Pelnu sanatorija

Linduchy
Linduchy 5. aprīlis 2016 10:06
1025

I Pasaules kara laikā Latvijas psihiatriskajās ārstniecības iestādēs pacientu skaits samazinājās par aptuveni pusi – daudzi nomira no bada, slimībām vai tika vardarbīgi nogalināti.

1917. gada Kurzemes jūrmalas piekraste. Nomaļā un noplukušā kara invalīdu sanatorijā mīt (apzināti izvairījos lietot vārdu „ārstējas“, jo neviens šos cilvēkus šajā iestādē neārstē) kontuzēti un garīgi traumēti kareivji. No personāla vien atlikuši daži cilvēki, kuri aprūpē pacientus un neļauj apkārtējiem iedzīvotājiem izrēķināties ar karā traumētajiem kareivjiem.

Sanatorijā ierodas atvaļināts vācu kara ārsts Ulrihs, kur viņa racionālajam prātam nākas sastapties ar bezcerību un nolemtību, cenšoties „ieviest kārtību“. Negaidīta satikšanās ar pamestu, mežonīgu puiku maina Ulrihu, ļaujot atgūt karā notrulināto cilvēcību.

Kurzemes vētras, tuvumā dārdošie bumbu sprādzieni un asinīm iekrāsotas nakts debesis, slimības, bezcerība, apkārtējo cilvēku naids. Dāvja Sīmaņa vēsturiskā kara drāma ir drūma un skarba, brīžiem uzdzina pamatīgus šermuļus. Filmā ir lieliski atainotas sāpes un ciešanas. Filma bez liekiem vārdiem un ilūzijām, bez košām krāsām un piepušķojumiem. Skarbā dzīves realitāte kara laikā.

Laba filma, kuru varu ieteikt noskatīties, ja vien tevi nebiedē psihiatrijas un kara ciešanas bezgala drūmā un nesteidzīgā atainojumā.

Tuvākais seanss Splendid Palace - 05.04.2016. pl 18:00

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
ofelija 5. aprīlis 2016 19:29

Gribeetos redzeet!

LosOjosVerdes 5. aprīlis 2016 11:10

Būs tomēr jāiet

Kerstyna 5. aprīlis 2016 10:49

Filma ir uzņemta lazdonas muižas pilī, kas atrodas Madonas pievārtē un tur kara laikā patiešām bija hospitālis.
http://www.delfi.lv/kultura/news/culturenvironment/vieta-kur-tapa-pelnu-sanatorija-lazdonas-muizas-misterija.d?id=47024265