Kā es indiešu dejas gāju mācīties

sandijasieviesuklubs
sandijasieviesuklubs 4. septembris 2011 15:02
1736

Izteiksmīgais acu skatiens, graciozās pozas, roku un pirkstu kustības-mudras, greznie tērpi un Indijas senās kultūras vilinājums - to visu var ieraudzīt klasiskajā indiešu dejā, ko šonedēļ izmēģināju arī es!

{smallpic:3}

Bharat Natyam - senās Dienvidindijas tempļu deja

 

Vienmēr esmu gribējusi apgūt indiešu deju, bet nekad tā arī nav pieticis gribas spēka aiziet un saņemties, lai gan piedāvājumu apgūt indiešu klasisko deju Latvijā ir pietiekami daudz. Man bija iespēja nodegustēt deju, kas ir ļoti tradiocionāla un vismaz 2000 gadu veca-  Bharat natyam.


Kādēļ man vispār ienāca prātā uz ko tādu parakstīties? Man, kurai pēdējā dejošanas pieredze ir tautu deju kolektīvā skolā? Tā kā šovasar esmu sākusi nodarboties ar Kundalini jogu un viss indiskais man ir ļoti sirdij tuvs, gribēju izmēģināt ko patiešām autentisku un paskatīties, kā man izdodas?

 

Ar hobijiem vispār ir interesanti - tu sapņo sapņo par kaut ko un beidzot vienkārši saņemies un izmēģini uz savas ādas. Tas ir tik vienkārši - piepildīt savu sapni! Tāpat kā aizbraukt uz Indiju bija vienkāršāk par vienkāršu, lai gan pirms tam man tas likās kaut kas neiespējams...

 

Ar Bharat natyam deju man izdevās nedaudz iepazīties deju studijas "I-deja" atvērto durvju dienā, kur kautrīgi aizdevos piepildīt savu sapni. Šajā durvju dienā bija iespēja izmēģināt daudz un dažādu deju novirzienus, viens no tiem-  mana indiešu deja!

 

Skolotāja Larisa bija tieši tik trausla un sievišķīga, ar tik indisku tēlu, kādu es biju iedomājusies klasisko indiešu dejas pasniedzēju. Viņa mums parādīja dažus pamatsoļus un tad nu kā nu katram izdevās, mēģinājām atkārtot:)

{smallpic:1}

Dejā būtisks ir ikviens sīkums - acu skatiens, pareizā pozīcijā novietotas rokas, pirksti, sejas izteiksme, kas pauž noteiktas jūtas, kāju ritmiskie piesitieni.

 

Indiešu dejotāja vai Indijas Zilonis?

Lieki teikt, ka manas ilūzijas sabruka acu mirklī, kad vien pašai sanāca izmēģināt uz savas ādas, ko nozīmē vienlaicīgi tādā kā tupus stāvoklī (grand plijē pozīcijā) ritmiski piesist vienu otru kāju, paralēli darbojoties ar īpašajām roku mudrām. Pirmkārt,tas fiziski ir diezgan grūti, jo dejot pustupus stāvoklī nav tas pierastākais variants, otrkārt - vislaik jāpiepūlē prāts - kur un kad tieši kāda roka jāliek, kādiem jābūt pirkstiem (mudras), kurp griezt galvu un tā tālāk.Ik pa laikam paskatījos uz saviem neveiklajiem mēģinājumiem spogulī un man sanāca smiekli - nu zilonis kas zilonis!

 

Stundas laikā mēs labi ja tikām galā ar vienu mazītiņu pamatsoļu kombināciju un līdz īstai dejai tur vēl ir tālu kā līdz Mēnesim.

 

Taču man patika! Tas bija aizraujoši, ļoti daudz spēku patērējoši un kaut kas pilnīgi cits, neierasts. Lai gan pēc pirmās nodarbības nodomāju, ka neturpināšu, nākamajā rītā manas domas mainījās - kāpēc gan  ne? Kājas gan sāpēja pēc velna, un vēl kas interesanti - notika ļoti jocīgas lietas ar vēdera izeju! (?) Taču tas nav brīnums, jo indiešu dejas ļoti nodarbina tieši iegurni un kopumā tiek uzskatītas par aktīvu jogas veidu. Visas kustības ir tūkstošiem gadu vecas, katra ar savu nozīmi.

 

Uzzini vairāk par Bharata Natyam


Es izvēlējos dejot eksotisko deju studijā "Alegria", kur par Bharat Natyam deju stilu vēstīts tā  – smalka un sarežģīta Dienvidindijas deju mākslas forma (Tamilnada štats). Pēc leģendas, tās pirmais izpildītājs bija pats dievs Šiva. Viņš iemācīja to savai dievišķai sievai, un viņa nodeva šo mākslu cilvēkiem.

   
Tā ir ritmiska un dinamiska deja. Viņai pieder kustību dažādība ar akcentu uz lēcieniem, pagriezieniem un ritma sišanu. “Bharata Natyam” sauc par jogas ritmisku pusi. Roku pirksti šajā dejā ir vienmēr stipri nofiksēti “mudra” pozīcijās, kas seko viena aiz otras atkarīgi no deju figūras vai no sižeta. Unikāla roku pozīciju sistēma ir aprakstīta būtiskākajos senajos rakstos, kas veltīti skatuves mākslai, un šī sistēma veido visu deju skolu „alfabētu”. Pamatpozīcijas – līdzsvarotas pozas ar izstieptām rokām, kas piedod dejai linealitāti. “Bharata Natyam” vienlaicīgi pieder spēks un skaistums, lēnums un ātrums, tīri tehniskie elementi un pantomīma. Stils der gan solo, gan grupas izpildījumam.
{smallpic:2}
Mudras - īpašas roku un pirkstu pozīcijas, ar simbolisku nozīmi un vēstījumu
   
Indiešu klasiskā deja izmanto ķermeni saskarsmei ar Dievu vai kā instrumentu sevis un pasaules pārveidošanai. Deju horeogrāfijas tehnika un simboli, to struktūra un klasifikācija bija aprakstīti tādos senajos rakstos, kā „Natjašastra” un „Abhinaija Darpana”. „Natjašastra” ir monumentāls raksts par dramaturģijas mākslu kopumā. „Abhinaija Darpana”, līdzīgi gramatikas mācību grāmatai, nosaka deju tehnikas noteikumus.
 
Dejas vēsture    
Līdz XX gadsimta sākumam šī deja bija tempļa ceremoniju sastāvdaļa. Dejotāja, viņas guru un viņas mūziķi bija ļoti cienīti un dzīvoja tempļa apgādībā. Pati deja, bez sarežģīto rituālu ceremonijas, tika izpildīta arī citos gadījumos un piemērotā laikā, piemēram festivālā, kronēšanā, laulībā, dēla piedzimšanā vai nu pārceļoties uz jaunu pilsētu vai māju.
     
Indiešu klasiskās dejas izpildītāji ārēji izskatās ļoti efektīgi (tie, kas redzēja kādreiz indiešu filmas, var atcerēties kā tur izskatās dejotāji). “Bharata Natyam” dejotāja nav izņēmums. Viņa ir apģērbta krāšņā tērpā un uz viņas ir tik daudz rotu, ka nav skaidrs, kā viņa vispār var saglabāt iespēju kustēties, ne tikai dejot. Būtiska tērpa sastāvdaļa ir īpatnējs vēdeklis starp ceļgaliem. Ap potītēm – smagi „ghunguru” zvaniņi, roku pirksti un pēdas nokrāsotas sarkanas ar speciālu krāsu.

Kur apgūt indiešu dejas:?


  • Es pati savus spēkus mēģināšu deju studijā "Alegria", kur no 12.septembra sāksies jauna grupa iesācējiem. Nodarbības Bharat Natyam dejas stilā notiek divas reizes nedēļā. Par indiešu deju uzzini vairāk www.bharata.lv
  • "I-deja" mājā, Rūpniecības ielā 32b, Odissi dejas stils.

 

Rakstā izmantots fragments no mājas lapas Alegria.lv

Noskaties VIDEO ar deju studijas "Alegria" Bharat Natyam dejotājiem. Kas zin, varbūt pēc laika tā dejošu arī es, ja kāds burvis mani no Indijas ziloņa pārvērtīs par graciozu dejotāju?:)

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
Ilze_Liekmane 5. septembris 2011 07:32

Izskatās interesants pasākums :) Kā man stāstīja, daudzās rokassprādzes ir labklājības simbols, tāpēc tradicionāli sievietes tās nēsā. Un izejot sabiedrībā, ar sievas rotāšanos tiek parādīts ģimenes materiālais statuss (kasta).

silva9 4. septembris 2011 18:56

Super!

smukaa 4. septembris 2011 17:21

(Y)

Kā pievienot rakstus Sieviešu Klubā?

PAMĀCĪBA: Kā pievienot rakstu/fotoblogu/video Sieviešu Klubā?

PAMĀCĪBA: Kā pievienot rakstu/fotoblogu/video Sieviešu Klubā?

Kādēļ sākt blogot Sieviešu Klubā?

Kādēļ sākt blogot Sieviešu Klubā?

Redaktores sleja

Pārmaiņas...

Pārmaiņas...

Kādi konkursi notiek Sieviešu klubā

Skaistumkopšanas balvas, kino un teātru biļetes, grāmatas

Horoskopi

Horoskops 2020. gada jūnijam

Horoskops 2020. gada jūnijam