Pirmie soļi meditācijā: rokasgrāmata iesācējiem

nlpcentrs
nlpcentrs 15. septembris 2011 00:00
8123

Sarunājas divi padzīvojuši vīrieši. Viens lepni stāsta otram: Mans dēls tagad nodarbojas ar meditāciju. Tiesa, es nezinu, kas tas ir, bet jebkurā gadījumā labāk meditēt, nekā sēdēt rokas klēpī salikušam… :)

 

 

Kas ir meditācija?


"Meditācija ir tad, kad Tu vispār neko nedari, kad prāts vispār nefunkcionē. Cilvēks vienkārši ir. Šajā "ir" ego izgaist, un kopā ar ego izgaist arī tā ēna – bailes." Ošo


Vārds „meditācija” ir radies no latīņu vārda „meditatio”, kas nozīmē „pārdomāju”. Meditācija – tās ir pārdomas, vizualizācija, lūgums. Meditācija ir atslēga, lai varētu rast saskaņu sevī. Meditācija – tā ir uzmanības koncentrēšana uz sevi, iegrimstot iekšējā mierā un harmonijā, pievēršot nedalītu uzmanību savai dvēselei. Atrasties meditatīvā stāvoklī – nozīmē dzirdēt un saprast sevi.

 

Tas nozīmē – rast patiesas atbildes uz saviem jautājumiem, rast atbildes, kas vienmēr ir mūsos pašos. Pēdējos gados pasaulē, arī Latvijā, ir ievērojami palielinājusies interese par meditāciju. Cilvēki intuitīvi nojauš, ka meditatīva domāšana slēpj sevī pieeju cilvēka apslēpto personīgo spēju krātuvei. Ir sarakstītas daudzas grāmatas, kas pauž domu, ka nākotnē veiksmīgs cilvēks būs meditējošs cilvēks. Šodien meditācijas sevis harmonizēšanai un iekšējo resursu izmantošanai izmanto gan ievērojami valstsvīri, gan veiksmīgi biznesmeņi. Dž. Asarafs un M. Smits savā darbā „Atbilde” (apgāds „Zvaigzne ABC”) norāda: „Pēdējo divdesmit līdz trīsdesmit gadu laikā veikts milzīgs daudzums ar meditāciju, tās mehānismu un ietekmi saistītu pētījumu.

 

Vairāk nekā 250 neatkarīgās universitātēs un pētnieciskajos institūtos 33 valstīs veikts vairāk nekā 1000 zinātnisku pētījumu par iespaidu, ko atstāj meditācija. Daudzu pētījumu rezultāti ir publicēti vadošajos zinātniskajos izdevumos, un tie parādījuši, ka meditācija:

 

palielina uzmanības un koncentrēšanās spēju; paaugstina novērošanas spējas; ceļ enerģijas līmeni; paaugstina inteliģenci un radošo potenciālu; uzlabo atmiņu un mācīšanās spējas; mazina stresu un vairo iekšējo mieru; palielina laimes izjūtu un pašvērtējumu; mazina nervozitāti un depresiju; uzlabo vispārējo veselības stāvokli; padziļina kvantu lauka apzināšanos.”

 

Meditācija ir cilvēka garīgās izaugsmes būtiska sastāvdaļa. Cilvēks, kas mērķtiecīgi meditē, apzināti vai neapzināti nostājas uz garīgās izaugsmes ceļa. Meditatīvā stāvoklī laiku pa laikam esam katru dienu. Pašlaik, izmantojot mūsdienu informācijas tehnoloģijas, iespējams iepazīt dažādas meditāciju tehnikas, virzienus un skolas. Šī raksta mērķis ir, mudinot meklēt SAVU meditēšanas veidu, iepazīstināt ar vienkāršiem meditācijas pamatnosacījumiem, kurus var izpildīt ikviens, uzsākot, iespējams, nopietnu meditēšanas praksi ikdienā.

 

Atkarībā no tā vai cilvēks meditē miera stāvoklī vai kustībā, meditācijas var klasificēt kā: statiskās meditācijas vai dinamiskās meditācijas.

 

Uzsākot meditēšanas praksi, gribu vērst uzmanību, ka nevajadzētu gaidīt superlielas atklāsmes jau pēc pirmās meditācijas. Meditatīvais atklāsmju un relaksēšanās ceļš katram ir savādāks. Galvenais, lai meditācija sniegtu mieru, nomierinātu domas, sagādātu prieku. Labus rezultātus dos regulāra meditēšana, sākumā katru dienu vismaz 30 minūtes, vēlams, vienā un tanī pašā laikā. Ja jūs mēģināsiet un sāksiet praktizēt meditāciju, tad ar laiku meditācija padosies tikpat viegli kā elpošana. Meditācijas rezultātā iegūstam harmoniju ar apkārtējo pasauli, dvēseles mieru, brīvības izjūtu, atbrīvošanu no saspringuma, stresa un vainas sajūtas. Visērtāk meditēt vienatnē, bet ja to dara grupā, parasti ir jūtama lielāka enerģijas plūsma. Priekšrocība meditēšanai grupā ir arī tā, ka meditācijas vadītājs parasti iepazīstina vienkāršiem meditācijas noteikumiem.

 

Apstākļi meditācijai


Pieredzējis cilvēks var meditēt jebkuros apstākļos, bet tiem, kas tikai sāk apgūt meditēšanas prasmi, ir svarīgi parūpēties par mierīgu vidi. Tiem, kas nolēmuši regulāri meditēt, ieteicams izveidot SAVU MEDITĒŠANAS VIETU, kas laika gaitā piepildās ar personīgo pieredzi, enerģiju un labvēlīgām vibrācijām. Šajā vietā cilvēks parasti jūtas droši un mierīgi. Tā ir telpa vai vieta dabā, kur ir minimāli ārējie trokšņi, iespējama svaiga gaisa pieplūde. Vienlaikus tomēr ir būtiski akceptēt apkārtējās pasaules klātesamību meditācijas laikā. Ja jāizvēlas starp spilgtu gaismu vai tumšu telpu, vislabāk izvēlēties ērtu puskrēslu. Noderīga sveces gaisma, bet nav ieteicams nelielā telpā iedegt daudz sveču un kvēpināt aromātiskās nūjiņas – tas būs nevajadzīgs skābekļa patēriņš.

 

Atslābināties un vieglāk ieiet meditatīvā stāvoklī palīdzēs relaksējoša mūzika. Labu enerģiju dod istabas augi un dzīvie ziedi. Meditācijas vietai jābūt tīrai un sakoptai. Tajā var atrasties kādi jums svarīgi priekšmeti, attēli. Uzticieties intuīcijai – laika gaitā tā pateiks, kas vēl vajadzīgs. Plānojot meditāciju, jāparūpējas, lai jūs neviens netraucētu, jāizslēdz mobilā telefona skaņa. Apģērbs ieteicams vienkāršs, tīrs, ērts, jāparūpējas, lai tas nebūtu šaurs. Visieteicamāk – dabiska materiāla trikotāža, bet tas nav noteicošais, galvenais lai jūs justos ērti. Ja vajadzīgs – jāatpogā apkaklīte, jāpalaiž vaļīgāk josta, ja apstākļi ļauj – novelciet apavus, utt.

 

Meditācijas poza


Statiskās meditācijas laikā ir būtiski ieņemt ērtu pozu. Labvēlīgu meditācijas norisi veicina muskuļu atslābums. Laika gaitā ikviens var izmēģināt un iemācīties meditēt lotosa pozā, sēžot sakrustotām kājām uz grīdas, dziļa transa meditācijas tehnikās (kuras vada speciālists), iespējams, ērtāk ir atrasties guļus stāvoklī. Mācību grāmatās par meditāciju aprakstītas dažādas pozas un to variācijas.

 

Tiem, kas tikai sāk apgūt meditēšanas prasmi, meditēšanai ieteicams izvēlēties ērtu pozu sēžot uz krēsla – ieteicams atrasties tādā stāvoklī, kurā lielākajai ķermeņa daļai ir atbalsts. Pozai ir jābūt atvērtai – bez sakrustotām rokām un kājām. Plaukstas ar delnu iekšpusi uz augšu, balstītas uz augšstilbiem. Mugura iztaisnota (ar vai bez atbalsta pret krēsla atzveltni), bet galva un kakls ir bez atbalsta. Šī poza uztur pietiekamu muskuļu sasprindzinājumu un nodrošina, lai meditētājs neaizmigtu.

 

Katrs laika gaitā atrod sev ērtāko meditēšanas pozu galvenais – lai meditēšanas laikā jūsu domas nebūtu aizņemtas ar domām par ķermeni. Acis meditācijas laikā vēlams aizvērt – tā būs vieglāk koncentrēties, jo vizuālie tēli no ārpuses netraucēs.

 

Atslābināšanās. Domu apturēšana.


„Pirmā doma ir no Dieva, otrā – no cilvēkiem, trešā – no nelabā”. Sakāmvārds


Lai iemācītos meditēt, ir jābūt patiesai vēlmei, jābūt pacietīgam. Nevajag gaidīt izcilus rezultātus jau pirmajos mēģinājumos. Meditācija IKVIENAM var dot superjaudīgus resursus, brīnišķīgas emocijas un spēka pieplūdumu, bet ikvienam ir jābūt pacietīgam un jāvelta pietiekami ilgs laiks ikdienas, lai apgūtu dažādus paņēmienus prāta un ķermeņa atslābināšanai. Atslābināšanās ir meditācijas neatņemama sastāvdaļa.

 

Apziņa un ķermenis ir viena mehānisma līdzvērtīgas daļas. Nereti pat miera stāvoklī pamatīgi noslogojam savu prātu – domājam dažādas domas, risinām problēmas un mūsu smadzenes neatpūšas. Sasprindzis prāts nozīmē arī saspringušus muskuļus. Ilgstoši sasprindzināta muskulatūra bloķē normālu enerģijas plūsmu ķermenī, veidojas enerģijas bloki, tiek traucēta dabiskās enerģijas padeve iekšējiem orgāniem.

 

Ja šie dabiskās enerģijas ceļi ilgstoši ir nosprostoti, ir pamats runāt par iespējamiem veselības traucējumiem. Ja mākam atslābināt savu muskulatūru, atslābinās arī mūsu domas. Ja protam NEDOMĀT, atslābinās ķermenis.

 

Vingrinājums „Elpošanas vērošana”


Apsēdieties ērti ar iztaisnotu muguru. Aizveriet acis, elpojiet brīvi. Nesteidzīgi atbrīvojiet savu ķermeni no kāju pirkstiem līdz galvas virspusei. Aizvērtām acīm vērojiet savu elpošanu – vērojiet, kā gaiss ieplūst un izplūst caur nāsīm. Vērojiet savu elpošanu, nevis domājiet par to. Katru reizi, kad domas aizklīst, vienkārši atzīstiet to un atgriezieties pie elpošanas vērošanas. Esiet novērotājs.

 

Praktizēt šo vingrinājumu pirmajā dienā 5 minūtes (var atkārtot dažādos laikos) un pakāpeniski pagariniet šo laiku.

 

Vingrinājums „Redzu un dzirdu”


Izvēlies vienkāršu, neitrālu priekšmetu. lūkojies uz to ar lielu interesi, ar zinātkāri, kāda piemīt mazam bērnam. Vienlaikus atbrīvojies. Modri vēro priekšmetu, centies nedomāt, nepiesaisties domām. Tevi interesē nevis domas, bet pati uztvere. Skaties bez iekšējās balss galvā. Pēc dažām minūtēm ļauj skatienam klīst apkārt pa telpu, ļauj uzmanībai pievērsties ikvienai lietai, ko satiek skatiens.

 

Tad ieklausies jebkurās skaņās. Ļauj sev dzirdēt. Klausies skaņas un trokšņus, tāpat, kā tu lūkojies uz lietām sev apkārt. Ļauj attēlam un skaņai būt. Pamazām veidojas īpaša sajūta – miera sajūta, iekšējas telpas sajūta.

 

Vingrinājums „Gaismas dzirnakmeņi”


Iztēlojies izstieptas rokas augstumā virs galvas gaismas dzirnakmeni, kas lēni griežas pulksteņrādītāja virzienā. Šis gaismas rats notīra un aiznes nebūtībā visu slikto, visas grūtās un drūmās domas, sāpes, nepatikšanas… Iztēlojies, ka gaismas rats lēni tuvojas tavai galvai… Tu jūti tā temperatūru…

 

Dzirnakmens cauri galvai lēni ieslīd tevī… turpinot griezties un attīrīt no visa liekā… lēni… mērķtiecīgi... gaismas ritenis lēni slīd tava ķermeņa iekšpusē uz leju un veic savu attīrošo darbu visā ķermenī, līdz pat kāju pēdām. Tad ar visu, ko savā ceļā notīrījis aizrotē dziļi zemē. Pēc pirmās reizes tu jūties jau vieglāks… brīvāks…

 

Virs galvas izveidojies vēl viens gaismas rats… tas ierotē tevī… iespējams tas griežas un slīd ātrāk… un aiznes no tevis visas vēl palikušās grūtās domas… sajūtas… kļūst viegli… patīkama sajūta pārņem katru tavu locekli... un tu ar prieku vēro…, ka virs galvas izveidojies vēl viens gaismas dzirnakmens…, kas ieplūst tevī un piesātina tuvu ķermeni… tavu būtību ar vieglumu… prieku… enerģiju…

 

Indra Melbārde

 

Sieviešu Kluba diskusijai:

Kāda ir tava pieredze ar meditāciju?

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
lymite 20. septembris 2011 16:12

Arī es esmu atklājusi meditācijas burvību.
Agrāk, kad mēģināju meditēt, bija brīži, kad sanāca, bet bija brīži, kad likās, ka grūti tā nosēdēt- domas šaudījās pa galvu un veda prom no "šī brīža". Es nebiju sapratusi meditācijas nozīmi, zināju, ka tā ir laba lieta, bet nebiju to izjutusi īsti uz sevis, kamēr neatradu vietu, kur cilvēki meditē grupā un dalās ar savu pieredzi.
Man šķiet, ka meditēšana grupā ir labs sākums, jo ir jākoncentrē domas uz vadītāja tekstu un arī vadošā atmosfēra, grupas enerģija, balss un mūzikas vibrācijas palīdz ieiet dziļākā meditatīvā stāvoklī, turklāt meditēšanai ir atvēlēts noteikts laiks. Katrā ziņā man meditācija tur tik ļoti iepatikās, ka izdomāju, ka mēģināšu meditēt tāpat arī mājās. Sākumā mēģināju atsaukt atmiņā meditāciju tekstus, vēlāk ļāvu sev apstādināt domas un vienkārši sevi vērot. Galvenais, ko varētu piebilst, ka ļoti nozīmīgi man bija meditēt tieši 30 minūtes katru dienu, jo meditējot mazāk, nevar meditāciju tā pilnīgi izbaudīt, tāpēc rodas šaubas, vai to vajag turpināt un vai tā kaut ko man dod.
Kad biju pieņēmusi lēmumu un cītīgi sākusi meditēt, trešajā dienā jau apjautu, ka turpmāk meditācija būs mana ikdienas sastāvdaļa, jo tas ir svarīgi priekš manis. Meditējot sajutu sevī ieplūstam mieru un skaidrību, dažbrīd meditācijas laikā pār mani nāca svarīgas atklāsmes, kuras nebija nākušas no manis, nekad līdz šim nebiju tā domājusi, tās nāca tā, it kā man kāds tās pačukstētu priekšā. Tad es sapratu, ka var pirms meditācijas uzdot jautājumu, un atbilde var atnākt meditācijas laikā vai pēc meditācijas, pat nedomājot pie šī jautājuma, pēkšņi, nez no kurienes, atnāk atbilde.
Domāju, ka meditācija ir kā ceļš, kad to uzsāk, tad ir vieni atklājumi un bonusi ( miers, domu skaidrība, vieglāk pieņemt lēmumu, saskatīt pozitīvo), bet kad meditē jau ilgstošāk, tad var gaidīt arī lielākas atklāsmes, enerģijas lādiņu, ārējās pasaules apstākļu maiņu)
Es noteikti iesaku iemācīties meditēt ikvienam. Jo šī prāta atbrīvošanas brīži, ļauj mums uztvert lielākas lietas un paplašināt skatījumu uz pasauli.

intasanta 15. septembris 2011 11:55

Ir ļoti labas meditācijas tehnikas atrodamas internetā. Arī ar visu mūziku. Tas ir ļoti, labi, jo ļauj meditējot pāriet no vienas fāzes otrā neiespringstot- ka tikai es nenokavēju. Vienkārši saklausot mūzikā citu ritmu un citas skaņas, es saprotu, ka ir laiks iet citā meditācijas fāzē.
Pameklē- man mīļākā ir Nadabrama meditācija, vēl ļoti interesantas ir Everesta un Kundalīni meditācijas...Sandija jau rakstīja par šīm dinamiskajām meditācijām. Tur tiešām neko vairāk nevajag kā tikai ļauties mūzikas plūdumam sekot meditācijas fāzēm, kas ir ļoti vienkāršas.
Es gan parasti meditēju pulciņā ar citiem interesentiem (enerģētiski spēcīgāka sajūtas), bet var to darīt arī mājās vienatnē.

ine 15. septembris 2011 00:32

Beidzot, beidzot kāds tiešām vienkārši, īsi un saprotami uzraksta konkrētu meditācijas vingrinājumus! (Y) Es jau sen vēlos pamēģināt, bet visur, kur esmu meklējusi informāciju, tās ir pārāk daudz vai tā ir sarežģīta, pagrūti uztverama cilvēkam, kurš ar to nekad nav saskāries. Šis raksts 100 % mani iedrošināja! Paldies!

Kā pievienot rakstus Sieviešu Klubā?

PAMĀCĪBA: Kā pievienot rakstu/fotoblogu/video Sieviešu Klubā?

PAMĀCĪBA: Kā pievienot rakstu/fotoblogu/video Sieviešu Klubā?

Kādēļ sākt blogot Sieviešu Klubā?

Kādēļ sākt blogot Sieviešu Klubā?

Redaktores sleja

Pārmaiņas...

Pārmaiņas...

Kādi konkursi notiek Sieviešu klubā

Skaistumkopšanas balvas, kino un teātru biļetes, grāmatas

Horoskopi

Horoskopi: ko zvaigznes sola jūlijā

Horoskopi: ko zvaigznes sola jūlijā