Lepnums, saviļņojums un patriotisms: filmas “Dvēseļu putenis” aktieri un veidotāji dalās filmēšanā gūtajās atziņās

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 7. novembris 2019 12:22
383

Jau rīt, 8. novembrī, pirmizrādi piedzīvos vēsturiskā kara drāma “Dvēseļu putenis” pēc Aleksandra Grīna romāna motīviem. Šis ir skaists un zīmīgs laiks – novembrī Latvija svin neatkarīgas valsts proklamēšanas gadadienu, turklāt tieši pirms 100 gadiem izcīnītas vienas no svarīgākajām cīņām par Latvijas brīvību, atbrīvojot Rīgu no Bermonta karaspēka. Filmas pirmizrādes un valsts svētku gaidās savās atziņās par patriotismu dalās filmas “Dvēseļu putenis” aktieri un veidotāji.

Ar cieņu pret kritušajiem

“Nav jau tā, ka katru dienu vajadzētu dzīvot, pieminot karā kritušos. Vienkārši der atcerēties, ka par mūsu mierīgo un rāmo ikdienu jāpateicas arī tām 9000 karavīru dvēselēm, kuras 1916. gada Ziemassvētku putenis aiznesa debesīs. Un tā bija tikai viena kauja,” atgādina aktieris Vilis Daudziņš, kurš filmā atveido pulkvedi Salu.

Filmēšana notika gan autentiskās cīņu vietās – Ziemassvētku kauju muzejā Jelgavas novada Valgundes pagasta Mangaļos, pie Ložmetējkalna un Tīreļpurvā tieši blakus strēlnieku apbedīšanas vietai, kā arī pie Antiņu kapiem, – gan kinopilsētiņā Cinevilla un Ādažu poligonā, pavisam 15 dažādās vietās Latvijā. Tomēr Vilis Daudziņš uzsver – aktieriem nācies krietni salt (Ziemassvētku kauju filmēšana norisinājās -17 grādu salā un ilga 13 stundas) un negulēt vēlās nakts stundās, tomēr tas nav salīdzināms ar strēlnieku realitāti, kurus pēc smaga darba kaujas laukā negaidīja silta gulta un patīkama atpūta.

Arī Jēkabs Reinis (filmā Miķelsons) atzīst, ka vienmēr bijis ļoti lepns par Latvijas tautu un tās cilvēku nesavtīgo upurēšanos dzimtenes labā un mīlestību pret savu zemi: “Katros novembra svētkos ar mums kopā ir visi tie tūkstoši, kuri sala Tīreļpurvā, smaka Nāves salā un fenomenāli pārrāva vāciešu fronti Ziemassvētku kaujās. Novēlu mums vienmēr atcerēties, ka uzvarējām un izveidojām savu valsti, un būt lepniem, ka arī mūsu dzīslās rit varoņu asinis.”

Novembra svētki – īpaši arī mūsdienu jauniešiem

Plecu pie pleca ar profesionāliem aktieriem filmā “Dvēseļu putenis” piedalījušies arī jaunieši, kam šī bijusi pirmā pieredze kino. Martas lomas atveidotāja Grēta Trušiņa stāsta, ka novembris ir nozīmīgs arī viņai personīgi: “Novembra svētki visiem būtu jāatzīmē, lai svinētu brīvību – ne vien teritoriālu, bet arī garīgu. Tas ir laiks, kad novērtēt, cik labi mēs patiesībā šodien dzīvojam, un par to pateikties mūsu varoņiem.”

Astoņpadsmitgadīgais Oto Brantevics, kurš galvenā varoņa Artūra Vanaga lomai tika izraudzīts starp 1300 pretendentiem, atzīst, ka filmēšanās “Dvēseļu putenī” likusi daudz vairāk interesēties par vēsturi un Latvijas valstiskumu. “Mans vecvecvecvectēvs bija strēlnieks, tāpēc man šī filma ir nozīmīga ļoti personīgi. Un arī tāpēc, ka es esmu latvietis, un šis ir stāsts par Latviju. Valsts veidošanās vairs nav tikai datumi un stāsti, bet dzīva pieredze, atmiņas, notikumi, kas nav jāmeklē nemaz tik senā pagātnē. Dalība filmā man ir devusi iespēju izaugt un izprast mūsu tautas sūro vēsturi, tā ir mainījusi manas vērtības,” atzīst jaunais aktieris.

Kolēģiem pievienojas arī aktrise Ieva Florence-Vīksne (filmā Mirdza): “Darbs pie šīs filmas man deva iepriekš neapjaustu apziņu par to, ka mums vienam otru jāmīl kā savējo, kā sevi pašu. Jāciena, jāatbalsta un jāgrib to darīt, jo tautas vienotību var just tikai kopīgā mērķī, vienotā gribā, bet pie tā mums katram jāstrādā. Novembra svētki uz laiku laikiem mums liek atcerēties un novērtēt, ka mums ir šī zeme, kur dzīvot, ka mēs esam viens otram un paši par sevi, nevis kāda cita kalpi. Un to ir izcīnījuši tādi paši cilvēki kā mēs, kuri ziedoja dzīvības par brīvību.”

Vēl nebijis notikums Latvijas filmu pirmizrāžu vēsturē

8. novembrī - filmas “Dvēseļu putenis” pirmizrādes dienā - pirmo reizi Latvijas filmu pirmizrāžu vēsturē galvenā pirmizrādes norises vieta Rīgā – kinoteātris “Kino Citadele” – tiks pilnībā atvēlēts jaunajai filmai: 14 zālēs visu vakaru tiks demonstrēta tikai vērienīgā kara drāma, uzņemot 3000 skatītāju. Vienlaikus ar pirmizrādi Rīgā filmu plaši sāks rādīt Latvijas kinoteātros.

Īpaša ir arī filmas radošā komanda, kurā režisoram Dzintaram Dreibergam, galvenajam operatoram Valdim Celmiņam, galvenajam māksliniekam Jurim Žukovskim un citiem pievienojušies scenārists Boriss Frumins un mūzikas autore, komponiste un Emmy balvas laureāte Lolita Ritmanis. Viņa atzīst, ka darbs pie “Dvēseļu puteņa” mūzikas bijis dziļš un emocionāls pārdzīvojums. “Dzīvot līdzi katrai elpai, katrām sāpēm un bailēm, izjust stipro, bet vienlaikus trauslo latviešu dvēseli ikvienā ainā un ikkatrā radošā dvēselē, kas piedalījās filmas tapšanā, iekrāsot šo spēcīgo filmu mūzikas toņos, savā asinsbalsī, savā mīlestībā pret Tēvzemi – šo darbu veicot, jutu vienlaikus visdziļāko atbildību un milzu pateicību par uzticēšanos un iespēju sadarboties ar tik talantīgiem māksliniekiem,” pauž Lolita Ritmanis.

“Novēlu, lai tā kļūst par ikgadēju tradīciju – svinēt svētkus, skatoties “Dvēseļu puteni”. Šis stāsts, kuru savā izcilajā romānā iemūžinājis strēlnieks Aleksandrs Grīns un kuru šodien no sava skatu punkta iemūžinām mēs, ir jāzina ikvienam: Latvija nav radusies tukšā vietā! Filma ir vērienīga vēstures stunda katram Latvijas iedzīvotājam un ikvienam skatītājam visā pasaulē, kurš interesējas par vēsturi ne tikai kā skaitļu un faktu hronoloģiju, bet arī kā cilvēces piedzīvojumu un pieredzi,” rezumē filmas režisors Dzintars Dreibergs.

Vairāk par filmu un tās tapšanu:

www.dveseluputenis.lv;

www.facebook.com/DveseluPutenis;

www.instagram.com/dveseluputenisfilma.

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies