Melnā Pantera – nedaudz savādāka supervaroņu filma

Linduchy
Linduchy 17. februāris 2018 10:57
1394

Lielisks jaunums fantastikas žanra un piedzīvojumu filmu cienītājiem – uz Latvijas kinoteātru ekrāniem ir skatāma jauna un nedaudz savādāka supervaroņu filma.

Melnā Pantera ir kinostudijas Marvel Studios un Walt Disney Pictures kopdarbs. Kad skaties Marvel kinostudijas filmas, tu negaidi neko pārsteidzošu un dziļu, bet gan izklaidējošu un krāšņu (grafikas ziņā). Tu sagaidi no filmas tēlus ar superspējām un stāstu, kurā ir jāizglābj visa pasaule.

Raiena Kaglera (Ryan Kugler) režisētā filma “Melnā Pantera” (Black Panther) apvieno iespaidīgus specefektus un grafiku, trenētus augumus un stāstu ar spēcīgu vēstījumu par Āfrikas tautu identitāti un pastāvošo netaisnību.

Iespējams, ka filmas nosaukums “Melnā Pantera” nav izvēlēts nejauši, jo filmas stāsts liek aizdomāties par 1966. gadā Oklendā izveidotu revolucionāri socialistisku organizāciju un partiju (Melnās panteras partija). Vai šī filma ir domāta kā neliela provokācija? Iespējams. Lai nu kā, bet šī supervaroņu filma tiešām liek aizdomāties, vai pasaulē notiekošais ir taisnīgs, kāds būtu Āfrikas tautu liktenis, ja nebūtu kolonizācijas.

Notikumi norisinās (lielākoties) Āfrikā. Vakanda ir tehnoloģiski attīstīta valsts, taču tā slēpj savu attīstību no visas pasaules. Teritorija ir apslēpta mežonīgā apvidū, svešiniekiem tajā nav ļauts ieskatīties un iekļūt. Apkārtējā pasaule uzskata Vakandu par mazattīstītu valsti, kurā pastāv vienīgi tekstilamatnieki un gani. Vakandas tehnoloģiskā attīstība ir uzbūvēta, pateicoties tūkstošs gadus atpakaļ nokritušam meteorītam, kura sastāvā ir vērtīga un īpaši izturīga viela – vibranijs (spēcīgākais metāls uz Zemes).

Man ļoti patika filmas tērpi. Neskatoties uz tehnoloģiju attīstību, Vakandas iedzīvotāju tērpos ir saglabāta Āfrikas etniskā identitāte. Filmas tēlu tērpos ir iekļauti tradicionālo tērpu elementi – košas krāsas, etniski raksti, dekoratīvie elementi, aksesuāri un rotas. Pat supervaroņu tērpo lieliski iekļāvās Āfrikas etniskie elementi.

Vakandas karalis tiek nogalināts sprādzienā (šo momentu var noskatīties filmā Kapteinis Amerika: Pilsoņu karš (Captain America: Civil War)). Nogalinātā karaļa dēlam T’Čallam (T’Challa) ir jāiztur goda cīņa un jāpierāda savas tiesības uz troni. Un to viņš arī izdara – gan lai iegūtu troņi, gan lai to vēlāk atgūtu.

Filmas laikā ne reizi vien tiek pretnostatītas tehnoloģiskās iespējas un nabadzība. Vai Vakandas izolacionārā politika ir bijusi pareiza – kamēr šīs teritorijas iedzīvotāji dzīvo ar pārsteidzošām tehnoloģiskām iespējām, tikmēr miljoniem citu cilvēku pārējā Āfrikas teritorijā cieš badu, ir pakļauti kara, vardarbības un slimību riskam. Viens no stāsta jautājumiem ir – vai jaunais karalis būs pietiekami spēcīgs, lai spētu aizstāvēt savu tautu un palīdzētu citām tautām.

Melnā Pantera nebūtu supervaroņu filma, ja tajā nebūtu jācīnās ar ļauno tēlu. Šoreiz gan gribu teikt, ka mani pārņēma dalītas jūtas par ļauno tēlu. Stāstā viss nav tikai melns vai balts. Arī “labajam tēlam” bija savas ēnas puses. Bet “ļaunais tēls” vien vēlējās labot pasaulē valdošo netaisnību, lai Āfrikas iedzīvotāji un melnādaini cilvēki visā pasaulē vairs nesaskartos ar zemāku statusu sabiedrībā. Šajā filmā katrs no tēliem izdzīvo savu dvēselisko ceļojumu, cīnās ar pagātnes rēgiem, mācās piedot un apliecināt savu vērtību.

Kopumā šī ir diezgan sakarīga supervaroņu filma. Lai izbaudītu specefektus, jāskatās uz lielā ekrāna. Kam patiks? Tīņiem noteikti patiks. Fantastikas un piedzīvojumu filmu cienītājiem arī nebūs jārauc deguns. Ja tev patika Zirnekļcilvēks, Betmens, Dzelzs cilvēks un līdzīgas filmas, arī šī filma tev neliks vilties. Kam nepatiks? Cilvēkiem ar rasistiskiem aizspriedumiem, jo filmā galvenokārt ir melnādaini aktieri.

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies