Tavā ceļā tiks likti pārbaudījumi, jo tu vari tos pārvarēt, ja vien to gribi.

Autors: Linduchy, 2016. gada 8. septembris, 12:07:18
Tavā ceļā tiks likti pārbaudījumi, jo tu vari tos pārvarēt, ja vien to gribi.

Lūijs Zamperini. Vai jums kaut ko izsaka šis vārds? Pirms manās rokās nonāca Loras Hillenbrendas sarakstītā grāmata „Nesalauztais“, arī es neko nebiju dzirdējusi par Lūiju Zamperini – 20. gadsimta trīsdesmito gadu daudzsološu itāļu izcelsmes amerikāņu vieglatlētu.

Skarbākā un smagākā grāmata no pēdējā laikā izlasītajām, taču nespēju atrauties no tās lasīšanas, jo Lūija Zamperini dzīvesstāsts patiesi aizrauj, liek pārdzīvot un just līdzi.

Tas ir stāsts par sapni un neatlaidīgu darbu, lai to sasniegtu, un neparedzētu likteņa pagriezienu. Stāsts par pašcieņu un godu, sāpēm un slimībām, fiziskiem un morāliem pazemojumiem, izmisumu, mērķi, cerību un ticību, nežēlīgu badu un slāpēm, kara šausmām un pēckara dzīvošanu ar visām kara atstātajām rētām gan ķermenī, gan prātā.

Loras Hillenbrendas grāmatā „Nesalauztais“ ir aprakstīts Lūija Zamperini dzīves līkloču ceļš no pilsētas huligāna un zaglēna līdz nācijas paraugam un lepnumam.

Lūijs Zamperini ar smagām pūlēm un brāļa neatlaidību attīstīja distanču skrējēja talantu, guva uzvaras nacionālajās skriešanas sacīkstēs, piedalījās 1936. gada Vasaras Olimpiskajās spēlēs Berlīnē, piesaistot pat Ādolfa Hitlera uzmanību. Bet tad sākās karš.

Šī grāmata Latvijas lasītājus iepazīstina ar mums mazāk pazīstamu Otrā pasaules kara daļu – karadarbību starp ASV un Japānu, atklājot tā laika amerikāņu militārās jomas nodrošinājuma nepilnības, kuru dēļ daudzi karavīri gāja bojā, pazuda bez vēsts vai tika saņemti japāņu gūstā. Grāmatā smalki tiek aprakstītas pārdzīvotās bailes un kara šausmas, dažādu kultūru sadursme ar atšķirīgu izpratni par godu un cieņu, necilvēcīgā izturēšanās pret gūstekņiem Japānā, kur Ženēvas konvencija tika pielīdzināta tualetes papīra statusam.

„Nesalauztais“ ir stāsts par fizisku un emocionālu cīņu ar sevi, neatlaidīgu turēšanos pie sava sapņa un ticības par izglābšanos, cīnoties ar badu, slāpēm, neatlaidīgām haizivīm, svilinošu sauli dienā un stindzinošu aukstumu naktī indīgā glābšanas plostā Klusā okeāna vidū. Stāsts par nepakļaušanos, skarbajiem un nežēlīgajiem apstākļiem un spēju izdzīvot japāņu gūstā, lepni izciešot visus pazemojumus, dumpojoties un rīkojot sabotāžas. Stāsts par dzīvi pēc izglābšanās un pārciestajām šausmām - spēju piecelties, sakārtot savu dzīvi, palīdzēt citiem un dzīvot tālāk pilnvērtīgu dzīvi.

Loras Hillenbrendas grāmatu „Nesalauztais“ ir vērts izlasīt, bet emocionāli jāsagatavojas nopietnam un smagam stāstam, kuru caurvij apstākļu skarbums un cilvēku nežēlība.