Manas pārdomas par filmu Homo Novus

Autors: Linduchy, 2018. gada 5. oktobris, 10:40:31
Manas pārdomas par filmu Homo Novus

Vasaras sākumā izlasīju Anšlava Eglīša grāmatu Homo Novus un ar nepacietību gaidīju filmas iznākšanu uz kino ekrāna.

Filma ir iekļauta vairāku kinoteātru repertuārā, bet es nolēmu doties to skatīties Splendid Palace kinoteātrī, jo, nenoliedzami, kinoteātra interjers ir ļoti atbilstošs filmas saturam. 

Iekārtojos ērtāk kinoteātra krēslā un biju gatava romantiskās komēdijas baudīšanai divu stundu garumā, bet...

Skaidrs, ka, ja pirms filmas skatīšanās ir lasīta grāmata, tad, skatoties kino, izvēlētie aktieri, noformējums un emocijas tiek salīdzināti ar grāmatu, ar to tēlu, kas ir radies tavā prātā. 

Anšlava Eglīša "Homo Novus" nav no īsajiem stāstiem, jo trīsdesmito gadu Rīgas mākslinieku dzīves bohēmu nav iespējams aprakstīt vien dažos teikumos. Grāmatā notikumus papildina tēlu emocionālais fons, iekšējā pasaule, pārdzīvojumi un sapņi. Filmā tas viss bija paslīdējis garām. Tāpēc gribētos teikt, ka grāmatu ir obligāti jāizlasa pirms filmas skatīšanās, lai saprastu notikumu būtību.

Skatoties filmu, mani nepameta sajūta, ka filmas veidotājiem bija vēlēšanās parādīt pēc iespējas vairāk, neiedziļinoties jēgā. Tāpēc beigās rezultāts, manuprāt, ir līdzīgs sasteigtam balagānam. Pēc filmas beigām ilgi domāju par grāmatas stāstu. Un mani patiesi apbēdināja tas, ka lieliska stāsta ekranizējums ir atstājis tik pliekanu pēcgaršu.

Tomēr es vēlos paslavēt filmas vizuālo noformējumu, jo tas tiešām bija grezns un mākslinieku bohēmiskajam dzīvesveidam atbilstoši noformēts. Man patika arī akrietu izvēle - manuprāt, ļoti trāpīgi, neskatoties uz dažu aktieru tik samākslotu, teatrāli izspiestu aktierspēli.