Vai un kā ceļot skolēnu brīvlaikā – 5 jautājumi, kas jāizvērtē, pirms pieņemt lēmumu

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 2. marts 2021 11:39
1247

Tuvojoties skolēnu brīvlaikam, ko nepacietīgi gaida ne tikai bērni, bet arī no attālināto mācību savienošanas ar citiem pienākumiem krietni pagurušie vecāki, paredzama arī lielāka ceļošanas intensitāte uz zemēm, kur saule jau uzkāpusi zenītā. liecina AAS BALTA (PZU grupa) dati, populārākie ceļojuma galamērķi šobrīd ir Ēģipte, Kanāriju salas, Apvienotie Arābu Emirāti, Maldīvu salas – valstis, kas arī Covid-19 apstākļos joprojām ir atvērtas tūristiem. Apdrošinātājs atgādina: ceļojumi notiek, arī pieejamo galamērķu skaits ir gana plašs, taču jāsaprot, ka patlaban ceļošana saistās ar dažādiem ierobežojumiem, kurus neievērojot, ceļojuma plāni var nepatīkami mainīties. 

Pilnīgs ceļošanas apsīkums bija vērojams 2020. gada aprīlī un maijā, kad bija slēgtas valstu robežas, un ceļotāju plūsma krietni samazinājās arī pirms Ziemassvētkiem saistībā gan ar jauno vīrusa veidu, gan ar pandēmijas dēļ slēgtajiem starptautiskajiem pasažieru pārvadājumiem. Taču patlaban, neraugoties uz visai skarbajiem ierobežojumiem Covid-19 pandēmijas dēļ, cilvēki atkal labprāt ceļo. BALTA Personu produktu vadītāja Ludmila Ščegoļeva apkopojusi vērtīgus ieteikumus, ko ņemt vērā, lai ceļojums sagādātu prieku un cerētās atpūtas vietā nekļūtu par galvassāpēm.

Kādi ir ieceļošanas nosacījumi?

Katrā valstī ir savi ieceļošanas nosacījumi, turklāt tie no nedēļas uz nedēļu var mainīties. Daudzas valstis nosaka ierobežojumus ieceļošanai vai obligātu pašizolāciju, ja 14 dienu kumulatīvais saslimstības rādītājs ceļotāja mītnes zemē pārsniedz noteiktu skaitli. Latvijā tas ir 50, bet daudzas valstis balstās uz krāsu principu Eiropas Savienības vienotajā kartē, kur Latvija šobrīd iekļauta visbīstamākajā – tumši sarkanajā – zonā. Tas nozīmē, ka dažādi ierobežojumi ir spēkā, iebraucot jebkurā citā valstī. Tāpēc pirmais, kas jādara ceļotājam, jāiepazīstas ar ieceļošanas nosacījumiem un jārēķinās ar tiem, plānojot ceļojumu. Piemēram, ja, iebraucot valsts teritorijā, noteikta obligāta 10 dienu pašizolācija, var gadīties, ka plānotais ceļojums ir īsāks nekā pašizolācijas laiks. 

Patlaban jau ap 90% pasaules valstu prasa iebraucējiem obligāti uzrādīt negatīvu Covid-19 testu, kas veikts ne vairāk kā 48 vai 72 stundas pirms izbraukšanas no savas mītnes zemes. Šāds tests jāuzrāda, arī atgriežoties Latvijā, tāpēc jārēķinās, ka ceļojuma laikā būs jāveic tests valstī, kurā atrodaties, jāiepazīstas ar noteikumiem, kā šo testu iespējams veikt, un jārēķinās ar papildu izdevumiem. 

Piemēram, ierodoties Taizemē,katram ieceļotājam ir jāuzrāda negatīvs Covid-19 tests un ārsta apliecinājums angļu valodā, ka persona ir vesela, kā arī ceļojumu apdrošināšanas polise, kas iekļauj Covid-19 ārstēšanu vismaz 100 000 ASV dolāru apmērā. Turklāt ceļotājam jāievēro 14 dienu pašizolācija valdības norādītā uzturēšanās vietā, kuras izmaksas jāsedz pašam.  

Vai ceļojuma galamērķī nav pārvietošanās ierobežojumu?

BALTA pieredzē bijuši gadījumi, kad cilvēki veiksmīgi nokļūst ceļojuma galamērķī, taču tur ieplānotā ekskursija beidzas ar obligātu karantīnu, kas izjauc tālākos ceļojuma plānus. Tā kāda tūristu grupa no Latvijas nonākusi karantīnā Gruzijā pēc noteikta valsts reģiona apmeklēšanas, kaut arī ceļotāju grupā nebija ne saslimušo, ne Covid-19 slimnieku kontaktpersonu. Izrādījās, ka valsts iekšienē ir spēkā pašizolācijas noteikums, atgriežoties no reģioniem, kur konstatēta augstāka saslimstība ar Covid-19. Savukārt jau minētajā Taizemē, ceļojot no vienas provinces uz citu, jāveic veselības pārbaudes.

Tas ir svarīgi arī gadījumos, ja ceļojuma laikā plānojat viesoties vairākās valstīs. Piemēram, Šveicē noteikti ierobežojumi, ieceļojot no atsevišķiem Austrijas, Francijas, Itālijas un Vācijas reģioniem, kaut arī uz šīm valstīm kopumā papildu ierobežojumi neattiecas. Lai izvairītos no šādām situācijām, BALTA eksperte iesaka iepazīties ar galamērķa valstī noteiktajiem ierobežojumiem – iespējams, ceļojuma maršrutu var nākties koriģēt, lai izvairītos no neparedzētiem kavējumiem.  

Vai ir vērts apdrošināt ar Covid-19 saistītos ceļojuma atcelšanas un pārtraukšanas riskus?

Tā kā nereti Covid-19 var noritēt bez simptomiem, daudziem pozitīvs tests pirms ceļošanas var izrādīties nepatīkams pārsteigums, kas pārvelk svītru ceļojuma plāniem. Tāpēc pirms ceļošanas ieteicams iegādāties ceļojuma apdrošināšanu, kas ietver ceļojuma atcelšanas vai pārtraukšanas risku Covid-19 gadījumā. BALTA gadījumā šāds segums šobrīd ir attiecināms uz visām pasaules valstīm, vienīgie izņēmumi ir ASV, Kanāda, Jaunzēlande, Japāna un Austrālija. 

Ceļojuma atcelšana vai pārtraukšana, ja šis risks ir iekļauts polisē, paredz atlīdzību par ceļojuma atcelšanu (viesnīcas, biļetes, ceļazīmes), ja klients saslimst vai tiek ievietots karantīnā pirms ceļojuma sākuma (polise jānoformē vismaz 5 dienas pirms paredzētā ceļojuma sākuma), par uzturēšanos karantīnā, atrodoties ārzemēs (līdz 50 eiro dienā) un transporta izdevumiem, lai atgrieztos mājās gadījumā, ja klients tiek ievietots karantīnā pozitīva Covid-19 testa gadījumā vai pēc kontakta ar inficētu personu. BALTA Zelta un Platīna programmas paredz atlīdzību arī situācijās, kad veselības stāvokļa dēļ (piemēram, paaugstinātas temperatūras vai citu iespējamo Covid-19 simptomu gadījumā) klientu neielaiž lidmašīnā, prāmī vai autobusā, vai tiek liegta iebraukšana valstī. Tomēr dažādiem apdrošinātājiem ir dažādi noteikumi, tāpēc, izvēloties apdrošināšanas kompāniju, noteikti jāpārliecinās, ko tieši un cik lielā apmērā segs izvēlētā polise. 

Kādi ir medicīniskie izdevumi un repatriācijas riski, kas saistīti ar Covid-19?

Pandēmijas laikā daudzās valstīs saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas ieteikumiem medicīniskos izdevumus par ārstēšanos apmaksā valsts. Taču šāda prakse nav spēkā visās valstīs, piemēram, Ukrainā un Turcijā valsts šādu ārstēšanos neapmaksā. Jārēķinās, ka Covid-19 pandēmijas apstākļos pieaug medicīnisko pakalpojumu izmaksu apjoms, jo pat traumu gadījumos vairākas klīnikas atsakās pieņemt ārzemniekus, kamēr nav veikts Covid-19 tests, kas atkal nozīmē neplānotas izmaksas. Arī repatriācija pēc saslimšanas vai atveseļošanās ir saistīta ar daudz lielākiem izdevumiem nekā parasti, jo jākārto vesela virkne papildu formalitāšu. Medicīnisko pakalpojumu un repatriācijas izdevumu izmaksas mērāmas tūkstošos eiro, līdz ar to katram, pirms uzsākt ceļojumu, jāpadomā par šiem riskiem. 

BALTA ceļotājiem iesaka pārliecināties, vai izvēlētā apdrošināšanas polise sedz medicīnisko palīdzību gadījumos, kad to nenodrošina attiecīgā valsts, ieskaitot slimnieku transportēšanu, bērnu repatriāciju, ja vecāki ārstējas ārzemēs, arī medicīnisko transportu. Tāpat noteikti vērts izvēlēties tādu polisi, kur apdrošināšana ir spēkā bez ierobežojumiem visās programmās neatkarīgi no saslimstības koeficienta valstī, uz kuru dodas ceļotājs.

Esiet atbildīgi!

Uzsākot ceļojumu, paša ceļotāja atbildība ir ievērot katrā valstī noteiktos ierobežojumus. Tāpat kā ir pašsaprotami uzrādīt ceļošanas dokumentu robežsargam, kā pašsaprotama jāuztver arī Covid-19 testa veikšana vai obligātās pašizolācijas ievērošana. Apdrošinātājs nevarēs palīdzēt, ja apzināti pārkāptu noteikumu dēļ ceļot gribētājam nāksies maksāt sodu vai aizkavēsies plānotā atgriešanās Latvijā. 

Runājot par ceļojuma atcelšanas risku, apdrošinātājs var atlīdzināt tikai tos izdevumus, kas ir pierādāmi. Ja cilvēks plāno ceļot ar automašīnu un ceļojuma atcelšanas gadījumā zaudē viesnīcas rezervāciju, to apdrošinātājs varēs atlīdzināt. Taču, ja ceļotājs nolēmis apmesties pie draugiem, visi izdevumi un zaudējumi būs viņa paša atbildība.

Lai ceļojums sagādātu prieku un pozitīvus iespaidus, ir jārēķinās ar papildu neērtībām šajā sarežģītajā laikā. Visprātīgāk ir izvērtēt, vai ceļošana uz ārzemēm patlaban patiešām ir nepieciešama, tomēr skaidrs, ka pamazām dzīvei jāatgriežas ierastajās sliedēs, un apdrošinātājs šajā ceļā var būt lielisks sabiedrotais!

Foto: www.pixabay.com

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies