Tā ir jāmāk dzīvot…

Autors: Linduchy, 2018. gada 31. marts, 13:03:00
Tā ir jāmāk dzīvot…

Uz skatuves uznāk Viņš – optimists (Gints Grāvelis). Neskatoties uz to, ka viņu ir pametusi sieva, viņam nav darba un arī iekrājumu viņam nav, viņš saglabā optimistisku noskaņojumu. Redz, ko tā sieva vispār jēdz, sakot, ka viņš nemākot dzīvot. Optimists māk dzīvot, un kā vēl māk. Mājoklis ir, divi bērni ir un arī sieva ir, kas velk to visu dzīves smagumu uz saviem pleciem, apgādājot vīru. Tikmēr viņš nestrādā un bauda dzīvi. Jo kādēļ gan būtu sevi jāapgrūtina ar darbu, ja sieva ir gatava parūpēties par visu.

Bet nu sieva ir prom, arī bērni ir prom. Un pēc nedēļas sāk izsīkt arī pārtikas produkti. Ko nu darīt? Nekas cits neatliek – ir jāmeklē darbs. Bet, ka tavu neražu, kur ir palikuši visi jēdzīgie darba piedāvājumi, kuri ietvertu būtību “nāc, kad gribi, ej, kad gribi, un nekas īpašs arī nav jādara”? Ja piemērotu sludinājumu nav, tad jāliek pašam savs sludinājums. Un sludinājums ir jānoformulē pēc iespējas vispārīgāk, jo patiesībā nav nedz izglītības, nedz prasmju, nedz arī vēlēšanās pārpūlēties darbā. Kad arī šis eksperiments nedod gaidītos rezultātus, atliek vien doties un NVA.

20180331130212-18292.jpg

Un tad Optimistam uzsmaida veiksme, jo tiek atrasts ideāls darbs – slepenā pircēja vakance. Viņš šo darbu uztver ļoti nopietni un pielīdzina sevi slavenajam spiegam Džeimsam Bondam. Izrādās, ka šajā darbā var dzīvot ne tikai no algas, bet arī gūt savu labumu no komersantiem, kurus Optimists pārbauda. Un cīņa ar sirdsapziņu tiek paslaucīta zem tepiķa, lai netraucē dzīvot.

Izrāde ir traģikomiska. Izrādes laikā pamatīga smieklu deva ir garantēta. Taču stāsta būtība ir traģēdija – mūsu laikmeta traģēdija, kad jauni vīrieši tiek izlutināti un aprūpēti no vecāku puses un tad dzīves stāstu turpina gādīgas sievas. Un tad tu saproti, ka tu izrādes laikā smejies ne tikai par izrādi un galvenā varoņa kulšanos pa dzīvi, bet arī par sevi, jo stāsts ir līdz kaulam pazīstams.

20180331130233-80359.jpg

Noskatoties izrādi, mani pārņēma pārliecība, ka latvieši, neskatoties uz visām ķibelēm un sadzīves “šaizītēm”, saglabā optimismu – mēs kuļamies un izkuļamies, un kas ir vēl svarīgāk – protam pasmieties paši par sevi, redzot uz skatuves patiesās dzīves atspoguļojumu.

Kā dzīvot labāk, kā saglabāt optimismu, kā izkulties no problēmu bedres – noskaties izrāžu apvienības Pannas Teātris izrādi “Optimists”, izsmejies no sirds un gūsti atbildes uz šiem jautājumiem.

Foto: http://pannasteatris.lv/izrades/optimists/