Eksperta viedoklis: tapetes vai krāsotas sienas?

12. marts 2012 09:00
5264

Mājokļa remonts sastāv no izvēlēm. Viena no lielākām un svarīgākām izvēlēm ir, ko darīt ar sienām: krāsot vai līmēt tapetes? Uzdodam šo un citus jautājumus pieredzējušam dizainerim un mēbeļu konstruktoram Jānim Aizkalnam.


"– Protams, tā ir gaumes lieta un jāizvēlas tas, kas vairāk iet pie sirds. Tomēr, ja ir šaubas, tad jāapsver šo jautājumu, ņemot vērā sekojošus faktus par krāsām un tapetēm.

Pirmkārt, ir jāsaprot, kādu gribas redzēt konkrēto telpu: maigāku vai aukstāku. Ja gribas mājīgumu, tad labāk piestāvēs tapetes. Taču mūsdienu tehnoloģijas ļoti paplašina krāsu iespējas: krāsu toņu ir bezgalīgi daudz un tos var piemeklēt jebkurai gaumei. Ir iespēja veidot dažādas faktūras, izmantot dekoratīvus apmetumus, kā arī veidot dažādus rakstus," – bilst Jānis Aizkalns.

"– Otrkārt, jāatceras, ka krāsotas sienas ir daudz praktiskākas, nekā tapetes. Ja sienas krāsojums tiek bojāts jebkāda iemesla dēļ (plūdi, dzīvnieki, mazi bērni-"mākslinieki"), tos ir viegli salabot, kurpretī ar tapetēm viss ir sarežģītāk. Pirmais, būs jāsameklē tieši tādas pašas tapetes. Iespējams, nāksies ilgi gaidīt, kāmēr tās pasūtīs un atvēdīs. Otrais aspekts, iespējams, ka tādas tapetes vairs nav pieejamas un nāksies pārlīmēt tapetes visā telpā. Trešais un būtiskākais, ir tas, ka pat pielīmējot tādas pašas tapetes, būs redzama starpība starp jaunām tapetēm un tām, kuras bija uzlīmētas kādu laiku atpakaļ.

Lielākā daļa no modernās paaudzes krāsām ir mazgājamās, ir tikai jānoskaidro vai krāsu drīkst mazgāt viegli, proti, tikai pārejot ar mitru lupatu, vai var arī pamatīgāk."

Jāņem vērā arī to, ka pārsvarā mūsu dzīvokļos sienas ir šķības. Ko labāk darīt ar tādām sienām?

"– Noteikti, praktiskāk būs šķības sienas krāsot, jo uz tādām sienām tapetes līmēt ir grūti, it īpaši līmēt tā, lai to šķībums nebūtu redzams," – saka eksperts.

Mūsdienās populāras kļūst uzlīmes uz sienām. Kas ir jāņēm vērā, ja gribas šādā veidā dekorēt sienas?

" – Uzlīmes ir viltīgs dekora veids. No vienas puses liekas, ka tas ir vienkārši, bet nemaz tā nav. Uzlīmes krāsu obligāti ir jāpieskaņo sienas pamatkrāsām. Tām vajadzētu būt vienā krāsā, bet atšķirīgos toņos. Ja līmē uzlīmes pavisam atšķīrīgā krāsā, tas mēdz izskatīties bērnišķīgi un pat bezgaumīgi. Jāņem vērā arī sienu faktūra: ja ir uzlīmētas tapetes ar faktūru vai pat ar zīmējumu, no uzlīmēm labāk atturēties. Kā arī jāsaskaņo uzlīmes ar esošiem sienu dekoriem: ja pie sienas ir gleznas vai fotogrāfijas, jāizvēlas kaut kas viens -vai uzlīmēs, vai bildes."

Ja gribas zonēt istabu, tādam nolūkam labāk izmantot krāsas vai tomēr tapetes?

" – Būtiski atcerēties, ka nedrīkst jaukt divu veida tapetes! Ja gribas zonēšanā izmantot tapetes, tad tās ir jāizvēlas kādai vienai zonai un pārējās jānokrāso. Vienīgais variants, kad var kopā izmantot dažādas tapetes, ir horizontāla telpas dalīšana, proti, kad cokollīmeni aplīmē ar viena veida tapetēm un pārējo sienu ar citām, pieskaņotām, – uzsver Jānis. – Taču krāsas var izmantot vairākas vienā telpā. Galvenais, lai tās saskaņotos savā starpā."

Arvien populāraka kļūs tendce, kad krāso vannas istabas sienas. Cik praktiski tas ir?

" – Vannas istabā nedrīkst krāsot tās sienas, uz kurām daudz trāpa ūdens, piemēram, sienas pie izlietnes, vannas vai dušas kabīnes, jo ūdens ļoti ātri sabojās krāsu. Tajās vietās vislabāk izmantot tradicionālus apdares materiālus, piemēram, flīzes. Pārējās sienas var krāsot, ja ir vēlme."

Ko vēl Jūs ieteiktu ņemt vērā mūsu lasītājam, izdarot izvēli starp krāsotām sienām un tapetēm?

" – Es ieteiktu labi izsvērt visus plusus un mīnusus, kā arī savas vēlmes. Gribas padarīt telpu mājīgāku vai aukstāku un modernāku? Vai gribas eksperementēt ar toņiem un krāsām, vai veltīt laiku perfektas tapetes meklēšanai? Kā arī svarīgi ņemt vērā katra varianta praktiskumu un finansiālo pusi: krāsas būs taupīgāks variants, protams, ja runa nav par ekskluzīvām krāsām ar dabīgu zeltu vai ko citu. Bet galvenais ir personīga gaume. Svarīgi, lai telpa patiktu un priecētu. Jo tā ir galvēna mājokļa funkcija: tam ir jābūt drošības un miera ostai, vietai, kur ir patīkami atrasties un atpūsties," – piebilst Jānis Aizkalns.

 

Viktorija A. speciāli SieviešuKlubs.lv

Par bildi paldies http://michellekroll.blogspot.com/2010/07/wallpaper-and-paint-calculators.html

 

Sieviešu Kluba diskusijai:

Kāda ir tava izvēle - tapetes vai krāsotas sienas?

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
rrr 13. marts 2012 11:35

Ar baltu akrila krāsu aiztaisi plaisu un, ja vajag, pārlaid pāri krāsu ar rullīti. Nevajadzētu vairs parādīties no jauna.

esmeita 13. marts 2012 07:58

Man dzīvoklī remonts bija pagājušajā vasarā.
Neskatoties uz apkārtējo sarauktajiem deguniem man sienas ir krāsotas - baltas..
Ar krāsām es spēlējos izvēloties aksesuārus.
Viss jau būtu ok, bet pa ziemu māja nedaudz "nosēdās" un guļamistabā uz sienas parādījās divas nepārāk manāmas plaisas.. Ja neparādu kur - neviens neievēro, bet pašai traucē..
Man patīk krāsotas sienas, tapetes kamēr jaunas ok, bet perspektīvā domājot - man tās sāk asociēties ar aplupušiem stūriem, putekļu ērcēm utt.

12. marts 2012 16:45

krāsas toni piemeklēt ir vienkarši. izvēlies krāsu un ņem krāsu paleti, izvēlies toni, kas patīk, pieliec pie sienas un, ja der tad tik uz priekšu. un krāsa labāk maskē sienu šķībumu ;)

rrr 12. marts 2012 15:10

..

rrr 12. marts 2012 15:10

:D

rrr 12. marts 2012 15:09

Atvainojos, divreiz pievienoju to pašu attēlu. Bija domāts šis

rrr 12. marts 2012 15:08

Tikko taisījām remontu dzīvoklī ar tādām sienām, it kā tās būtu bērni ar rokām uzmīcījuši. Tā kā ideālai sienu izlīdzināšanai aizietu tādi apmetuma daudzumi, ka nu tikai, tad izlīdzinājām tās ne tik perfekti un uzlīmējām tapetes - tās labi maskē negludumus. Ja sienas ideālas, tad var krāsot, bet, manuprāt, piemeklēt īsto krāsu ir daudz, daudz grūtāk nekā tapeti, kuras tonis apmierina.
Vēl palika neremontēta istaba. Tajā gribētos izmēģināt savas radošās izpausmes - apsveru iespēju nesaukt meistaru, bet līdzināt pašiem un krāsot ar trafaretiem, iegūstot kaut ko līdzīgu kā bildēs.

karakedi 12. marts 2012 14:48

Noteikti tapetes.To tachu ir tik daudz.Katrs atradiis savai gaumei piemeerotaakas.

Ilze_Liekmane 12. marts 2012 09:56

Skatoties kur un kā :) Bet šādi rakstiņi man patīk :)

nikolia 12. marts 2012 09:43

Tapetes, sliktakajā gadījumā, tapetes, kuras pats var nokrāsot.