TRIO FABEL Mazajā Mežotnes pilī atskaņos pirmo no pieciem jaundarbiem

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 2. jūlijs 2021 13:13
248

Sestdien, 3. jūlijā, Mazajā Mežotnes pilī plkst. 20 trio FABEL uzstāsies ar koncertprogrammu “Kino atspulgi”. Īpašais notikums - Georga Pelēča "Liriskā triptiha" pasaules pirmatskaņojums. Līdzās jaundarbam skanēs Pētera Vaska “Vakara mūzika”, franču komponista Gabriela Forē un itāļu kinomūzikas granda Nino Rotas skaņdarbi. Koncertu papildinās fotogrāfa Romāna Drica videodarbi.

Georgs Pelēcis ir viens no pieciem latviešu komponistiem, ko Trio FABEL mūziķi – klarnetiste Anna Gāgane, čellists Kristaps Bergs un pianiste Linda Leine – uzrunāja pirms gada, pandēmijas sākumposmā, aicinot rakstīt mūziku. Lai arī tobrīd nebija skaidrs, cik ilgs būs klusums koncertzālēs un kā pandēmija ietekmēs cilvēkus, bija nojaušams, ka šis laiks ir ļoti nestabils, raisa pārdomas un ir jādokumentē, tādēļ tika uzrunāti pieci dažādu paaudžu un atšķirīgiem rokrastiem apveltīti latviešu komponisti, kuru vārdi šobrīd netiek atklāti. Viena no pieciem skaņražiem ir komponiste.

Pakāpeniski, sākot ar 4. jūliju, publikai tiks atklātas šīs kompozīcijas, kas apcer idejas par identitāti, klātbūtni un piederību kādai vietai. Rosinot komponistus radīt, galvenā mūziķu vēlme bija lūgt komponistiem atspoguļot pandēmijas laiku, kas bijis laiks pārdomām un ideju augšanai un rosina domāt par svarīgiem jautājumiem. Pandēmija kā globāls izaicinājums, vispārēja izolācija vienam no otra tuvināja cilvēkus visā pasaulē. Lai arī ikviens, ko ietekmēja “lokdauns” un nošķirtība, to izjuta savā veidā, cilvēki dažādās pasaules vietās bija vienoti šajās sajūtās. Trio mūziķiem, kas pamatā uzturas dažādās vietās (Anna Gāgane – Šveicē, Kristaps Bergs – Beļģijā, Linda Leine – Vācijā), vienojoša bija un aizvien ir sajūta par to, ka viņi vienlaikus ir piederīgi gan Latvijai, gan savai jaunajai dzīvesvietai un dzīvo sava veida paralēlo dzīvi. Dzīvojot dažādās valstīs, piesaiste vienai vietai šķiet diezgan relatīva. Identitātes meklējumi ir bijuši aktuāli vienmēr, bet īpašu nozīmi ieguva tieši šajā laikā. Komponisti tika uzrunāti domāt un radīt kontekstā ar minētajām tēmām, un klausītājiem tiks piedāvātas dažādas muzikālās partitūras, ko raisīja komponistu refleksijas par šo laiku. Pirmais no skaņdarbiem, kas tiks piedāvāts klausītājiem, ir Georga Pelēča “Liriskais triptihs” par latviešu tautasdziesmu tēmām.

Jaundarbi tapuši ar Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālo atbalstu.

Koncerts “Kino atspulgi” norisināsies Mazajā Mežotnes pilī šo sestdien, 3. jūlijā plkst. 20.00. Biļetes pieejamas Biļešu Paradīzē. Vairāk informācijas: https://mazamezotnespils.lv/lv. Savukārt 4. jūlijā plkst. 17.00 Kuldīgas Mākslas namā koncertprogrammu “Kino atspulgi” mazliet citādākā izkārtojumā varēs baudīt kurzemnieki un pilsētas viesi. Abos koncertos klausītājus gaida ar vizuāls piedzīvojums, ko veidojis fotogrāfs Romāns Drics. Koncerts norisināsies bez maksas.

page1image62287296

Šī nav pirmā trio FABEL sadarbība ar latviešu komponistiem. 2019. gada trio iestudēja savu pirmo koncertprogrammu “Brāmss, Bēthovens, Skuķe”. Tika uzrunāta Evija Skuķe, kas īpaši Trio Fabel veltīja kompozīciju “Š.” Savukārt 2021. gadā tapis Andra Vecumnieka skaņdarbs par kinomūzikas tēmām Fabel Cinema Fantasy. To dzirdēt klātienē būs iespējams 6. augustā kamermūzikas festivālā “Satikšanās Saulkrastos”, Kultūras nama “Zvejniekciems” zālē. Plašāka informācija par festivālu būs atrodama lapā www.saulkrasti.lv.

Savukārt jau 8. jūlijā Youtube platformā klausītājiem tiks piedāvāts video ieraksts no kamermūzikas koncertcikla “Come Prima” VEF Kultūras pilī, kurā multimediālā veidā būs iespēja baudīt gan Andra Vecumnieka Fabel Cinema Fantasy un Ērika Ešenvalda “Atspulgi ūdenī”, gan Gabriela Forē un Nino Rotas mūziku. Koncerta video mākslinieks – Romāns Drics. Koncertu rīkoja VEF Kultūras pils.

Plašāka informācija – www.triofabel.lv vai trio Facebook vietnē: www.facebook.com/triofabel.

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies