Obligātā veselības apdrošināšana –vai viss ir tā kā politiķi to pasniedz?

Autors: pece, 2016. gada 28. aprīlis, 13:26:55
Obligātā veselības apdrošināšana –vai viss ir tā kā politiķi to pasniedz?

Par situāciju veselības aprūpē Latvijā daudz tiek runāts un lauzti šķēpi. Gan par nesakārtoto saimniecību, gan naudas trūkumu. Daži politiķi ir atraduši burvju nūjiņu veselības aprūpes sistēmas sakārtošanai – obligāto veselības apdrošināšanu. Tā sekmīgi darbojoties jau 16 ES dalībvalstīs un arī Latvijā to vajag.

Iezīmēti līdzekļi veselības aprūpes finansēšanai būtu laba lieta, jo atkristu ikgadējās diskusijas pie budžeta veidošanas par to, cik tad daudz šogad iedot naudiņas veselības aprūpei. Pie reizes varbūt rastos skaidrs redzējums par to, kam pienākas valsts apmaksāti veselības aprūpes pakalpojumi un kam ne. Varbūt pat izdotos Veselības ministrijai beidzot ieraudzīt un izsijāt no ģimenes ārstu prakšu sarakstiem arī mirušās dvēseles.

Tik tālu viss ir labi. Bet aizvien skaļāk tiek teikts, ka obligātā veselības apdrošināšanai ir jābūt kaut kam papildus esošajam nodokļu slogam, jo naudas veselības aprūpes finansēšanai esošā budžetā nav. Te man gribētos dzirdēt no politiķiem ne tikai populistiskus apgalvojumus, ka tā ir daudzviet un jums būs arī maksāt, bet konkrētus piemērus kurās valstīs, cik daudz tiek maksāts un pats galvenais, kā tas viss ir kopskatā ar esošo nodokļu slogu darba ņēmējiem.

Nepretendējot uz pilnīgi pareizu un precīzu viedokli, jo balstos uz internetā iegūtu informāciju, papētīju šo jautājumu mūsu kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā. Izrādās, ka abās kaimiņvalstīs veselības aprūpei līdzekļi tiek novirzīti no sociālās apdrošināšanas iemaksām (Lietuvā no tās sociālās nodokļu daļas, ko maksā iedzīvotāji, Igaunijā no tās daļas, ko maksā darba devējs) un darba ņēmēju samaksātā sociālā nodokļa apmērs Lietuvā un Igaunijā jau ir mazāks nekā Latvijā. Bez tam iedzīvotāju ienākuma nodoklis no darba algas arī Latvijā ir vislielākais (23%) salīdzinot ar 15% Lietuvā un 20% Igaunijā)!

Varbūt Latvijā ir nevis pārāk mazs nodokļu slogs iedzīvotājiem, bet nesakārtota veselības aprūpes nozare un problēma ar budžeta izlietojuma plānošanu?

 

Lietuva

Latvija

Igaunija

Iedzīvotāju ienākuma nodoklis

15%

23%

20%

Sociālais nodoklis

41,6%

34,09%

35%

no tā:

 

 

 

Darba ņēmēja sociālais nodoklis

9%

no tā:

 3% pensijai un 6% veselības apdrošināšana

10,50%

2% uzkrājošai pensijai

Darba devēja sociālais nodoklis

Max 32,6%

23,59%

33% (visu maksā darba devējs)

No tā:

20% sociālā apdrošināšana

13% veselības apdrošināšana

Bezdarba apdrošināšana

 

 

1.6% no darba algas darba devējs un 0,8 darba ņēmējs

 

Dati no:

http://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/global/Documents/Tax/dttl-tax-lithuaniahighlights-2016.pdf

http://www.investinestonia.com/en/investment-guide/tax-system

http://www.emta.ee/eng/private-client/declaration-income/tax-rates

https://www.eesti.ee/eng/tootajate_ravikindlustus_ja_maksud

https://vid.gov.lv/

Foto: hbswk.hbs.edu