Vēl viena "Trīs māsu " versija.

Kerstyna
Kerstyna 25. aprīlis 2016 17:32
832

Biju atkal pasmelties pie kultūras akas. Atkal Dailē, bet šoreiz lielajā zālē. Izrāde A. Čehovs "Trīs māsas"  A. Žagara režijā. 

 Jāatzīmē, ka A. Čehovs (1860. - 1904.) ir uzrakstījis vairākas veiksmīgas lugas, kuras joprojām ir pasaules teātru repertuārā, tāpat kā V. Šekspīra lugas. "Kaija" , "Tēvocis Vaņa",  Ķiršu dārzs" un "Trīs māsas"

 Viņš smalki iezīmē laikmeta seju, raksta asprātīgus dialogus un tieši par "Trīs māsām" autors bija pārliecināts, ka ir uzrakstījis komēdiju, aktieri, Maskavas  Lielajā teātrī domāja un traktēja to savādāk -  kā drāmu, tas A. Čehovu samulsināja un sadusmoja. 

Latvijā, Dailes teātrī "Trīs māsas"ir iestudētas līdz šim divas reizes 1951. gadā un 1959. gadā, režisore F. Ertnere. Un tagad 2016. gadā to paveic režisors A. Žagars. 

Kāpēc šīs lugas ir tik dzīvotspējīgas? Kāpēc tās iestudē vēl un vēl? Laikam tāpēc, ka ilgas pēc tālā nezināmā, vārdā nenosauktā ir aktuālas visos laikos. Cerība uz gaišāku rītdienu, uz kaut ko labāku citurienē...

Par izrādi - nu zāle bija pilna, pilna... Cilvēku daudz, vecuma amplitūda - visplašākā. 

 Devāmies uz šo izrādi drīzāk, lai  redzētu un novērtētu A. Žagara veikumu šādā formātā. Jo līdz šim zināju tikai viņa grandiozos operu iestudējumus. 

 Aktieru ansamblis - lielisks, "vecie buki" J. Kalniņš, J. Strenga, I. Vazdika, A. Skrastiņš ... un jaunie G. Andžāns, L. Dzelzītis, D. Danēviča.... - samērīgās devās, A. Maskata mūzika, E. Timmas scenogrāfija.

Viss it kā labi, BET viss tā kā caur plīvuru, zem pūdera/putekļu kārtas, emocijas ir, bet klusinātas, gaidītās kulminācijas nebija, nu it kā bija, bet nebija.

 Viskolorītākais tēls bija  trīs māsu svaine - skaļa, vulgāra, bezgaumīga un nekaunīga, īsta badadzeguze inteliģences putniņu ligzdā. 

 Vai man patika? Visā visumā  - Jā! Bet no A. Žagara režijas es gaidīju kaut ko citu. 

Vai ietu vēlreiz? Nē.

 Vai iesaku citiem - Jā, jo pasaules klasiku pie mums iestudē diezgan reti un vismaz jaunatnei kaut kas no tās būtu jāredz. 

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies