Madame Tiso slavas cena

Linduchy
Linduchy 5. septembris 2019 11:38
787

1788. gadā ambiciozās Marijas Grosholcas un viņas tēvoča vaska figūru muzejs izrāda ne tikai Francijas slavenākās personas, bet arī modernākos tērpus, svaigākās tenkas un politikas jaunumus. Ģimene aktīvi aicina ciemos uz savu salonu gan augstdzimušas personas, gan filozofus, gan ļaudis ar revolucionārām idejām. Viņi ir piesardzīgi un apdomīgi, nekad nepauž atklātu atbalstu vienai vai otrai pusei, bet ik brīdi pielāgojas un uztur labas attiecības ar visām pusēm, lai nodrošinātu sev stabilu nākotni. 

Muzeja klienti nāk no visdažādākajiem slāņiem, taču talantīgās vaska figūru mākslinieces sapnis ir piesaistīt Marijas Antuanetes un Luija XVI uzmanību. Smagi un neatlaidīgi strādājot, viņai tas izdodas. Karalisko ģimeni patīkami pārsteidz vaska figūru ekspozīcija. Marijai rodas iespēja strādāt un dzīvot karaļa māsas pilī, mācot viņai vaska figūru izgatavošanas noslēpumus. 

Šis laiks Francijā ir drūms un nedrošs. Parīzi pārņem aukstums, bads un trūkums, bet tikmēr galmā valda izšķērdība, izpriecas un izlaidīgs dzīvesveids. Kamēr galminieki cīnās par ietekmi un peļņu, nabadzīgajiem Parīzes iedzīvotājiem nākas pārdot savus zobus, lai tiktu pie jelkāda ēdamā.

Mišela Morena šajā grāmatā ir autentiski uzbūrusi ainas no diženas ēras, veikli savijot savu stāstījumu ar fragmentiem no aizraujošas, bet arī baisas drāmas, kas norisinājās vienā no pasaules vēstures nežēlīgākajiem periodiem – lielās Franču revolūcijas laikā.

Talants darināt vaska figūras ļāva Marijai iekļūt galmā un arī glāba viņas dzīvību revolucionāru radītajā haosā. Viņai nācās atteikties no mīlestības, atkāpties no saviem principiem, klusi ciest zaudējumu, bet viņa nekad nepadevās un nenolaida rokas.

Es ar lielu interesi lasīju šo grāmatu. Marija Tiso bija noslēpumiem apvīta personība, kuru apbrīnoja, apskauda, cienīja, mīlēja un arī ļaunprātīgi izmantoja. Grāmatas stāsts man atklāja patieso vaska figūru mākslinieces slavas cenu. Spožu panākumu aizkulises bieži vien ir smagas, sāpīgas, nežēlīgas un arī netīras. Madame Tiso panākumi un slava nav bijis izņēmums, taču viņa ir lielisks paraugs tam, ka sievietes ir spēcīgas un gudras, viņām nav nepieciešams vīriešu atbalsts, lai sasniegtu savu mērķi. 

Aizraujošs, brīnišķīgi uzrakstīts romāns. Noteikti ir vērts izlasīt, bet ir jābūt gataviem tam, ka brīžiem nāksies riebumā saraukt seju, lasot par revolucionāru pastrādātajiem briesmu darbiem.

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies