Nacionālajā Botāniskajā dārzā uzziedēs Viktorijas ūdensroze!

pece
pece 4. jūnijs 2012 15:00
834

Viss liecina, ka šī būs tā nakts, kad atvērsies otrais viktorijas pumpurs. Process ir ilgstošs un tumsā ārkārtīgi neuzskatāms, tomēr zieds savu pirmo krāšņumu nezaudē arī agri no rīta - ja Jums ir ērti, apmeklējiet dārzu otrdien no 9:00! 

LU Botāniskā dārza tropu siltumnīcā uzziedējusi Paranas viktorija (Victoria cruziana). Šogad viktorijas ūdensroze uzziedējusi neparasti agri - zieds atvēries naktī uz 31. maiju.

Parasti viktorijas zieds atplaukst naktī, bet nākamajā dienā ap pusdienas laiku tas aizveras, lai pievakarē, iestājoties krēslai, atvērtos otrreiz un nākamajā rītā nogrimtu ūdenī briedināt sēklas. Baseinā augošajai viktorijai ir manāmi vēl vairāki pumpuri, tādēļ gaidāma vēl jaunu ziedu parādīšanās.

Savvaļā sastopamas divas sugas - Amazones viktorija (Victoria amazonica) un Paranas viktorija (Victoria cruziana). Botāniskajā dārzā ir ziedējušas abas sugas, šogad apskatāma Paranas viktorija.

Dabā viktoriju pirmais atklāja bohēmiešu botāniķis Tadeašs Henke 1801. gadā, būdams spāņu valdības sūtītā ekspedīcijā uz Bolīviju.

Zinātnieks džungļos mira un tā šis atklājums nenokļuva atklātībā. Sekoja vairākkārtēji franču un vācu botāniķu viktorijas atradumi Dienvidamerikas upēs, līdz 1837. gadā pirmie augi sasniedza Angliju. Tur ūdensrozes nodēvēja par viktoriju Anglijas karalienes vārdā.

Drīz pēc sugas atklāšanas angļu dārznieki centušies augu izaudzēt apsildāmos baseinos un pēc vairāku gadu nesekmīgiem mēģinājumiem tas pirmoreiz izdevās 1849. gadā. Pirmo „nebrīvē” plaukušo ziedu, pasniedza karalienei Viktorijai.

Kā zināms, zieds atvērsies vēlreiz vakarpusē, tādēļ Botāniskais dārzs otrdien būs atvērts līdz pat 22:00.

Otrdien dārzā norisināsies arī Vides dienu 2012 koncerts ar Haralda Sīmaņa, folkloras kopu un lauka kapellu priekšnesumiem.

Ieeja dārzā koncerta laikā no 17:00 līdz 20:00 ir bez maksas.

Avots, foto: www.botanika.lu.lv

Sieviešu Kluba diskusijai:

Vai tu kādreiz esi redzējusi, kā atveras ūdensrozes pumpurs? Un vai plāno doties uz šo pasākumu? 

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
4. jūnijs 2012 17:11

biju pagājušnedēļ, kad uzziedēja pirmā. patiešām skaisti, ļoti iesaku!

Noelle 4. jūnijs 2012 15:41

Paldies, paldies! Novērsāt manas šaubas :D

pece 4. jūnijs 2012 15:38

Šoreiz par to Botānisko dāzru, kurš Rīgā ;)

Sieviešuklubs.lv 4. jūnijs 2012 15:19

Jā, tieši tā, runa ir par Botānisko dārzu Pārdaugavā, kas atrodas Kandavas ielā 2! :)

Noelle 4. jūnijs 2012 15:12

Izklausās jau interesanti. :) Man tikai, kā īstenai blondīnei, kad runa ir par Botānisko dārzu, nekad nesaprotu, par kuru dārzu (kurā adresē) ir runa? :) To, kas Pārdaugavā? :)