Šāntarāms – grāmata ar Indijas dvēseli

Linduchy
Linduchy 5. aprīlis 2018 11:10
1451

Neskatoties uz milzīgo darba slodzi, grāmatu lasīšana ir īpaši tuva nodarbe manai dvēselei. Vismaz stundiņu katru dienu veltu grāmatu lasīšanai, jo tā ir iespēja atpūtināt smadzenes no darbiem, sadzīviskām problēmām, veicināt radošo domāšanu, gūt iedvesmu un ceļot gan laikā, gan telpā.

Marta sākumā manās rokās nonāca izdevniecības Zvaigzne ABC izdotā grāmata “Šāntarāms”. Grāmatas autors Gregorijs Deivids Robertss ir sarakstījis izcilu romānu 944 lapaspušu biezumā, kura pamatā ir patiess stāsts.

Gregorijs Deivids Robertss ir dzimis Melburnā, Austrālijā. Notiesāts uz 19 gadiem cietumā par bruņotu laupīšanu, viņš uzdrīkstējās riskēt un sekot pārgalvīgam plānām, lai aizbēgtu no cietuma un tur valdošās vardarbības.

Ar viltotu dokumentu palīdzību grāmatas varonis nonāk Bombejā – kontrastu pilsētā, kur līdzās pastāv bagātnieku greznie mitekļi, lepnas automašīnas, izsmalcinātas viesnīcas tūristu izmitināšanai un nožēlojami grausti, kur tūkstošiem cilvēku dzīvo būdelēs, kuras ir sastiķētas kopā no atkritumiem.

Kamēr grāmatas galvenajam varonim ir nauda, Indija ir skaista, aizraujoša un piedzīvojumiem piepildīta. Jau pirmajā dienā tiek iegūts uzticams draugs – indiešu gids Prabakers, kas ir gatavs palīdzēt ārzemniekam it visos jautājumos.

Būdams no cietuma izbēdzis noziedznieks, galvenais varonis, kuru Indijā dēvē par Linu jeb Linbābā, meklē un atrod sev līdzīgus cilvēkus, kuri darbojas likuma ēnas pusē. Šajā kompānijā viņš sastop arī savu mīlestību – izsmalcinātu, gudru, šarmantu, neatkarīgu, ietekmīgu un arī bīstamu sievieti, kuras labā Lins ir gatavs darīt jebko.

Lina dzīve Indijā ir piepildīta ar aizraujošiem notikumiem. Kad Bombejā tiek iepazīta dzīves skaistā fasāde un netīrās aizkulises, ir laiks doties ārpus Bombejas – uz laukiem, apciemot uzticamā gida un drauga vecākus.

Autors šo ceļojumu apraksta tik detalizēti, ka nav grūtību iztēloties pārpildīto vilcienu, cilvēku spiešanos pūlī, lai dabūtu sev vietiņu vilcienā, kā arī sirsnību un mīlestību, kas sagaida Linu Prabakera vecāku ciematā. Tur arī Linam tiek piešķirts indiešu vārds – Šāntarāms. Apgūstot marathu valodu, Lins iegūst apkārtējo cilvēku cieņu, uzticību un apbrīnu.

Atgriežoties Bombejā, likteņa līkloču rezultātā Lins nonāk graustu rajonā, kur viņam tiek piešķirta necila būdele dzīvošanai. Tajā nav it nekādu ērtību, apkārt valda netīrība, smirdoņa un neiedomājama nabadzība, taču to visu nomaskē apkārtējo cilvēku draudzība, palīdzība, sirsnība un dzīvesprieks, neskatoties uz visām problēmām.

Ņemot talkā savas pieticīgās zināšanas pirmās medicīniskās palīdzības sniegšanā, Lins graustu rajona būdiņā izveido bezmaksas klīniku, kurā sniedz palīdzību trūcīgajiem. Rinda ir nebeidzami gara, jo graustu iemītniekiem nav naudas īsta ārsta apmeklējumam. Bet Lins strādā, nežēlojot savus spēkus, jo viņš zina, ka tas ir viņa uzdevums – palīdzēt šiem cilvēkiem, mēģinot apklusināt savu sirdsapziņu par izdarīto ļaunumu pagātnes dzīvē.

Ar savu rīcību grāmatas varonis piesaista mafijas vadoņu uzmanību. Soli pa solim, lēnām un uzmanīgi Lins tiek iesaistīts Bombejas mafijas dzīvē un darbos. Balansēšana uz naža asmens, protams, ietver ne tikai lielu naudu un varu, bet arī bīstamus momentus, kurus Linam jāpiedzīvo Bombejas cietumā. Tās vietas un tur valdošās (ne)kārtības apraksts ir tik baiss, ka uzdzen šermuļus. Badu, nežēlīgu salu, kalnu ceļojuma grūtības, tuvu cilvēku nāvi, nodevību un patiesību Linam ir jāpiedzīvo arī Afganistānā, kurp ved mafijas ieroču kontrabandas ceļš.

Romāns “Šāntarāms” ir pārsteidzošs Indijas dvēseles atspoguļojums. Stāstu caurvij Indijas mīlestība, Bombejas iedzīvotāju atklātums un sirsnība, kultūras krāšņums, siltu un neaizmirstamu garšu, smaržu un sajūtu kombinācija, draudzība, uzticība, piedzīvojumu gars, risks, sāpes, vilšanās un cerības. “Šāntarāms” atklāj Indijas greznību un graustus, draudzības spēcīgās saiknes un uzticību kaut kam cēlam, kā arī mafijas ikdienas nesmukumus.

Grāmata, kura paliek atmiņā. Stāsts, kas liek iemīlēt Indiju – tās krāšņumu un vienkāršību.

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies