14. februāris - Sirsniņdiena!!!

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 14. februāris 2017 09:45
2438

Šodien ir Valentīndiena! Mīlestības svētki, kurus tradicionāli svin, sūtot apsveikuma kartītes — kā mīlestības vai pieķeršanās apliecinājumu. Tās visbiežāk attēlo sirdis, Amorus un citu simboliku, ko mēdz saistīt ar mīlestību. Uzskata, ka Svētais Valentīns ir visu mīlētāju aizbildnis.

Valentīndienas izcelsmes vēsture, kā arī ziņas par pašu Svēto Valentīnu ir visai neskaidras un neprecīzas, tomēr pētnieki ir vienojušies, ka šī diena apvieno gan Senās Romas, gan kristīgās pasaules tradīcijas.

Kas īsti ir Svētais Valentīns, un kāpēc viņš saistās ar šo seno, romantisko tradīciju? Mūsdienās Katoļu baznīca atzīst vismaz trīs svētos mocekļus, kas pazīstami ar Valentīna vārdu.

Viena no leģendām vēsta, ka Valentīns bijis Senās Romas priesteris. Kad imperators Klaudijs II (m. ē. 3. gadsimts) secināja, ka neprecēti vīrieši ir labāki karotāji nekā tie, kam ir sieva un ģimene, viņš aizliedza jauniem, neprecētiem vīriešiem precēties. Tas taču bija milzīgs daudzums potenciālo karotāju! Priesteris Valentīns, kas saprata šā lēmuma netaisnīgumu, nepakļāvās imperatora pavēlei un turpināja slepus laulāt iemīlējušos pārus. Kad Valentīna nepakļaušanos atklāja, Klaudijs piesprieda viņam nāvessodu.

Citas leģendas vēsta, ka Valentīnu sodīja par mēģinājumu sarīkot kristiešu bēgšanu no romiešu cietumiem. Kā zināms, savulaik Romā kristiešus nežēlīgi vajāja un spīdzināja.

Vēl cita leģenda stāsta, ka Valentīns nosūtījis pirmo apsveikumu pats sev. Cietumā ieslodzītajam priesterim esot ļauts satikties ar kādu jaunu meiteni, iespējams, cietuma uzrauga meitu, kurā Valentīns iemīlējies. Pirms nāves Valentīns atstājis viņai vēstuli, ko parakstījis ar vārdiem: «Tavs Valentīns» — frāzi, kas tiek lietota kā paraksts Valentīna dienas apsveikumos līdz pat mūsu dienām.

Kaut arī leģendas mēdz uzskatīt par neuzticamām, tās parāda priestera Valentīna simpātisko, varonīgo un — pats galvenais — romantisko tēlu. Tas nebūs pārsteigums, ka viduslaikos, īpaši Anglijā un Francijā, Valentīns kļuva par vienu no populārākajiem svētajiem.

Anglijā Valentīndienu svin jau kopš 17. gadsimta. Simts gadus vēlāk īpaši populāra kļuva tradīcija 14. februārī sūtīt mazas dāvaniņas un ar roku rakstītas zīmītes saviem mīļotajiem. 18. gadsimta beigās ar roku rakstītās zīmītes popularitātes ziņā nomainīja pirmās iespiestās atklātnītes. Laikmetā, kad jūtu izpausmi uzskatīja par nepiedienīgu, drukāta kartīte nebija tik personiska un tika uzskatīta par korektāku veidu, kā paust savas jūtas, nepārkāpjot etiķeti.

ASV ar roku rakstīto Valentīndienas apsveikumu sūtīšanas tradīcija aizsākās 18. gadsimta sākumā. Rūpnieciski atklātnītes sāka izgatavot vien 19.gadsimta 40. gados. ASV veiktā statistika liecina, ka šajā zemē Valentīndiena ir otrie populārākie svētki gadā. Draugiem, radiem un mīļajiem tiekot nosūtīts viens miljards apsveikumkartīšu. Nepārspēti atklātnīšu sūtīšanas ziņā paliek vien Ziemassvētki, kad ASV iedzīvotāji nopērk un nosūta 2,6 miljardus apsveikumu. Visvairāk romantisko Valentīndienas atklātnīšu iegādājas sievietes – 85% ASV daiļā dzimuma pārstāvju.

Japānā Valentīndiena izvēršas skaļos svētkos. Šajā zemē rīko konkursu par skaļāko mīlestības apliecinājumu. Drosminieki kāpj uz tilta un pilnā balsī kliedz savu vēstījumu otrai pusītei. Skaļākās rīkles īpašnieks saņem balvu. Japānā Valentīndienu dēvē arī par Vīriešu dienu, jo tie skaļākie bļāvēji izrādās vīrieši un viņi arī saņem lielāko daļu dāvanu.

Itālijā pieņemts, ka vīrieši Valentīndienā savām mīļotajām dāvina saldumus, tāpēc šo dienu nereti dēvē par Saldo dienu.

Francijā 14. februārī iecienīti ir mīlestības apliecinājumi romantisku četrrindīšu formā.

Somijā ļaudis Valentīndienā dāvina mīļas dāvaniņas, kam piemīt sirds forma. Turklāt apdāvina ne tikai otras pusītes, bet arī savas mammas.

Dažās valstīs ir ticējums, ka pirmajam vīrietim, ko 14. februāra rītā sastop brīva meitene, jākļūst par viņas „Valentīnu”. Tas esot pienākums un netiek ņemti vērā vīrieša iebildumi.

Latvijā šiem svētkiem nav oficiāla statusa, taču ar katru gadu šie svētki kļūst arvien populārāki. Mīlēsim viens otru un izrādīsim rūpes ne tikai Sirsniņdienā, bet katru dienu visu gadu!

 

Sieviešu Kluba diskusijai:

Vai tu jau šodien esi saņēmusi Valentīndienas apsveikumu? Kādas ir tavas ieceres šim vakaram?

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
hiperkeri 15. februāris 2017 09:22

Vai ,es mmīlu mīlēt un es mīlu Valentīndienu. Šogad draugiem un radiem sarīkoju īpašu V-dienas pārsteigumu. Paši mēs ļoti nopriecājāmies, ka vakarpusē varam iziet no mājas kur jaunā vietā paēst- viss pieticīgi,tomēr pārpārēm mīļi un pat pēc maziem tādiem uzmanības žestiem jūtos ļoti mīlēta. Ar pārsteigumiem vai bez.

Iveta - tereeze 14. februāris 2017 15:34

Nu jau pāris gadus esmu aizmirsusi kā ir, kad mīļotais pārsteidz, esam iestiguši rutīnā!

Kerstyna 14. februāris 2017 13:32

Esmu saņēmusi , jau no agra rīta :)

sauluks 21. februāris 2013 11:02

Īstenībā,Somijā 14.februāris nav mīlētāju diena,bet gan vienkārši draudzības diena....starp citu,kalendārā tā arī saucās!