Romāns par Zeldu Ficdžeraldi

Linduchy
Linduchy 13. novembris 2016 12:13
1932

Tā nu mēs cīnāmies uz priekšu, laivas pret straumi, un tiekam bez mitas atgriezti pagātnē. /Lieliskais Getsbijs/ 

1918. gads. Pasauli plosa Lielais karš un gripas epidēmija. Amerikas dienvidos ir sācies lielo pārmaiņu – feminisma laiks.

Viņa ir dumpīga jauniete no labas ģimenes mierīgā dienvidu pilsētiņā. Zeldas dzīvi nosaka konservatīvi vecāki un izplānota dienaskārtība. Taču viņa visos iespējamos veidos cenšas mainīt pastāvošo lietu kārtību. Ar jaunai dāmai, pilsētas cienījamā tiesneša meitai nepiedienīgu izskatu un uzvedību.

Kad pārgalvīgā dienvidu skaistule Zelda Seira sastop F. S. Ficdžeraldu deju vakarā 1918. gadā, viņai ir tikai septiņpadsmit gadi, un viņš ir jauns leitnants. Nav ilgi jāgaida, līdz nepieejamā Zelda ir iemīlējusies neatbilstošajā jauneklī: Skots nav nedz bagāts, nedz slavens, viņš pat nav dienvidnieks, bet viņš nepārstāj apgalvot, ka viņa rakstīšana abiem atnesīs bagātību un slavu.

Pēc tam, kad Skotam izdevies pārdot pirmo romānu izdevējam, Zelda kāpj vilcienā un dodas uz spožo Ņujorku, lai salaulātos ar Skotu un kopā sagaidītu to, ko nesīs nākotne.

Džeza laikmeta sākums, veiksme un slava padara Skotu un Zeldu par sava laika leģendām. Ikviens vēlas satikt jauno rakstnieku un viņa asprātīgo sievu. Zelda nēsā moderni īsus matus, uzdrīkstas tērpties modīgos tērpos. Lai kurp viņi dotos – Ņujorka, Longailenda, Holivuda, Parīze, Franču Rivjēra, – viss kļūst par spēļu laukumu nebeidzamām ballītēm, kurās sastopams arī Ernests Hemingvejs un Gertrūde Staina. Bet pat Getsbija ballītes neturpinās mūžīgi...

Terēze Anna Faulere ir uzrakstījusi aizraujošu romānu par Ficdžeraldu spožo pāri no Zeldas Ficdžeraldes skata pozīcijas. Tā nav biogrāfija, taču autore ir veikusi pamatīgu izpētes darbu, lai šo romānu maksimāli pietuvinātu patiesajiem notikumiem.

Romāns par Zeldu Ficdžeraldi noteikti ir izlasīšanas vērts. Šī ir viena no pēdējā laika labākajām grāmatām, kuru man ir sanācis lasīt. Tajā netrūkst nedz bagātības un slavas spožuma, nedz iekšējo pretrunu, sāpju un pārdzīvojumu, kas slēpjas aiz ārējās spozmes apvalka. Sāpīgi un niansēti apraksta Zeldas dzīvi Skota ēnā.

Vai divām spožām saulēm ir vieta vienā galaktikā? Skots Ficdžeralds, nav šaubu, ir lielisks rakstnieks, taču viņam pietrūkst disciplīnas un apņēmības strādāt un gādāt par ģimeni, plānot budžetu, lai nodrošinātu stabilitāti. Taupīšana viņam ir sveša un neciešama. Ir jāsteidz dzīvot pēc pilnas programmas. Viņš dzer pārāk daudz, jo viņā kaut kas ir salūzis. Viņš dzer, lai aizpildītu plaisas. Bet Zelda nav ar mieru būt tikai spožās Skota saules pavadonis. Arī viņai ir savas ambīcijas, kuras viņa cenšas īstenot. Taču vīra egoisms un laikmeta iesūnojušie noteikumi par sievietes lomu vīriešu pasaulē viņu nospiež.

Nonākot psihiatriskajā slimnīcā, Zeldai tiek uzstādīta diagnoze “šizofrēnija”, kuru ir izprovocējuši centieni īstenot savas ambīcijas. Sieva vīram parādā visu veidu uzticību. Vīrs, ģimene – tiem viņas prātā vienmēr jāierāda pirmā vieta. Kad tā nav, notiek satraukumi. Daži smagi – kā jūsu gadījumā, kad sieviete tālu aizgājusi no savas mājas loka, no tās vietas, kur meklējama vienīgā patiesā laime.

Cīnīties un nepadoties. Mēģināt vēlreiz un vēlreiz. Mīlēt un piedot, vēl vairāk mīlēt un atkal piedot. Būt līdzās un atbalstīt. Nepazaudēt sevi, atrast savu vietu un sargāt pozīciju. Šo grāmatu noteikti vajadzētu izlasīt katrai sievietei!

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
thezeezee 14. novembris 2016 14:16

Izklausās lieliska lasāmviela! Lieku savā whish-listā.. :)