Svinot 33. dzimšanas dienu, grupa IĻĢI ar programmu „Tumša nakts, zaļa zāle” šovasar koncertēs Latvijā

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 15. maijs 2014 01:27
1388

Pēc daudzajām koncerttūrēm ārvalstīs, pirmo reizi savas pastāvēšanas 33 gados grupa IĻĢI šovasar gatavi plašākai koncertsērijai Latvijā. Gaidot, svinot un pavadot Saulgriežus, viņi spēlēs un dziedās, bet pēc koncertiem kopā ar Rīgas Danču klubu izdancinās gan lielus, gan mazus.


Koncertuzvedumā, kam dots apakšvirsraksts „Tumša nakts, zaļa zāle” (nejaukt ar plaši zināmo „Tumša nakte, zaļa zāle”!), IĻĢI muzicēs piecatā: Ilga Reizniece, Māris Muktupāvels, Gatis Gaujenieks, Egons Kronbergs un Mārtiņš Linde. Īpaši izvēlēto dziesmu virknē katrs varēs izdzirdēt visgaidītāko.


Koncerttūre sāksies 15. jūnijā plkst. 18.00 ar koncertu Dzintaru koncertzālē un turpināsies Jelgavā (18. jūlijā), Valmierā (25. jūlijā), Rēzeknē (15. augustā), Liepājā (16. augustā) un Cēsīs (22. augustā). Koncertu sākums Latvijas pilsētās – plkst. 23:00, bet plkst. 01:00 sāksies danči. Biļetes jau šobrīd nopērkamas “Biļešu paradīzes” kasēs, kā arī internetā (www.bilesuparadize.lv).


Latvijas postfolkloras kustības aizsācēji IĻĢI (1981) šobrīd ir vienīgie pasaules mūzikas jeb world music līderi Latvijā un vieni no vislabākajiem Eiropā.


Skaļa reklāma viņiem nekad nav bijusi nepieciešama: biļetes uz IĻĢU koncertiem allaž tiek izpārdotas zibenīgi, un viņus dzirdēt kārotāju rindas pirms tiem stiepjas pārsimt metru garumā. Tomēr IĻĢU lielie koncerti nenotiek bieži. „Labāk spēlējam retāk, nekā apnīkam,” IĻĢU radītāja un vadītāja Ilga Reizniece ir strikta.


Reiz sākuši ar apcerīgajām, no teicējām aizgūtajām tradicionālajām dziesmām, kuras izdziedātas un izspēlētas visdažādākajos sastāvos, nu jau sen, izmantojot folkloru kā iedvesmas avotu, IĻĢI ne tikai nevairās no mūsdienīgu muzikālu tēmu un instrumentu izmantojuma, bet kuplina savu skanējumu ar citu tautu folkloras elementiem. Sulīgi latviskajā vēstījumā labi iederas gan ķeltu un īru, gan slāvu un pat afrikāņu vēsmas.


Bet visa sākums vienmēr ir melodija, ko izvēlas Ilga Reizniece, no tūkstošiem atlasot un izveidojot jaunas. Atnes pārējiem, un viss top uz vietas. Katrs liek klāt savas idejas. Neko viņi nefiksē uz papīra, tāpēc ik koncerts ir brīnišķa improvizācija. Reizēm mēģinājumos tiek caurspēlēta visa nakts, bet tik un tā: katrreiz jau atkal skan citādi. Itin bieži melodijas rada pati Ilga. Un tās tik ļoti līdzinās oriģinālajai tautas mūzikai, ka zūd robeža - senais saplūst ar šodienu, roka enerģētika – ar maigām meditācijām, kurās arī klusumam ir jēga.


Jau labi sen IĻĢU spēlētā mūzika pati kļuvusi par tautasdziesmu. Pasaules tautasdziesmu.Vienlaikus smeldzīgs un enerģētiski uzlādējošs ir viņu izkoptais stils. Noskaņu spektrs variē no suģestējoša miera, kas dod spēku likt bēdu zem akmeņa, līdz nevaldāmā dzīvespriekā dzirkstošai vitalitātei.


Latvija, gatavojies! IĻĢI nāk!


Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies