Tik dažādās krāsas...

gucci123
gucci123 27. jūlijs 2015 16:31
2909

Labdien, SK meitenes!

Vasara ir viens no krāsainākajiem periodiem gadā. Cilvēki velk košus un krāsainus apģērbus, ziedu krāsu bagātību nevar vārdiem aprakstīt. Pat paskatoties debesīs dažādās diennakts stundās, var redzēt daudz, dažādas nokrāsas.

Ar krāsu mācību iepazinos pusaudzes gados un, protams, kādu laiku mani tas dikti aizrāva. Būdama pieaugusi un dodamās dažādos ceļojumos pa pasauli, dažādās valstīs sastapos ar dažādu izpratni par krāsām. Tātad, dažādās kultūrās un apstākļos konkrētai krāsai var būt atšķirīga nozīme.

Pētot krāsu nozīmi, gribētu minēt vairākus piemērus, kas likās interesanti.

1.    sarkanā krāsa – Ķīnā līgavas parasti velk sarkanu apģērbu savās kāzās; sarkanas rozes ir populārākā dāvana Sv.Valentīna dienā; komunisma simbols – Ķīnas un Vjetnamas karogi ir sarkani, visi ir dzirdējuši terminu sarkanarmieši; kristietībā zaļā un sarkanā krāsa simbolizē Ziemassvētku tematiku – Ziemassvētku vecītim arī ir sarkans apģērbs, bet Lieldienās kristiešu tradīcija paredz krāsot olas sarkanā krāsā, simbolizējot Kristus asinis; mākslas darbos vai simbolikā Sātanu arī attēlo sarkanā krāsā; Ķīnā sarkanu papīru vai aploksni izmanto, lai tajā iesaiņotu naudas dāvanas; kopš 1954.gada visā pasaulē „Stop” zīmes ir balti burti uz sarkana fona, sarkanu krāsu izmanto arī brīdinājuma simbolos.

2.    zaļā krāsa – Ziemeļamerikā (iespējams, ASV dolāra banknotes krāsas dēļ) zaļo krāsu saista ar pārticību; protams, zaļā krāsa ir dabas krāsa; vairākās Šekspīra lugās zaļā krāsa simbolizē skaudību; zaļā krāsa – Ēģiptes nacionālā krāsa; vairākās Āzijas valstīs zaļā krāsa simbolizē saslimšanu.

3.    baltā krāsa – rietumu kultūrā šī krāsa simbolizē nevainīgu un šķīstību, savukārt vairākās Āzijas valstīs (Ķīna, Vjetnama, Koreja) baltā krāsa nozīmē nāvi un sēras; Indijā cilvēki velk baltas drēbes pēc kāda ģimenes locekļa nāves; rietumu kultūrā tradicionāli baltas krāsas drēbes velk līgavas savās kāzās; baltā krāsa – ziemas un sniega krāsa; balts balodis – starptautisks miera simbols, balts karogs – starptautiska zīme, kas nozīmē pretējās puses padošanos.

4.    zila krāsa – Irānā – sēras; Ķīnā – nemirstība; strādnieku formas tērpa krāsa, kā arī zilas krāsas dāvana var asociēties ar nāvi; hinduismā – Krišnas krāsa; Ēģiptē – tumši zilā ir sēru krāsa.  

5.    melnā krāsa – Rietumu kultūrā melnā ir sēru krāsa; šīs krāsas apģērbu visbiežāk velk lietišķos/formālos pasākumos; garīdznieku apģērbs ir melnā krāsā; līdz 19.gs. Japānā sieviešu vidū bija tradīcija zobus krāsot melnā krāsā, jo uzskatīja, ka tas padara sievieti brīnišķīgi skaistu.

6.    oranžā krāsa – oranžā un melnā krāsa ir Holovīna svētku krāsas, jo ķirbis parasti ir oranžs, bet nakts un tumsa – melna; oranžā krāsa – Nīderlandes nacionālā krāsa.

Krāsu nozīmes iepazīšana, īpaši, ja patīk ceļot, pasargā mūs ne tikai no nepatīkamiem starpgadījumiem, bet arī nereti palīdz vairāk izprast citu kultūru.

Krāsu tulkojuma apkopojums: http://www.wintranslation.com/ un bilde no google.lv   

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies