pilnas pļavas puķu

kalliope
kalliope 22. jūnijs 2011 13:35
10221
Nu, ko, lai arī mēs līgosim pie tēta - kā nekā Jānis vārdā, tomēr saņēmos ka es pārstaigāt apkārtējās pļavas un palūkot, vai te arī gana jāņuzāļu. Lūk, meiteņu 'zālīte' - raspodiņš - palīdzot visām sieviešu kaitēm ;)
.. un te otra meiteņu zālīte - arī palīdzot visām vainām. Atceros, bērnībā mēdzām plūkt ziedlapiņas un apgrauzt to gaišāko galu - saldi un gardi :)
vēl viena zālīte, kurai jābūt katrā pušķī vai vainagā - pelašķis - ziedi palīdzēs pret klepu, bet tikko plūkta un līdz sulai saberzta lapa liekama uz brūcēm, labi līdz - ne velti lietuviski pelašķis saucams par kraujažoli - asinszāli. un re kā glīti sirsniņā čemurs saziedējis :)
nu, protams - kā gan bez pīpenēm!
un smaržīgām madarām..
vainadziņā glīti iederēsies arī koši lillā vanagzirnis
vai rozā ziepenīte ar visu tauriņu :)
šo gan labāk atstāsim lai zied pļavā vai vismaz ļoti saudzīgi nogriezīsim, lai nebojājas saknīte - tā ir aizsargājamā dzegužkurpīte - Latvijas savvaļas orhideja
bet šī glītā puķe ir daudzu nicinātais suņuburkšķis - ļoti glīti izskatās ozollapu vainagā, turklāt to var izmantot kā sasaistes materiālu pinot ozolzarus, ja negribas piņķerēties ar diegiem ;)
mazām galvām ļoti glīts vainadziņš sanāk no baltā āboliņa - ne par platu, ne smilgas par garu
par smilgām runājot - bez tām nu gan nekā - i vainagam kuplumu piedos, i pušķī labi izskatīsies. turklāt smilgu ir tik bezgala daudz variantu! lūk, šīs kas bildē, samtainas kā Jāņu nakts migla..
.. šīs smagnējākas, bet tieši ap šo laiku zied 'sudraba ziediņiem' - tādu vieglu pūku..
.. un šīs ir man vismīļākās - es viņas saucu par lāčauziņu, bet oficiālais nosaukums ir parastais vizulis. šaipusē gan neatradu dzīvu smilgu, tāpēc bildīte aizlienēta no http://www.latvijasdaba.lv/augi/briza-media-l/ - ļoti viegls un gaisīgs sanāk vainadziņš no tām - vienkārši pinot bizē trīs smilgas un ik pēc gabala pievienojot klāt
bet ne jau tikai puķes vien vajadzīgas vainagiem un pušķiem - protams, bez ozola zariem nu nekā!
tāpat kā bez pīlādža - lai sargā pret visiem mošķiem, kas saulgriežu laikā īpaši aktivizējoties!
bet te pavisam vienkāršs, bet itin glīts variants vainadziņam, ja negribas brist lietus pielijušā pļavā zāles lasīt (es gan iesaku brist - jo slapjāk, jo labāk - vairāk labuma tiks) - visparastākais vītenis - noplūc, savij kopā pāris stīgas un sasien ar to pašu vīteni - vainadziņš gatavs! Lai līksma līgošana!
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
Ivetta 23. jūnijs 2011 12:15

Cik skaista reportāža no pļavas ārēm :) Un visi tie nosaukumi... Arī nemaz visām nezināju :)

lotte 22. jūnijs 2011 19:59

Paldies, ka visām puķēm nosaukumus ieliki - man kā pilsētas meitenei noderīgi :)

Noelle 22. jūnijs 2011 13:56

Super - apskaužu Tevi, ka jau esi paspējusi pa pļavam izbradāties - man tas prieks tiks tikai šovakar vakarpusē :) Un lāčauziņu es no bērnības par "blusiņsmilgu" saucu :D Laikam tādēļ, ka tie krikumiņi kā blusiņas izskatās :D