Zemes sāls (The Salt of the Earth)

Linduchy
Linduchy 19. septembris 2015 21:00
2056

2014. gada izlaiduma Francijas, Brazīlijas un Itālijas kopražojums - biogrāfiska, dokumentāla filma par brazīļu fotogrāfa Sebastiāo Salgādo (Sebastião Salgado) darbu 40 gadu laikā.

Filmas lielākā daļa veidota kā stāsts par Sebastiāo Salgādo melnbaltām fotogrāfijām - ļoti smags stāsts par dzīves šausmām dažādās pasaules vietās. Katrā kadrā ietverts stāsts par vietu, apstākļiem, notiekošo, cilvēku piedzīvoto un emocijām - Ruandas genocīds, sausuma izraisīts bads Etiopijā, naftas atradņu ugunsgrēki Kuveitā, bēgļu gaitas Dienvidslāvijā utt. Sebastiāo Salgādo bildes atspoguļo cilvēces neseno vēsturi, kas ir kara, ciešanu, sāpju, nežēlības, baiļu, slimību, nāves, mantkārības, nolaidības un vienaldzības pilnas.

20150919212939-12775.jpg

Dzīves lielāko daļu Sebastiāo Salgādo pavadīja prom no mājas un ģimenes, fotogrāfējot sāpīgus kadrus. Neskatoties uz prombūtni, viņa sieva rūpējās par ģimeni un atbalstīja vīru.

Pēc pieredzētās nežēlības Ruandā fotogrāfam bezspēcībā nācās atlikt malā fotoaparātu, lai izraudātos un pārdomātu, vai ir vērts turpināt fotogrāfēt.

Filmas izskaņā Sebastiāo ar ģimeni atgriežas dzimtenē - Brazīlijā. No vecākiem mantotā ferma ir izpostīta - sausums ir iznīcinājis agrāko paradīzi. Bet Sebastiāo ar sievu rod risinājumu, iestādot jaunu mežu. 10 gadu laikā viņiem izdodas atjaunot paradīzi, kurā aug 2.5 miljoni jaunu koku, ir atgriezušies savvaļas putni un dzīvnieki. Agrākā ferma pārtop par dabas rezervātu, kura pieredzi pārņem arī citas dabas kataklizmu izpostītas teritorijas.

Sebastiāo Salgādo ir pārliecināts, ka mēs visi esam dabas daļiņa. Mums nav tiesību to pakļaut un iznīcināt. Mums par to ir jārūpējas, jāciena un jāsargā. Atguvis spēkus, fotogrāfs uzsāk jaunu apjomīgu projektu kā atzīšanos mīlestībā planētai, iemūžinot cilvēka neskartās teritorijas – grandiozas ainavas, neparastus augus un dzīvniekus.

20150919213007-69239.jpg

Filma ir saņēmusi īpašo balvu Kannu kinofestivālā. Tā nav filma ar spraigu sižetu, pārsteidzošu aktierspēli un iespaidīgiem specefektiem. Tā ir lieliska dokumentālā filma ar interesantu un aizkustinošu biogrāfisku stāstu par talantīgu fotogrāfu un viņa mūža darbu.

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies