Saksijas pērle-Drēzdene.Atgriešanās.

mazaa raganina
mazaa raganina 10. augusts 2015 12:36
2854

Pirms vairākiem gadiem...

Dodamies ceļā uz vienu no skaistākajām pilsētām Saksijā Elbas upes krastā. Drēzdene-tāds ir Tavs vārds!

Braucot iekšā pilsētā mūs sagaida postpadomju elpa un nav jau nekāds brīnums, jo šī skaistule līdz pat 1990.gadam bija Vācijas Demokrātiskās Republikas sastāvā. Ļoti daudz ēku, kas tik ļoti atgādina aizgājušos laikus, piemēram, sērkociņu kastītes tipa mājas. Šo sajūtu pastiprina arī tas, ka mūsu naktsmājas atrodas tipiskā kopmītnē ar attiecīgu telpu interjeru un atsperu gultām. Bet tas viss ir nieks, jo ne jau pēļos gulēt esmu te atbraukusi, turklāt viesnīca atrodas rokas stiepiena attālumā no vecpilsētas un pat es šeit nevarētu apmaldīties.

Ir ļoti silta un saulaina augusta diena un mēs dodamies apskatīt vecpilsētu.

Drēzdene – pirmo reizi rakstos minēta jau tālajā 13.gs. Saksijas kūrfirsts Frīdrihs Augusts I veica milzīgus darbus veicot pārbūvi pilsētā. Tika pieaicināti mākslinieki un arhitekti no visas Eiropas, rezultātā pilsēta ieguva ,,iesauku” Florence pie Elbas.

1806. gadā Drēzdene kļuva par Saksijas karalistes galvaspilsētu, savulaik Vācijas sastāvā tā iekļāvās 1871. gadā.

 20150810115201-71726.jpg

1945. gada 13.-15. februāris Drēzdenes vēsturē ir ierakstīts melniem burtiem. Šajās traģiskajās II Pasaules kara dienās pilsēta tiek pakļauta Lielbritānijas gaisa spēku apzinātai masveida bombardēšanai. Pilsēta burtiski tiek noslaucīta no zemes virsmas. Bojā iet tūkstošiem civiliedzīvotāju, tiek iznīcināti vēstures un mākslas pieminekļi... Šajā laikā pilsētā uzturējās daudz bēgļu, tajā skaitā no Latvijas, kuri gāja bojā bombardēšanas laikā.

Lūk, neliels citāts:

,,Bombardēšana notika pēc nu jau atstrādātas metodes, liels daudzums sprāgstvielu tika nomests, lai norautu mājām jumtus un atsegtu māju koka daļas, pēc kā tika nomestas degbumbas, pēc kā, savukārt vēl parastās bumbas, lai traucētu ugunsdzēsēju darbu. Pēc kāda laika izveidojas uguns vētra, kuru bija neiespējami apdzēst. Temperatūra sasniedza pat 1500 °C. Kad apvidu pārņēma liesmas, siltais gaiss strauji cēlās augšup, savukārt aukstais gaiss aizpildīja radušos vakuumu un sev līdzi ievilka tuvumā esošos cilvēkus.  Šī arī bija pirmā tīši izraisītā uguns vētra. Iepriekš tādas bija izcēlušās neplānoti, taču Drēzdenē bumbas tika mests noteiktā secība un noteiktās vietās, ar mērķi aizdedzināt pilsētu.” Avots:http://vesture.sauc.lv/index.php?option=com_content&task=view&id=77&Itemid=720150810115345-37409.jpg

Uz šo brīdi ir atjaunotas daudzas celtnes: Drēzdenes Dievmātes baznīca, Cvingers, Zempera Opera, Galma baznīca.

20150810115514-99959.jpg

Cvingers ir īsta paradīze mākslas mīļotājiem, šeit ir apskatāmi pasaules slavenu mākslinieku darbi, to starpā slavenākais no tiem ir Rafaela ,,Siksta dievmāte".

Pilsēta ir 18.gs. baroka laika meistardarbs.

 Interesanti, ka senās celtnes ir pelēkas, esmu lasījusi un arī gide zināja stāstīt, ka ķieģeļi ir pelēki no tā, ka uzlidojuma laikā tika nomests milzīgs daudzums sprāgstvielu. Diemžēl nomesto tonnu daudzumu vairs nepateikšu, bet skaitlis bija gana iespaidīgs un reizē šausminošs. Atjaunošanas darbi noritēja daudzu gadu garumā, pa vienam vien tika vākti kopā ķieģeļi, tika dibināti labdarības fondi, lai kādreiz tik grezno pilsētu atkal padarītu diženu. Manā viesošanās laikā šeit arī norita daudzi iespaidīgi arheoloģiski darbi.

20150810115937-80823.jpg

Neskatoties uz savu traģisko vēsturi uz mani šī pilsēta atstāja ļoti gaišu, pozitīvu un patīkamu iespaidu. Man ļoti patika naksnīgā pastaiga, ļaužu drūzma vecpilsētas ieliņās, un arhitektūra... Un gaisā virmoja tāda brīvības sajūta, ik pa laikam gribējās sev iekniebt, lai pārliecinātos, ka tas notiek ar mani.

 20150810120111-99458.jpg

Celtnes kā terīnes gozējās pašā pilsētas sirdī un uz mani tās atstāj paliekošu iespaidu. Man patika, ļoti, ļoti patika! Un saldējums, tas man palicis atmiņā kā baudījums garšas kārpiņām.

Šeit pirmo reizi sastapos ar mīmiem, ielu māksliniekiem.Vienam tādam nekustīgam ,,piemineklim" burtiski uzskrēju virsū un pat nobijos. Sākumā domāju, ka tas ir kāds piemineklis, jo viņš bija sastindzis noteiktā pozā, garāmgājēji iemeta traukā naudiņu un tad ,,piemineklis" atdzīvojās.

20150810120243-27209.jpg

Šī pilsēta viennozīmīgi ir no tām uz kuru ir vērts aizbraukt vēlreiz, jo apskatīt šo skaistuli vienā dienā ir neiespējami. Mēs nodzīvojām pa pilsētu līdz pusnaktij, laiks bija fantastiski silts un nemaz negribējās atgriezties viesnīcā.

 

No rīta 8.00 jau bijām kaujas gatavībā, lai atgrieztos pilsētas centrā, jo gribējām vēlreiz izstaigāt centru pirms dodamies prom no Vāczemes. Šoreiz rīts sagaidīja mūs ar pamatīgu lietu un vēju, bruņojāmies ar lietussargiem un devāmies ceļā. Ne jau nu lietus mūs vairs spēja pārsteigt nesagatavotus. Ja ir vēlme iepirkties, tad te nu jāatceras, ka veikali veras vaļā 10.00 Šeit ir iespēja izdevīgi iepirkties, jo te ir vairāki milzīgi iepirkšanās centri. Arī es tādu iespēju garām nelaidu un sapirkos apģērbu, šoreiz gan saviem ģimenes vīriešiem.

Viesnīcā es atgriezos cauri slapja izmirkusi, bet kas par to, pārģērbos un varējām doties mājupceļā. Attā, skaistā vācu zeme, mēs noteikti tiksimies!!!

20150810120427-31448.jpg

Atgriešanās.

Te nu mēs esam, 7 gadus vēlāk esmu atgriezusies Drēzdenē kopā ar savu vīru. Sajūtas tādas kā satiktu sen neredzētu sirdsdraudzeni, tik ļoti saviļņojošas ir atkalredzēšanās sajūtas.

Viesnīca tā pati,bet nu jau cita.Pamatīgs remonts piedzīvots un lielās istabas kluvušas par maziņām istabiņām bez TV, būtībā tikai un vienīgi,lai pārnakšņotu.

(Cityherberge ,Lingnerallee 3,ja nu kādam noder.Par atsevišķuu samaksu ir auto stāvvvieta iekšpagalmā,kur tāpat iemanīsies uzlikt 15.00 euro sodu tāpat vien,kaut talons par stāvvietas apmaksu ir ielikts logā).

Viesnīca joprojām atrodas tik pat tuvu vecpilsētai kā iepriekš 10-15 min.attālumā no vecpilsētas. Diena ir pat ļoti silta,lai neteiktu,ka karsta, bet no drēgnās dzimtenes pamukušajiem ir tieši laikā!

Vecpilsēta mūs sagaida ar burvīgiem ielu dziedātājiem no Čehijas,kuri izpilda skaistas operu ārijas un manu mīļo Ave Marija...Nobirst asaras... no laimes un saviļņojuma,jo mums šī ir īpaša dziesma...

20150810121536-42417.jpg

Staigājam pa ielām un ir,joprojām ir TĀ sajūta,kas pirmo reizi, lai arī pilsēta tik daudz cietusi, tai ir fantastiska aura un to saka visi mani draugi,kas tur bijuši. Esmu noreibusi no prieka,laimes un TĀS sajūtas. Pie Zempera operas pieminekļa dežūrē paparaci ar milzu fotoaparātiem, hmmm...interesanti. Izstaigājam Cvingera teritoriju, ir jau vakars, man ir tik fantastiski labi šajā vietā, goda vārds būtu ar mieru tur uz soliņa nakšņot,jo prom iet negribas nemaz, nemaz.....

20150810122320-67368.jpg

20150810122532-35732.jpg

Nākamajā rītā ceļamies 6.00, brokastis un atkal uz pilsētu. Tveram agrā rīta priekšrocības, nav tūristu drūzmas, ir pasakaini skaists un saules pieliets rīts! Dvēselei svētki! Uzreiz atzīmēju pozitīvo-ielas ir tīras un sakoptas jau no agra rīta(iepriekš tās bija nekoptas).

Kad sāk vērties vaļā veikali,arī mēs dodamies lielveikalu apskāvienos,jo arī tāds bija mūsu nodoms. Bet pats galvenais virsuzdevums ir izpildīts-Dvēsele ir pabarota!

20150810123548-17529.jpg

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
Linduchy 10. augusts 2015 18:43

Paldies par blogu :) (Y)(F)

Nymph 10. augusts 2015 16:55 rasas

Ui, kādās tik situācijās nav būts dēļ valodas nezināšanas, bet tas parasti ir bijis tādās mazākās valstīs - Horvātijā, Portugālē, kur cilvēki nerēķinās un negaida, ka Tu zināsi vietējo valodu. Savukārt tieši ar šīm "lielvalstīm" vienmēr sanācis kaut kā ne tik komfortabli justies, ja nezini vietējo mēli :) Bet zīmju un intonācijas valoda strādā pat ļoti labi - tas gan :)

rasas 10. augusts 2015 16:36 Nymph

Vienmēr var parādīt ar pirkstu, ko Tev vajag.. :D bet man ir bijušas situācijas, kad apkalpojošais personāls nerunā angliski, tiesa gan - tie drīzāk ir jaunieši..

Nymph 10. augusts 2015 15:40 makvins

O, tas mani iepriecina, jo man tiešām tāds priekšstats bija radies, ka Vācijā, kā jau lielā valstī, visi tomēr gaida, kad tūristi zinās vācu valodu :)

mazaa raganina 10. augusts 2015 15:31 Nymph

Šogad ievēroju,ka praktiski visur runā arī angļu valodā,pat mazos ciematiņos nav problēmu.Tā,ka par valodas nezināšanu nevajag satraukties.

rasas 10. augusts 2015 14:09

Eh, Vācija.. :$(Y)

Nymph 10. augusts 2015 14:00

Paldies par stāstu un daudzajām bildēm! :) Skaista arhitektūra, labprāt to redzētu dzīvē, vien tas, ka no došanās uz Vāciju vienmēr atturējis tas, ka vācu valodu nezinu it nemaz. :)