Ar jūlija smaržu septembrī

Autors: LosOjosVerdes, 2015. gada 6. oktobris, 00:24:40
Ar jūlija smaržu septembrī

Es gan pavisam neesmu pārliecināta, vai man sanāks kā lielīšanās. Mans septembris bija tik mierīgs, tik it kā vienkāršs un rutīnas pilns, bet tieši tādu es sev to izkārtoju. Pēc (nu jau saprotu!) nenormāli aktīvās vasaras es tik ļoti ilgojos pēc miera, pēc mājām, ilgojos pēc tā, ka nekur nevajag iet, nekur braukt, neko darīt.  Un tieši tāpēc es septembrī biju mājās. Mājās, kas piepildītas lavandas smaržas.

Jūlija vidū pabijām pie kādiem lavandas audzētājiem Limbažu pusē, kur burtiski iemīlējos tajos mazajos, violetajos ziediņos, kas smaržo tā, ka debesis ar zemi jaucas kopā-tik reibinoši, tik valdzinoši un aicinoši, taču reizē arī  nomierinoši un maigi, tik mājīgi. Toreiz sapirkāmies visdažādākās lietas pie viņiem, tāpēc mans septembirs ir sajaucies ar šo jūlija smaržu.

Katru dienu, mazgājot grīdas, ūdens spainim piejaucu vismaz 10 pilienus lavandas eļļas, lai māja smaržotu, lai atbaidītu ļaunos garus :), lai...jo man tā vienkārši gribējās. Arī mājinieki pret šo smaržu neiebilda. Reiz tikko biju izmazgājusi grīdu, kad ieradās instrumenta spēles skolotāja pie dēla, kas tomēr pamanīja smaržu, vaicādama, kas jums te tik labi smaržo? :) Man prieks, ka lavandu kā telpu atsvaidzinātāju spēj novērtēt arī citi.

Lietoju izkaltētus ziediņus arī vienkārši vāzēs, daļu saberžu pa maisiņiem un lieku skapjos starp drēbēm-gan smaržai, gan profilaksei pret kodēm. Katram bērnam zem spilvena tiek palikts pa lavandu maisiņam, lai labāks miedziņš-stāsta, ka šie ziedi ir nomierinoši, spēj mazināt uztrauktas sirdis, līdzsvaro un mazina garastāvokļa svārstības. Nevaru jau, protams, apgalvot, ka tas tā ir, bet bērni guļ kā susuri. 

Es pat tik tālu aizrāvos ar lavandām, ka iegādājos jaunu satīna gultas veļu lavandas krāsā.

20151006001655-37740.jpg

Ražota tepat Latvijā. Super zīdaina, labas kvalitātes un skaista. Saklāju savu lavandas gultu, aizdezinu lavandas sveci, un vakars ar vīru var sākties... Nē, nē, pārpratāt mani :) Es domāju - kino vakars, ko baudām kopā ar vīru. Septembrī mūsu dienas kārtībā bija viena no labākajām filmām - Krusttēvs. Noskatījāmies visas 3 daļas. Bauda acīm, bauda ausīm (skatāmies vienmēr oriģinālvalodā). Super kino! Mums diskos ir arī režisora stāstījums par pašu filmu, tās tapšanu, īsāk sakot, par aizkulisēm. Šī filma redzēta jau daudz reižu, bet katru reizi no jauna iespējams atrast citas nianses, citas domas un ainavas, kas tieši tobrīd šķiet aktuālas arī personīgajā dzīvē.

Vēl viens kino, ko biju jau reiz redzējusi, bet tagad skatījos citām acīm, bija "Divas mātes" (Perfect Mothers). Par sievietēm ap 40, labākās draudzenes, katrai pa vienam dēlam, kas, protams, tiek izaudzināti no autiņiem kopā. Un tad, kad zēni ir pieauguši, pēkšņi viņi un šīs mātes laižas romantiskās attiecībās (nu katra draudzene iemīlas savas bērnības draudzenes dēlā). Super izspēlētas attiecības, kaislība, romantika, draudzība. Dzīve. Tik es aizdomājos, vai es vēl neesmu tik veca, lai ieskatītos knapi pilngadību sasniegušā puisī, vai man vienkārši nav gadījies tāds jauneklis, uz kuru paskatoties, rodas fantāzijas no sērijas "kā būtu, ja būtu". Un otra lieta, kas, protams, šo filmu skatoties, nāca prātā, kā es rīkotos kā māte, ja manam dēlam, kuram, teiksim, būtu knapi 18, uzrastos kāda 35-45 gadīga draudzene :)

20151005231046-38934.jpg

Skatoties kino, ar vīru mēģinājām samazināt manas mammas doto vīnogu kalnu. Mana tēta stādītā vīnoga jau diezgan veca, bet ražu dod ļoti labu. Katru gadu mamma, pirms atstāt ogas putniem, kas kā traki mēģina dabūt savu devu, sagriež veselu kaudzi ķekaru, ko mums noēsties. Nekad neko citu ar ogām nedaru kā vien noēdam svaigas. Tik, cik lien. Es, protams, piebremzēju, tā vietā iedzerot vīnu :) Vīnogas ar vīnu taču saskan? :) Ja neskatāmies kino, klausāmies mūziku. Visdažādāko. Richard Galliano ar viņa virtuozo akordeona spēli, manu mīļo Andrea Bočelli balsi, Tom Jones, Besame Mucho daudzos variantus. 

20151005235456-43713.jpg

Ne par velti šī 1940. gadā sarakstītā dziesma ir pasaulē visvairāk izpildītā un ierakstītā Latīņamerikas un Meksikas dziesma. Man ļoti patīk. It sevišķi iepatikās, kad sāku saprast, par ko ir vārdi.

Vēl kāda mīļa nodarbe man ir grāmatu lasīšana. Arī septembrī izlasīju vairākas, bet uzsvērt gribu vienu. Tā ir  pasaulē tik izslavētā, tik pieprasītā, vienvārdsakot, vena no pārdotākajām grāmatām "Būda" (Viljams P. Jangs). Principā teoloģiskas ievirzes romāns.

20151005233510-24647.jpg

It kā filozofisks, it kā pamācošs, it kā atklāsmju pilns. Par to, kā darbojas Dievs. Par to, ka Dievs ir tepat, ka tas neatstāj mūs arī mūsu lielākajās bēdās. Grāmata it kā dziedinot, it kā izskaidrojot, it kā...it kā... Man tā neko neizskaidroja. Manuprāt, pilnīgs mēsls. Piedodiet, bet nevaru neko citu pateikt. Vāji uzrakstīts. Infantili. Samāksloti. Es, iespējams, esmu par neatvērtu šādam redzējumam, bet nespēju līdz galam pat izlasīt šo nevienam nezināmā autora it kā skaidrojumu par pasaules kārtību. Nē, tas noteikti nedziedināja manu sirdi. Nemazināja ne sēras, ne arī atvēra jaunu redzējumu. Nevaru ieteikt!

Un tā kā septembris bija mans mājās pavadītais laiks, neiztiku, protams, bez gastronomiskām izvirtībām. Uz dēla 9. dzimšanas dienu nakts laikā tika cepts kišs (puika paziņoja, ka kūku negribot). Mums ir tradīcija, ka bērnus dzimšanas dienas rītā modinu ar kūku un svecēm. Tad nu šoreiz bija sāļais pīrāgs :)

20151005234018-28825.jpg

Vēl satapināju visdažādākos ievārījumus - gan no aličām+persiki/+apelsīni (super gards!) / +banāni (mūsu iemīļotākais jau gadiem) / +ķiploki utt (kā piedeva pie gaļas), gan mežrozīšu (pirmo gadu), gan smiltsērkšķu. Cerams, ka ziemai pietiks un ka nepaliks daudz pāri.

20151005234400-53300.jpg

20151005234618-85545.jpg

20151005234707-27771.jpg

Vēl mans septembris ir bijis lavandu (jā, jā-atkal tās lavandas!) cepumu mēnesis. Jau sen esmu sapratusi, ka gan kūkas, gan cepumus vislabprātāk gatavoju tieši no smilšu mīklas. Un arī šie cepumi, kuriem ļoti interesantu noti piešķir tieši lavandu ziediņu sēklas (?), ir smilšu cepumi. Sastāvdaļas (sviests, olas dzeltenums, milti, cukurs, citrona sula, citrona miziņa, vaniļas ekstrakts, soda). Cepam aptuveni 10 minūtes 190 grādos. Pasniedzam ar melnas kafijas krūzi. Mmmm, ļoti gardi!

20151005235142-69458.jpg

Ak, jā, pabiju taču skolas salidojumā (arī jūsu mudināta un iedrošināta). Pavadīju super laiku. Satiku savas kolosālās klases meitenes. Bijām tik jaunas, tik foršas, tik skaistas un cerību pilnas. Man šķiet, ka vēl enerģiskākas kā toreiz, 15 vai 18 gados. Jo dzīves gudrākas, un tāpēc-skaistākas. Un varēju atkal apsēsties tās klases solā, kur pavadīju savus pirmos 3 skolas gadus.

20151006000414-42933.jpg

Lai kā arī nevēlētos, ka pienāk drūmie rudens vakari ar lietavām, drēgnumu, mitrumu, tumsu, es tomēr mīlu mūsu zemi ar mūsu rudeni, mūsu septembri ar 1. skolas dienu, rudens ražām,

20151006000623-82855.jpg

ar pirmajām dzeltenajām kritušajām (vai vēja norautām?) lapām

20151006002231-26819.jpg

Arī septembris var būt skaists. Kaut vai remdējoties atmiņās par  vasaras siltumu.

20151006002420-82745.jpg