Mākslinieku radītās rotas spēcīgām personībām

Autors: Linduchy, 2017. gada 16. novembris, 14:03:32
Mākslinieku radītās rotas spēcīgām personībām

Mēdz teikt, ka dimanti ir sievietes labākie draugi. Sievietes jūsmo un jūk prātā rubīnu, briljantu, smaragdu, safīru un citu dārgakmeņu dēļ. Tradicionālie dārgakmeņi vienmēr ir bijuši īpašā vērtībā – tā ir pašsaprotama klasika, kura norāda uz piederību noteiktam labklājības slānim. Bet mūsdienās mākslinieku radošums spēj izpausties rotu šedevros, kuru darināšanā ir izmantoti daudz prastāki izejmateriāli – stikls, sveķi, tērauds, koks, vilna u.c. Tās ir īpašas rotas īpašām sievietēm, jo visbiežāk slavenu mākslinieku darināto rotu pamatā ir kāds intīms stāsts. Rotas spēcīgām personībām, kuras meklē kaut ko atšķirīgu, kaut ko unikālu un pārsteidzošu.

Pēdējā laikā manī raisa sajūsmu avangards visās tā izpausmēs, tāpēc ar lielu interesi devos uz Latvijas Nacionālo Mākslas muzeju apskatīt izstādi “Mākslinieku radītās rotas. No Pikaso līdz Kūnsam”.

20171116140057-91885.jpg

Atveroties lifta durvīm, mani pārsteidza šīs izstādes mākslinieciskais noformējums. Tā ir izstāde, kuru nevar ievietot noteiktos, klasiskos rāmīšos. Izstāde Rīgā iemieso netveramu izziņas un sajūtu ceļojumu, kas materializējies koncentrētā iedvesmas sūtījumā – šajā mirklī un vietā. Ekspozīcijas vizuālā tēla autors ir latviešu dizaineru duets “MAREUNROL’S” (Rolands Pēterkops un Mārīte Mastiņa).

Izstādes stendos ir izvietotas gan trauslas, gan smagnējas rotas no visdažādākajiem materiāliem, pārsteidzošās kombinācijās un neparastos formu izliekumos. Tie ir miniatūri mākslas darbi.

20171116140114-77038.jpg

/Džordžo Vinja “Ieslodzītais”/

Tās nav parastas rotas. Tie ir mākslas darbi – šedevri, kuri ir izveidoti vienā vai limitētā daudzumā. Šī izstāde ir kā saruna starp tevi un mākslinieku caur rotas prizmu. Tas ir intīms stāsts par mākslinieka dvēseles noskaņojumu, par attiecībām, par cerībām un sapņiem … vai par ilgām un vilšanos.

20171116140145-16368.jpg

/Fausts Kardināli “Medūzas acs”/

Ko tu iedomājies, kad ieraugi rotu? Vai tā tev patīk? Tā tev kaut ko atgādina? Vai tu saproti, ko mākslinieks ir vēlējies pateikt ar to? Tev tā nepatīk, jo nesaproti to? Šajā izstādē tev ir iespēja nesteidzīgi vērot, pētīt un mēģināt izprast mākslinieka radošā gara lidojumu un rotas simbolisko nozīmi, tās vēstījumu.

20171116140248-23651.jpg

/Tims Nobls & Sjū Vebstere “Sasodīti skaista”/

Šajā izstādē var aplūkot 113 rotas, kuru autori ir spilgti 20. un 21. gadsimta mākslinieki – Pablo Pikaso, Mens Rejs, Rojs Lihtenšteins, Makss Ernsts, Jojoi Kusama, Luīze Buržuā, Žans Kokto, Žoržs Braks, Nikija De Sentfāla, Lučio Fontana, Entonijs Gormlijs, Kīts Herings, Demjens Hērsts, Anišs Kapūrs, Joko Ono, Frenks Stella, Roberts Raušenbergs un citi.

Izstāde ir apskatāma līdz 3. decembrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā.