Līgo Tu, līgo es, līgo visas papardes

gucci123
gucci123 9. jūnijs 2012 00:00
1727

Labdien! Līgo vakars mūsu ģimenei ir īpaši svētki, jo mūsu ģimenes galva - mans tētis ir Jānis. Tā kā piederam vēl pie tiem cilvēkiem, kuriem pieder tāda ekstra kā sena lauku sēta, tad Līgo svētki un Jāni tradicionāli tiek svinēti tur. 

Parasti, lai kārtīgi ielīgotos, atbraucam vismaz dienu ieprieks, jo ir daudz darāmā. Agrāk, kad bija dzīvi vecvecāki, viena no mūsu tradīcijām bija Jānu siera gatavošana. To gatavoja vectēvs un turēja iesietu sietā verandā vai ēdamistabā. Tur tas smuki izvēdinājās un ieguva savu vienreizējo lauku Jāņu siera garšu. Tagad, kad vecaistēvs ir citā pasaulē, šī tradīcija diemžēl ir aizvietota ar pirkto Jāņu sieru, taču sajūtas jau atcerās (un nav svarīgi, cik sen tas ir bijis!!!):) 

Līgo dienas priekšpusdienā notiek mājas spodrināšanas darbi - tiek izmēzti visi kakti, izmazgāti logi. Vīrieši iet uz mežu un pārnes mājās meijas, kuras saliek lielās burkās istabu kaktos.

Sievietes plūc papardes un ziedus un taisa Līgo pušķus, kurus ziemas periodā kaltē uz skapja augšas vai vāzēs (kamēr nebirst). Ir noteikti ziedi un Jāņu zāles, kads ir jāiekļauj pušķī, piemēram, smilgas, sārtais un baltais āboliņš u.c. Un kur nu bez papardēm, kas ap māju aug lielā daudzumā:) 

Tad dzimtas sievietes taisa vainagus - vīriešiem un kaimiņu ģimenes galvai, jo vakarā jādodās ciemos. Vainagi tīk pūti no ozola zariem un Jāņu zālēm. Kad tad ir izdarīts, pusdienas paēstas, tad ir laiks atpūtai. 

Pēcpusdien, vairāk gan uz vakara pusi, tiek kārtota vieta līgošanai, nesta malka un bluķi, kas tiks likti Jāņu ugunskurā. Tā kā mums māja ir kalna galā ar skatu uz ezeru, tad svētku vieta vienmēr tiek izvēlēta tā, lai var redzēt saulrietu. Sievietes gatavo vakariņas (sbvētku), bet vīrieši gatavo ugunskuru. Mūšu ģimenē nav pieņemts skandināt radio, ja skan, tad tās ir pašu dziedātas Jāņu dziesmas. Un ir tik jauki visiem kopā uzdziedāt, tad rada tādu saliedētību, ka reizēm sariešas asaras acīs aiz aizkustinājuma...:)

Kad ir paēsts un iedzerts arī alus, tad var nodoties izklaidēm. Tie, kas ir drosmīgāki, lec pāri ugunskuras, kas nē - danco apkārt kopā ar mazajiem svētku dalībniekiem. Īsi pirms pusnakts dodamies ciemos pie kaimiņiem, kas dzīvo pāri upei. Un tur līksmība notiek līdz tam brīdim, kad nu kurš var izturēt... Pirms pāris gadiem atklājām jaunu tradīciju - Jāņu vakarā laidām upē mazas koka tāsītes, uz kurām bija saliktas svecītes, tādējādi katrs vēlējāmies kādu vēlēšanos, kuru piepildīt...un ticiet vai nē - tās ir piepildījušās:)

Nākošajā dienā tiek sveikti visi Jāņi. Mums pagaidām ir viens Jānis. Suminam to ar gardām brokastīm un dāvaniņām, ko nu kurš ir sarūpējis un turpinam baudīt atpūtu un svētkus.

 Otrajā dienā (Jāņos) parasti mēdzam iet lauku pirtī, lai noskalotu visu pusgadā sakrājušos nogurumu, jo saka, ka ūdens ne tikai dziedē, bet arī attīra, braucam pa ezeru ar laivu un vakarā baudam saulrietu pie svētku galda:) 

Lūk, tādas ir mūšu ģimenes Līgo dienas un Jāņu tradīcijas:)

Visiem vēlot jaukus un sirsnīgus svētkus, Gucci123

Pastāsti arī tu par savām Līgo svētku svinēšanas tradīcijām!

Savu blogu lielajam konkursam „Sieviešu Klubs LĪGO!” iesūti šeit>>

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
gucci123 11. jūnijs 2012 13:47

Paldies:) Mazais gan šogad ieviesīs kādas korekcijas, taču domājams, ka mūsu tradīciju loks ar laiku tikai paplašināsies:)

Sieviešuklubs.lv 11. jūnijs 2012 08:30

Paldies, ka padalījies savās Līgo svētku svinēšanas tradīcijās - tās ir brīnišķīgas! :)