Līgo trakums

Autors: Linduchy, 2017. gada 26. jūnijs, 10:50:43
Līgo trakums

Svētku laikā iegriežoties lielveikalā, mani pārsteidza alkohola kvantums - reti kura eja nebija aizkrāmēta ar līgotāju un jāņotāju apdullināšanas dziru.

Vēl vairāk pārsteidza cilvēku burzma, kas drudžaini ķēra un grāba visu pēc kārtas, kam tik pielipināta akcijas zīme. Nopietni? Ja vēl tur būtu reāla atlaide, bet patiesībā vien lētticīgo pircēju mānīšana.

Cilvēki nikni, nepacietīgi, izteikti agresīvi. Iepirkumu rati pārkrauti ar ēdamām un dzeramām lietām - lai svinētu līdz nelabumam tiešā un pārnestā nozīmē. 

Jo tālāk, jo vairāk domāju, ka svētki ir kaitīgi lielai daļai gan veselībai, gan makam. Sadzerās, dara visādas glupības, kuras vainagojas ar apdegumiem, sasitumiem, lūzumiem un citām traumām. Ja prāta paurītī nav pat kripatiņas, tad vēl apdraud līdzcilvēkus, rīkojot ralliju uz ceļa. Sarijās ceptu un treknu ēdienu pārmērīgos daudzumos, tad skrien uz aptieku pēc mezimiem vai vēl trakāk - nokļūst slimnīcā. Un kaitīgums makam - tik bezjēdzīgi izšķiesta nauda masveida dzerstiņā un rīšanā, lai pēcāk vēl tērētu naudu veselība atjaunošanai. 

Vai tiešām esam tik tālu nodzīvojušies, ka Līgo un Jāņi ir kļuvuši par sinonīmu dzeršanai, ēšanai un sava stulbuma līmeņa kāpināšanai/pierādīšanai? Jo garākas svētku brīvdienas, jo lielākas pārmērības.

Bet kur tad paliek šo svētku patiesā būtība? Taisnības labad gan jāsaka, ka Līgo un Jāņi ir tikai kalendāra svētki, jo īstie saulgrieži tiek atzīmēti ātrāk - svētki, kuros tiek godāta saule, zeme un daba, to sniegtā enerģija un maģiskais spēks.

Mani pārsteidz svinēšana ar ārzemju "bumsā-bumsā" mūziku fonā, plastmasas vainagiem galvā, kad vienīgā saikne ar dabu ir čurāšana krūmos vai dzēruma izgulēšana kādā grāvī. Bet galvenais, ka sociālajos tīklos būs saglabātas atmiņas - ar dibengala apsvilināšanu pie grila/ugunskura, izdzerto alus pudeļu torni un pārsistu lūpu par neapdomīgu mutes palaišanu svinētāju kompānijā.

Iepriekš nepievērsu tam visam tik lielu uzmanību, bet kaut kā neizsakāmi skumji man palika pēc šiem svētkiem.

20170626104944-16223.jpgKarikatūras autors: Gatis Buravcovs