Renārs Kaupers: „Kora dziesma vieno kā ģimene”

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 3. marts 2016 08:00
807

8. martā Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē izskanēs mīlestības tēmai veltīts koncerts “Latvijas komponisti Latvijas simtgadei”, kurā būs dzirdami 17 komponistu jaundarbi – dziesmas korim. Pirmizrādes gaidās Renārs Kaupers, Dace Aperāne un Irīna Rebhūna stāsta par savām dziesmām un kora mūzikas lomu 21. gadsimtā.

Rakstīt par kādu no piecām stihijām – uguni, ūdeni, zemi (Tēvzemi), gaisu vai mīlestību – katram komponistam bijis īpašs izaicinājums. Kā norāda Renārs Kaupers – šķautnes, kā aplūkot tēmu, ir dažādas, taču svarīga ir apziņa, kam dziesma tiek rakstīta. Cikls “Latvijas komponisti Latvijas simtgadei” ir dāvana mūsu valstij 100 gadu jubilejā. “Kad ķēros pie darba, vispirms meklēju tekstu, un, kāds bija mans pārsteigums, ka Māra Čaklā dzejolis “Tik daudz uguņu ir aiztecējis” ietver visas piecas stihijas,,” saka Renārs Kaupers.

Renārs Kaupers stāsta par darbu “Tik daudz uguņu”: 

Cikla radīšanā pieaicināti gan vecmeistari, gan jaunās paaudzes komponisti, vienu no dziesmām radījusi VAK “Latvija” dziedātāja Irīna Rebhūna. Viņa stāsta: “Latviešu mūzikā ļoti liela loma ir atvērt dvēseles stīgas. Savā veidā katrs latviešu komponists ir impresionists, kurš glezno, jo mums ir gan jūra, gan zeme, gan saule, visi četri gadalaiki, kas ļoti parādās komponistu darbos.”

Irīna Rebhūna stāsta par dziesmu „Uguns rituāls”:

Par latviešu kora mūzikas attīstību un pieaugošo lomu ir pārliecināta arī Latvijas lielās mūzikas balvas laureāte, komponiste Dace Aperāne, kura Amerikas Savienotajās Valstīs jau vairāk nekā 10 gadus rīko jauno mūziķu meistarklases. “Domāju, ka kora mūzikai 21. gadsimtā būs arvien lielāka loma, jo tā tuvina cilvēkus personīgā līmenī. Cilvēki mūsdienās satiekas internetā, bet tas nav tas pats, ja tu dziedi korī vai apmeklē koncertu, kur izjūti cilvēcīgo pusi,” uzskata Dace Aperāne.

Dace Aperāne stāsta par dziesmu “Poga”: 

8. marta koncertā būs dzirdami skaņdarbi, ko sacerējuši Kaspars Zemītis, Pēteris Plakidis, Dace Aperāne, Rihards Zaļupe, Ilona Rupaine, Ruta Vintule, Uģis Prauliņš, Ingmārs Zemzaris, Evija Skuķe, Maija Einfelde, Selga Mence, Renārs Kaupers, Vilnis Šmīdbergs, Rihards Dubra, Ārijs Šķepasts, Irīna Rebhūna, Raimonds Tiguls. 

Biļetes iegādājamas “Biļešu Paradīze” kasēs visā Latvijā un internetā www.bilesuparadize.lv.

Projektu atbalsta: Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Radio, Latvijas Radio 3 – Klasika, SIA Whirpool.

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies