Dārzkopja piezīmes- šoreiz par jāņogām

nosiguldas
nosiguldas 11. jūlijs 2011 12:43
2749

Šogad secināju, ka katastrofāli pietrūkst jāņogas, kaut nevaru sūdzēties pat to ražu, manā dārzā ir gan melnā čigāniete, gan dzeltenās jāņogas un protams arī pašas parastākās. Dzērieni, ogu maizītes, kokteļi un nepaguvu pat attapties, ka trīs no pieciem krūmiem jau bez ogām.

"Jāņogās ir sastopams ne tikai C vitamīns un cukurs, šīs ogas satur arī organiskas skābes, P vitamīnu, C vitamīnu, pektīnvielas, miecvielas, minerālsāļus, askorbīnskābi, kāliju, dzelzi, šķiedrvielas un citas vielas. Sākumā jāņogas audzēja kā ārstniecības augu, kura lapas izmantoja kā diurētisku un sviedrēšanas līdzekli, un tikai vēlāk ogas sāka lietot pārtikā

 

Gan baltās, gan sarkanās jāņogas ir vienlīdz vērtīgas – baltās ogas darbojas kā pret vēža līdzeklis, bet sarkanās ir spēcīgs asins tīrītājs – tās uzlabo asins sastāvu. Jāņogu sula lieliski palīdz pie saaukstēšanās un augstas temperatūras gadījumā.

Jāņogu ievārījumu var šķaidīt ar karstu ūdeni un lietot kā padzērienu saaukstēšanās gadījumā tad, ja nav pieejama jāņogu sula.

Jāņogas un to sula lieliski dzesē slāpes, rosina apetīti, aktivizē zarnu trakta peristaltiku, tādējādi novēršot aizcietējumus. Tās nav ieteicams ēst tad, ja ir kuņģa čūla, divpadsmitpirkstu čūla, gastrīts

(www.tvnet.lv)

Īpašu uzmanību ogu krūmiem līdz šim neesmu pievērsusi, ražo un ražo, bet pie tiem, patēriņiem, kas ir šogad, mēģināšu apstrādāt ogu krūmus jau tagad vasarā,

pēc ogu nolasīšanas izgriezu vecos atražojušos zarus, apgriezu arī jau jaunos zarus, kas stipri izstiepušies.

Tagad soļošu pēc kompleksā mēslojuma un samēslošu. Princips tāds pats kā citiem augiem, pēc atražošanas, atpūta.

Vēlos atgādināt, ka jūlijs ir īstais laiks, lai mēslotu skujeņus, rododendrus, mellenes, dzērvenes, rabarberus. Šīm gan kultūrām izmantošu specializēto mēslojumu, bet pārējam dārzam mēģināšu gatavot nezāļu vircu, tai pievienojot pāris saujas superfosfātu.

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
aa 12. jūlijs 2011 14:39

Tas, ka nokalst zari ar lapām un ogām nav slimība, bet ziemas sala bojājumi. Šī ziema nebija labvēlīga daudziem ogulājiem. Viskaitīgākais bija ziemas vidū uznākušais siltums un pēc tam pamatīgais aukstums. Arī manā dārzā ir cietušas plūmes, kirši un ogulāji, pat smiltsērkšķis. zari saplauka pat ziedēja un aizmetās ogas un pēc tam nokalta. Šādus zarus vajag izgriezt lai tie neatņem spēku pārējiem jo arī šie zari cenšas izdzīvot bet lielas jēgas no tiem nav.Labāk lai sakuplo tas kas izdzīvojis. Ja cietis ir viss augs tad gan nevajag steigties to izraut, bet īpaši sausā laikā pamatīgi laistīt un pavērot.Ap šo laiku tiem var no snaudošjiem pumpuriem parādīties jauni dzinumi. Tad vajag apgriezt cietušos līdz jaunajiem pumpuriem lai veidojas pa jaunu. (F)

nguna 12. jūlijs 2011 10:00
nguna 12. jūlijs 2011 09:54

Jā. Skats stipri bēdīgs.

Cerīte 11. jūlijs 2011 17:07

Tā ir upeņu ērcīte-zarus ar pumpuriem griež nost agrā pavasarī līdz zemei,ja vajag-tad kaut visu krūmu un smidzina/ar ko neatceros-var prasīt veikalos/

mazaa raganina 11. jūlijs 2011 15:37

Tad manējām ir cita kaite, tos knišļus var redzēt...

nosiguldas 11. jūlijs 2011 14:55

ja godīgi ar aci nav redzami, bet es jau varu cīnīties, ja kaimiņi nedarīs to pašu nekas nemainīsies, kautkādu daļu es norauju un sadedzinu agrā pavasarī, jo slimās lapas veido tādus bumbulīšus pumpuru vietā

mazaa raganina 11. jūlijs 2011 14:49

Apskaties zem, lapām, tur čum no mikroskopiskiem parazītiem.

nosiguldas 11. jūlijs 2011 14:45

principā mums tad būs visi zari jāgriež, jo čokurojas visas galotnītes, neatkarīgi no šķirnes, es kad pirku jaunos stādus, man skaidroja, ka viņiem slimības nemetīsies. Kur nu.

nosiguldas 11. jūlijs 2011 14:44

Man gan nav tas tik izteikti, bet tādu lietu ievēroju ērkšķoģām, ko darīt jautāšu zinātājiem, kad būs atbilde padalīšos

mazaa raganina 11. jūlijs 2011 14:43

Slimās lapas vajagot raut nost un nest prom no dārza.

mazaa raganina 11. jūlijs 2011 14:43

Lapas iepriek's 'sa'cokuroj'as un tad zars nokalta?

nosiguldas 11. jūlijs 2011 14:42

kas attiecas uz lapām mūsu ciemā šī problēma ir katru gadu, bet ogas šogad birst no sausuma.

nguna 11. jūlijs 2011 14:38

Cik es zinu, šādi dara ar upenēm, jo upenes ražo uz jauniem iepriekšējā gada dzinumiem, jāņogas ražo uz vecākiem dzinumiem un tāpēc izgriež tikai ļoti vecus un apkaltušus dzinumus.
Mums šogad baltai jāņogai ar kaut kāda slimība uzmetusies - nokalst zari ar ogām, jaunie dzinumi it kā necieš. Ko darīt?

mazaa raganina 11. jūlijs 2011 14:16

Mēs arī cītīgi šogad izgriezām vecos zarus, samēslojām, bet piemetās kaut kāda slimība.Apakšā lapām uzmetās parazīti, lapas sačokurojās un ogas arī birst nost!Un šī kaite ir visapkārt kaimiņu dārzos, pat kaimiņu novadā.
Es šogad sasaldēšu ogas un tvaicēšu sulu. :)