No kurienes mēs nākam? Uz kurieni mēs ejam?

Autors: Linduchy, 2018. gada 8. augusts, 09:50:33
No kurienes mēs nākam? Uz kurieni mēs ejam?

No kurienes mēs nākam? Uz kurieni mēs ejam? Šie divi jautājumi ir Dena Brauna grāmatas “Sākums” pamatā.

Akla ticība reliģijai vai zinātniski fakti par dzīvības sākumu un evolūcijas gaitu. Pasaule vēl aizvien ir sadalīta divās daļās – vieni tic, ka pasauli ir radījis dievs, bet citi meklē pierādījumus dzīvības sākumam zinātniskā veidā.

Edmonds Kiršs ir miljardieris un futūrists. Viņš netic dievam. Viņa dzīves plāns ir reliģijas būtības atmaskošana, atklājot visai pasaulei pierādījumus tam, ka dažādās reliģijas ir tikai pasaka, kuras vārdā gadsimtu laikā cilvēki ir karojuši, cietuši un pakļāvušies. Šodien neviens vairs netic mitoloģiskām senajām dievībām, taču vēl aizvien pasauli dala dažādas reliģiskās kopienas. Ir pienācis spert soli uz priekšu.

Bilbao, Spānija. Ultramodernajā Gugenheima muzejā Edmonds Kiršs ir sapulcinājis īpašus viesus, lai nāktu klajā ar satriecošiem jaunumiem – pierādījumiem, kas spēs sagraut reliģijas pamatus, lai visi pasaules iedzīvotāji beidzot būtu vienoti – vienoti ticībā zinātnei, nevis mītiskam un neredzamam dievam. Pasākuma viesu vidū ir daudzas slavenības, pasaules elites pārstāvji un arī Edmonda Kirša draugs – Hārvarda Universitātes profesors Roberts Lengdons. Taču rūpīgi izplānoto un iespaidīgi organizēto pasākumu izjauc slepkavība.

Profesors Lengdons ir spiests bēgt no Bilbao kopā ar Ambru Vidalu, eleganto muzeja direktori un Spānijas kroņprinča līgavu, kura kopā ar Kiršu veidojusi šo provokatīvo pasākumu. Viņiem ir viens uzdevums – atrast Edmonda Kirša slepenā servera vietu, lai palaistu šokējošā atklājuma prezentāciju tīmeklī. Profesoram Lengdonam un Ambrai Vidālai palīdz Edmonda Kirša radītais jaunās paaudzes mākslīgais intelekts.

Kam var uzticēties? Reliģija ir caurvijusi pasauli. Ietekmīgi cilvēki nevar pieļaut, lai reliģijas pamati tiktu iznīcināti, jo tas radīs vispasaules haosu. Aizdomās tiek turēts gan bīskaps Valdespino, gan Spānijas princis Huljans. Valsts varas iestāžu pārstāvjiem arī nevar uzticēties, jo viņi pilda augstākās varas pavēles.

Dena Brauna aizraujošo romānu caurvij kodi un simboli. Šo grāmatu ir grūti nolikt malā, jo nemitīgi tiek uzturēta spriedze un lasītāja interese – kas notiks tālāk, vai stāsta galvenajiem varoņiem izdosies īstenot savu ieceri, vai pasaulei tiks atklāta patiesība?

Grāmatas stāstā vilinoši aprakstītas vietas, kuras noteikti gribētos kādreiz apskatīt arī dzīvē. Lasot šo grāmatu, uzzināju vairākas interesantas lietas gan par tūrisma apskates vietām, gan par slepeniem un ne tik slepeniem simboliem mūsu ikdienā, gan par modernajām tehnoloģijām. Visumā valda haoss vai tomēr kārtība? Kas ir radījis fizikas likumus? Ja vēlies uzzināt vairāk, ja tevi nodarbina jautājumi par dzīvības sākumu, ja vienkārši vēlies izlasīt kaut ko aizraujošu – Dena Brauna grāmata “Sākums” tev noteikti patiks.

Kad izlasīju Dena Brauna grāmatu “Sākums”, nolēmu, ka publikācijas papildināšanai vēlos nobildēt grāmatu uz baznīcas fona. Un saskāros ar baznīcas pārstāves sašutumu, neapmierinātību un niknu attieksmi. Spriežot pēc vecās kundzītes vārdiem, bildēt dievnamu un kaut kādas grāmatas uz tā fona nedrīkst. Tas nu gan man bija jaunatklājums. Pajautāja, vai grāmatu esmu iegādājusies baznīcā. Kad atbildēju, ka tā nav baznīcas grāmata (noklusēju, ka tā ir tieši pretēja – reliģiju atmaskojoša), man tika palūgts ātri doties prom. Reliģisks fanātisms, kas tikai apliecināja manu pārliecību par baznīcas institūcijas absurdumu un iesūnojušo pasaules kārtības uztveri.