Rīgas Porcelāna muzejs piedāvā video interviju ar mākslinieku Jāni Kupču

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 8. septembris 2020 13:45
153

Rīgas Porcelāna muzejs piedāvā noskatīties kuratores Ievas Nagliņas sarunu ar mākslinieku Jāni Kupču. Video papildina Jāņa Kupča personālizstādi “Puškinam bija četri dēli, un visi idioti”, kas Rīgas Porcelāna muzejā skatāma līdz 2020. gada 27. septembrim.

Jānis Kupčs ir spilgta personība Latvijas mākslā, viņa rokraksts keramikā aizrauj ar savu inteliģenti asprātīgo darbu saturu un konceptuālās kompozīcijas veidotas izteiksmīgā valodā, kur dominē tīra forma un liela nozīme ir materialitātei un humoram. Jaunākie darbi izstādei Rīgas Porcelāna muzejā tapuši iedvesmojoties no Daniila Harmsa grāmatas “Gadījumi”. Saruna starp izstādes kuratori un mākslinieku tapa lai tuvāk iepazītos ar mākslinieka paustajiem vēstījumiem mākslas darbos.

Sarunas gaitā mākslinieks Jānis Kupčs atklāj kas viņu saista keramikā, kāpēc absurda autora Daniila Harmsa daiļrade ir iedvesmojoša, kā arī izklāsta personālizstādē skatāmo darbu idejisko ietvaru. Tiek atšķetināti arī kultūras kanoni, kuri jāpārzina izstādes skatītājam, piemēram, lai izprastu darbus “Kultūras ausis” un “Cilvēcei svarīgie āboli”. “Van Gogu zini? Tas kurš gleznoja puķes? Nu kurš gan nav gleznojis puķes, bet viņš sev nogrieza ausi”, vienu no atpazīstamajiem kanoniem skaidro Jānis Kupčs. Video noslēgumā autors nolasa vienu no grāmatā “Gadījumi” publicētajām anekdotēm no Puškina dzīves. Video pieejams gan interneta vidē un muzeja sociālo tīklu profilos, gan skatāms kopā ar izstādes ekspozīciju.

Jānis Kupčs dzimis 1969. gadā. Beidzis Tallinas Mākslas institūtu un Latvijas Mākslas akadēmiju. Keramikas jomā regulāri piedalījies Tallinas lietišķās mākslas triennālēs. Kopš 2009. gada organizē ikgadējus starptautiskus mazo formu keramikas simpozijus Ventspils muzejā. 

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies