Jaunie uzņēmēji – labās prakses piemēri Kurzemes reģionālās uzņēmējdarbības attīstībā

LiepinaA
LiepinaA 1. decembris 2016 16:03
1443

Uzņēmējdarbības veidošana ir viens no pamatnosacījumiem reģionālās attīstības sekmēšanā. Biznesa uzsākšana nozīmē jaunu darba vietu radīšanu, finansiālo līdzekļu plūsmas un investoru piesaisti attiecīgajam reģionam. Tomēr – uzņēmuma izveidošana un biznesa attīstīšana ir sarežģīts process, kur nereti jāsastopas ar lieliem izaicinājumiem. Jaunie uzņēmēji, kuri ar savu darbu veicina reģionālo attīstību, ir piemēri visiem – gan jau esošajiem uzņēmējiem, gan topošajiem.

Pagājušajā gadā reģionālo biznesa ideju konkursā “Biznesa ekspresis” Kurzemes plānošanas reģionā piedalījās Inga Jefrēmova un Edijs Krūmiņš ar ideju par līklīniju koka grīdas segumiem. Šī biznesa ideja viņiem nodrošināja godpilno 3.vietu Kurzemes plānošanas reģionā un ļāva iegūt finansiālu atbalstu tālākai idejas attīstīšanai, turklāt viņi izpelnījās Radio SWH simpātiju balvu. Jauno uzņēmēju nākamā gada plānos ietilpst SIA “LatSketch” dibināšana.
Kad vaicāts, kā radās ideja par līklīniju koka grīdas segumu ražošanu, Edijs atbild: “Studiju laikā kursā “Rūpnieciskais dizains” tika izpētīta tēma par līklīniju koka grīdas segumiem un tika secināts, ka Latvijā šāds produkts netiek ražots un ir maz izplatīts. Tā kā šis produkts ir inovatīvs, nolēmām pieteikties biznesa ideju konkursam “Biznesa ekspresis”, kas izrādījās veiksmīgs lēmums”. Šobrīd līklīniju koka grīdu segumu ražošana vairs nav tikai ideja, bet gan bizness ar potenciālu.


Finanses un jaunu sadarbību veidošana – lielākie izaicinājumi jaunajiem uzņēmējiem


Dalība dažādos konkursos un apmācībās ir iespēja jaunajiem uzņēmējiem ne tikai iegūt papildu finansiālos līdzekļus, bet arī atrast sadarbības partnerus un gūt noderīgas zināšanas, kas spētu nodrošināt efektīvu darbību. Jaunajiem uzņēmējiem nākas saskarties ar virkni izaicinājumu, kas gan rūda, gan lauž. “Lielākie izaicinājumi ir finansējuma piesaiste, piemērotu ražošanas telpu un sadarbības partneru atrašana - gan izejmateriālu piegādātājus, gan produkta izplatītājus. Katrai situācijai ir vairāki risinājumi un ir daudz nezināmā, bet galvenais pašiem savā starpā vienoties par labāko un piemērotāko risinājumu un tad virzīties uz mērķi”, uzsver Edijs. Bez jau iepriekš minētajiem izaicinājumiem, jaunajiem uzņēmējiem ar sava pakalpojuma vai produkta palīdzību ir jāspēj atrast vietu tirgū un jāpanāk, lai klients uzticas un vēlas sadarboties.

Biznesa ideju konkurss – atspēriens kurzemnieku tālākai izaugsmei

Reģionālo biznesa ideju konkurss “Biznesa ekspresis” tiek rīkots ar mērķi sekmēt uzņēmējdarbību reģionos. Jaunie uzņēmēji atzīst, ka dažāda veida aktivitātes – apmācības, dalīšanās pieredzē un labās prakses pārņemšana – veicina viņu uzņēmumu attīstību. Finansiālais atbalsts ir ļoti būtisks, bet zināšanas par to, kā pieejamās finanses efektīvi izmantot – vēl jo lielāks.
“Lielākie ieguvumi no dalības pagājušā gada konkursā bija pieredze un iegūtās balvas, kas palīdzēja realizēt šo ideju. Iegūtā pieredze „Biznesa ekspresī” deva motivāciju turpināt iesākto, ticību savai idejai. Domājam, ka, ja nebūtu bijis šis konkurss, iespējams, pat nebūtu sākuši runāt vai domāt par savu uzņēmējdarbību. Savukārt iegūtā naudas balva un pašu brīvie līdzekļi deva iespēju izgatavot iekārtu, ar kuras palīdzību varam radīt produktu – līklīniju koka grīdas segumus”, tā par konkursa laikā iegūto izsakās Edijs Krūmiņš.

Uzņēmuma atrašanās vieta – priekšrocība vai trūkums?

Produkta izgatavošanas vai pakalpojuma sniegšanas vietai ir liela nozīme. Edijs Krūmiņš atzīst, ka, iespējams, pilsētā veidot uzņēmumu būtu vieglāk – gan loģistikas, gan telpu ziņā. Pilsētā būtu vieglāk atrast piemērotas telpas, lielāka iespēja atrast piemērotāko darbaspēku pienākumu veikšanai un ietaupīt laika un finansiālos resursus, ko nākas patērēt, darbojoties ārpus lielākajām pilsētām. Tai pašā laikā jāatceras, ka dzīve norit arī ārpus lielajām pilsētā, un reģionos pieejamie resursi, ja izlietoti pareizi, var nest papildu iespējas biznesam.
Kad vaicāts par nākotnes plāniem, jaunie uzņēmēji min vēlmi nodibināt SIA, īstenot projektus, kuros jau ir iesaistījušies, un uzsākt ražošanu – moduļu veida sistēmas koka grīdas segumus, kā arī darboties pie jaunu produktu izstrādes.

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies