvāris 2012 12:06

(Y) paldies par rakstu! Juriste, Tu pilnīgi noteikti Sieviešu Klubam esi brīnišķīgākā dāvana Ziemassvētkos. Līdz šim mums dikti trūka cilvēku, kas par juristu lietām raksta cilvēku (ne ierēdņu) valodā :) paldies, ka esi kopā ar SK!

spaara 5. janvāris 2012 10:33

Kāpēc cilvēki tik ļoti baidās par savu privāto dzīvi? Princips ir vienkāršs - nedari neko nelikumīgu un netikumīgu (ja pats par to kaunies), neizliecies par to, kas neesi īstenībā. Mani neuztrauc, ka Rimi zina, kādus produktus es lietoju vai LMT redz, ar ko es sazvanos. Neuzskatu sevi par tik ievērojamu personu, lai domātu, ka kāds tam patiešām pievērš pastiprinātu uzmanību :)