Visu svēto diena - Helovīns

Marta Marta
Marta Marta 1. novembris 2015 14:25
1937

Visu svēto diena, jeb Haloweens. Mūsu mājās šie nav obligātie svētki, bet ķirbi ar svecīti pie mājas sanāk izlikt. (tā kā ķirbi fotogrāgēju šorīt no rīta, tad jumts jau ir iekritis, un iekša drusku pabojājusies, jo vakar tur bija svecīte :) )

Daudzi šos svētkus nesvin, un arī neatbalsta, bet patiesībā arī šiem svētkiem ir sava vēsture.

* Visu svēto diena ir diena, kad kristietībā tiek pieminēti visi svētieRomas katoļu baznīcā tā tiek svinēta 1. novembrī, bet austrumu baznīcās — pirmajā svētdienā pēc Vasarsvētkiem. Dienu pirms Visu svētās dienas daudzās valstīs tiek svinēts Helovīns.

Plaši pazīstama tradīcija - ķirbis ar svecīti iekšā esot radusies, pateicoties īru leģendai. Kāds vīrs, vārdā Džeks, kam viss mūžs ir bijusi tāda kā uzdzīve, esot apmānījis pašu sātanu, bet debesīs viņu arī nav ņēmuši izdarīto grēku dēļ. Tādēļ viņš esot spiests mūžīgi dzīvot ēnainos kaktos uz zemes un klīst pa tumšām ielām. Vīram līdzi esot bijusi tikai viena oglīte, ar ko apgaismot ceļu, kuru tad viņš esot ielicis izdobtā rācenī, lai dod vairāk gaismas un ilgāk deg. Leģendai nonākot Amerikā, rāceņa vietā parādījies ķirbis, un šādus ķirbjus - laternas tagad sauc par Jack` o Lantern.

Izgrebts ķirbis ar sveci iekšā ir viens no Visu Svēto Dienas lielākajiem simboliem. Ķirbju grebšana pirmo reizi parādījās Ziemeļamerikā, kur tie bija lielāki un mīkstāki. Parasti greba baisu vai smieklīgu seju un tumsā nolika pie mājas durvīm.

* attēls no personīgā arhīva
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
Ciao 2. novembris 2015 09:26

Vispār šogad skatos daudzi tik smuki ir grebuši ķirbjus, kolosāli :)

LosOjosVerdes 1. novembris 2015 23:30

Paldies par īso vēstures kursu!

Linduchy 1. novembris 2015 15:02 Marta Marta

skaidrs :D

Marta Marta 1. novembris 2015 14:52 Catwoman

Jā, bet kad fotografēju no apakšas, lai redz pašu spoku, tas nesmukais jumts ļoti krita acīs :D

Linduchy 1. novembris 2015 14:44

Ķirbī izgrebts spociņš? :)