Rīgas Zooloģiskā dārza 101.dzimšanas dienas pasākums - "Dzīvnieku dienas 2013"

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 8. oktobris 2013 10:01
1388

Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs šogad atzīmē vairākus svarīgus notikumus:

- svin savu 101. dzimšanas dienu kopš pirmās atvēršanas reizes;

- piemin 80 gadus kopš darbības atjaunošanas pēc Pirmā pasaules kara;

- atzīmē 20 gadus kopš filiāles "Cīruļi" atklāšanas brīža.

Par godu šiem notikumiem 12.oktobrī un 13.oktobrī gan zoodārzā Rīgā, gan arī tā filiālē "Cīruļi" notiks tradicionālais dzimšanas dienas pasākums "Dzīvnieku dienas". Kā jau ierasts, šajās dienās ciemos īpaši aicināti apmeklētāji, kuru vārdā vai (un) uzvārdā dzīvnieka nosaukums. Zoodārza viesiem, kuri visa mūža garumā aktīvi popularizē dzīvnieku pasaules daudzveidību, biļetes šajās dienās maksās puscenu.

- Tātad, šogad 12. un 13.oktobrī visiem apmeklētājiem, pierādot sava vārda vai uzvārda saistību ar dzīvnieka nosaukumu, (uzrādot līdzpaņemto personas apliecinošu dokumentu) - ieejas biļešu cenai 50% atlaide no pamatcenas. Ja vārda un dzīvnieka nosaukums nav latviešu, bet citā valodā, tad papildus nepieciešams nokopēt atbilstošo vārdnīcas lapu (vai izdrukāt no interneta avota), kurā ir pierādāma tulkojuma saistība ar dzīvnieka nosaukumu.

- Sestdien un svētdien, Žirafu mājā no plkst. 12.00 līdz 16.00 darbosies gudrību stūrītis "Cik dažādi mēs esam?", kur katram apmeklētājam būs iespēja izvēlēties sev piemērotu nodarbi - salikt dzīvnieku domino, puzles, risināt sudoku vai pildīt darba lapas, iepazīties ar dzīvnieku dažādu veidu "apģērbiem".

"Dzīvnieku dienu 2013" tradicionāla sacensība - kurš dzīvnieks populārākais?

Neklātienes "sacensības" starp apmeklētājiem, kuru uzvārdā vai vārdā ir dzīvnieku nosaukums, zoodārza dzimšanas dienas svinību laikā norisinās jau vairākus gadus. 2012. gada Dzīvnieku dienās kopumā Rīgas zoodārzu un filiāli "CĪRUĻI" apmeklēja 890 ar dzīvām radībām saistītu vārdu un uzvārdu nēsātāji, pārstāvot 30 zīdītājus, 47 putnu, 9 kukaiņu, 11 zivju un 1 rāpuļu sugu. Pērn pirmajā trijniekā iekļuva dažādās valodās reģistrētie Brieži, Gaiļi, un Lāči. Ļoti aktīvi bija arī Zaķi, Gulbji, Vanagi, kā arī Strazdi.

Kurš uzvarēs šogad un cik dārza apmeklētājiem ar dzīvnieku nosaukumu saistīts būs gan vārds, gan uzvārds - to ziņosim īstajā zoodārza dzimšanas dienā, 14.oktobrī mājaslapā www.rigazoo.lv.

Pirms 80 gadiem… (Ieskats Rīgas Zooloģiskā dārza vēstures lapaspusē)

Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs vārtus apmeklētājiem pirmo reizi vēra 1912. gada rudenī. Diemžēl jaunais, ar mīlestību lolotais Zooloģiskais dārzs pastāvēja tikai 6 gadus un Pirmā pasaules kara laikā tika slēgts. Dzīvniekus izveda uz Vāciju vai likvidēja. Pēc daudziem gadiem - 1933. gada 24.septembrī Zooloģisko dārzu atklāja no jauna. Šogad aprit 80 gadi, kopš dārza atjaunošanas.

Zooloģisko dārzu soli pa solim atjaunoja sākotnējā vietā, atklāšanas brīdī tas bija neliels un aizņēma agrākās teritorijas austrumu daļu. Galvenā ieeja - jauni koka vārti - atradās tuvāk Ķīšezeram, tagad vārtu vietā ir Amūras tīģeru mītne. Iestādes mērķi saglabājās iepriekšējie: zooloģiskajā dārzā pirmkārt turami vietējie dzīvnieki, un tam jābūt pieejamam visiem iedzīvotājiem. Zooloģiskā dārza ierīkošanu un vadību uzņēmās entomologs Laimonis Gailītis. Starp pirmajiem dārza iemītniekiem trīsdesmitajos gados bija mežacūka Mežonīte, ūdrs Šuks un Valsts prezidenta A. Kvieša dāvinātais lūsis Incis. Ļoti populāri bija vilks Andrejs un lācene Magdusja, mazos apmeklētājus vizināja ēzelīši Voiteks un Frančeska. Tad pamazām dārzā iedzīvojās arī eksotiskie dzīvnieki.

Plašāk par Rīgas Zoodārza vēsturi varat lasīt: http://rigazoo.lv/public/30023.html , kā arī nesen izdotajā grāmatā "Mans mīļais Zooloģiskais dārzs" (nopērkama dārza kasēs).

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies