Par manām svētku izjūtām....

nosiguldas
nosiguldas 20. jūnijs 2013 00:00
725

Mūsu ģimenē tādi nopietni svētki ir tikai divi, ziemassvētki un Jāņi. Man Jāņu vakars asocējas ar latviešu senajām tradīcijām, ar kaut ko maģisku un savā ziņā brīnumainu.


Kad vēl biju maza meitene, mēs katru gadu kopā ar omīti gājām plūkt jāņu zāles, viņa stundām varēja stāstīt par to nozīmi, bet es visspilgtāk atceros, ka jāņi smaržoja pēc kalmēm un naktsvijolēm.

Mans jāņu  rīts sākas ļoti agri. Pēc pirmajām jāņu zālēm es eju viena, tas ir laiks, kad varu pakavēties savās atmiņās, atcerēties savu bērnību. Kad mana māja sāk smaržot pēc kalmēm, es iejaucu mīklu pīrāgiem. Nevaru iedomāties šos svētkus bez svaigi ceptas maizes smaržas. 

Uz galda es klāju linu galdautu, kas man palicis pūrā no omītes un māla vāzē kārtoju jāņu zāles. Starp ziediem un citām jāņu zālēm obligāti būs arī kāda paparde, bērzu zari, ozola un pīlādžu zariņi. Lūk tā, tagad mana māja ir aizsargāta no burvestībām, sliktiem cilvēkiem un sliktām domām. 
Tad jau mostās manas meitenes un mēs cepsim pīrāgus, maizītes, klāsim galdu, jo vakarā pie mums būs ciemiņš Jānis un pie galda pulcēsies visa ģimene.  Kad visi lielie darbi padarīti mēs trijatā dodamies pīt vainagus, bez puķu vainadziņiem vajadzīgs ozollapu vainags Jānim. Pie vainagiem mūsu mājā tiek visas meitenes. Lana gan nebija sajūsmā par tādu rotu.

.20130618163915-20875.jpg

20130618163708-55754.jpg

Kamēr mēs esam pļavā mājas vīrieši sagatavo visu ugunskuram, tas parasti ir augsts un deg visu nakti. Ugunij šajā naktī arī ir īpaša krāsa un pat smarža.

20130618163746-12598.jpg

Man patīk agrais rīts, kad pēc svinībām visi devušies atpūsties, tad es saritinos krēslā ar tējas krūzi rokā un vienkārši baudu klusumu un to īpašo gaisotni, kas ir tikai šajā naktī.

Priecīgus svētkus Jums vēlot

no siguldas

 

Iesūti arī tu savu blogu Sieviešu klubam un piedalies ikmēneša konkursā. (Par konkursu lasi ŠEIT )

 

                                                            

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
nosiguldas 20. jūnijs 2013 16:09

viss tavās rokās :)

vecsprofils 20. jūnijs 2013 12:30

Cik skaisti! Labprāt izbaudītu tādus īstus Līgo/Jāņu svētkus! :)
Man laikam tādi nacionālākie ar tradīcijām bijuši tikai bērnudārzā. Tas jau tālā pagātnē, bet atmiņas skaistas un patīkamas. Atceros kā mamma meklēja, kur varētu nopirkt tautiskos bruncīšus, jo visiem vajadzēja nākt ar tautisku tērpu piesitienu ģērbtiem. Tad nu man tika kupli gari tautiskie svārki, mamma vēl atšuva malu, jo bija par garu. Atminos jāņu sieru, kvasu, lielu galdu ar ēdamo, dziesmas, dejas utt.
Nostaļģijas nots :) :)

Cerīte 20. jūnijs 2013 08:58

Kaut kas līdzīgs manai svētku sajūtai un izjūtai,netikai svinēt ,bet ari baudīt šo īpašo nakti un dienu,īpaši rīta rasu....