Kurp doties šovasar? Sabiedrībā zināmas personības iesaka skaistus galamērķus Latvijas novados

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 5. jūnijs 2020 12:38
905

Izslāpuši pēc ceļošanas – tā jaunajos apstākļos jūtas dziedātājs Lauris Reiniks, TV raidījumu vadītāja Kristīne Virsnīte, aktrise Ieva Florence-Vīksne un ģimenes bloga Viensplusviens.lv autore Laura Grēviņa. Visi kā viens metušies jaunatklāt ceļošanas prieku tepat Latvijā un atzīst, ka ir vēl daudz skaistu un mazāk iepazītu vietu novados, kurus šovasar aicina atklāt ikvienu tūristu, kurš izsalcis pēc jaunas Latvijas garšas.

Tērvetes koka pils Zemgalē

Lauris Reiniks ceļot gribētājus aicina apmeklēt savu dzimto pusi Tērvetē. Pēc viņa novērojumiem, līdz šim tūristu acīm mazāk redzēta nepelnīti palikusi unikālā Tērvetes koka pils. “Latvijā ir daudz skaistu vietu, kuras mēs noteikti vēl varam aizbraukt apciemot. Ir mazāk zināmas, bet ne mazāk skaistas vietas. Kad cilvēki atbrauc uz Tērveti, viņi parasti dodas uz dabas parku, apmeklē visas atrakcijas, Rūķīšu mājas, bet nereti aizmirst apmeklēt parka otru galu, kur, piemēram, ir seno zemgaļu pils no 12. un 13. gadsimta. Pilī iekšā jūs varēsiet redzēt visu ko interesantu – 12. un 13. gadsimta zemgaļu dārglietas, kaujas rīkus, zobenus un tērpus,” stāsta dziedātājs.

Šobrīd ir uzcelta Tērvetes koka pils Austrumu daļa, kur iekārtota plaša ekspozīcija par Tērvetes pili un zemgaļu materiālo kultūru. Apskatāma zemgaļu valdnieka Viestarda vaska figūra un lielākā zobenu izstāde Latvijā. Pils četros stāvos ir iespējams aplūkot arī zemgaļu pilskalnu attēlus un piļu apjomu, izskata versijas, rotas, apģērbus, ieročus, sadzīves priekšmetus, mēbeles. 

Podnieku darbnīca Latgalē

Kā atzīst TV raidījumu vadītāja Kristīne Virsnīte, šis laiks nesis jaunu atziņu: “Ceļošana ir mana lielākā aizraušanās, un tad ir tā sajūta, ka Marokā pazīsti gandrīz katru taku, tomēr tepat Latvijā Latgali īsti nepazīsti. Latgale ir par riktīgu cilvēkmīlestību! Viesojoties podnieces Inetas Dzirkales darbnīcā, sajutos kā bērns, pirmo reizi nonākot tik ciešā kontaktā ar mālu, kad to var mīcīt un veidot un patiesībā izdodas,” pieredzē dalās Kristīne Virsnīte, atgādinot, ka, pirms doties pie kāda maiznieka, podnieka vai pirtnieka Latgalē, ieteicams iepriekš piezvanīt saimniekiem.

Ineta Dzirkale, keramiķe, Jēkabpils mākslas skolas Atašienes filiāles pasniedzēja, savu keramikas darbnīcu un cepli ierīkojusi dzimtajā sētā “Zaļbirzes”. Viņa savu keramiķes praksi apguvusi Rēzeknes Lietišķās mākslas vidusskolā. Keramiķei šis ir gan darbs, gan sirdslieta. Piecās minūtēs no māla pikas viņa spēj izveidot vāzi, krūku vai arī kādu citu no māla veidotu brīnumu. Vasarās “Zaļbirzes” uzņem tūristus, kas ierodas mācību ekskursijās un Inetas vadībā sēžas pie podnieka virpas, lai izmēģinātu roku keramikā.

Kuršu vikingu apmetne Kurzemē

Kā stāsta aktrise Ieva Florence-Vīksne, Kurzemes pusē, braucot uz Liepāju, parasti redzam zīmi “Grobiņa”, bet bieži pabraucam tai garām, pat nenojaušot, kas slēpjas dziļāk. “Grobiņā ir brīnišķīga, saimnieku izlolota vieta – “Kuršu Vikingu apmetne”, kur notiek ne tikai spēles un iepazīšanās ar kuršu vikingu vēsturi, bet arī laivu braucieni, šaušana ar loku vai vienkārši iespējams labi pavadīt laiku pie kuršu vēstures mantojuma,” iespaidos dalās Ieva Florence-Vīksne.

Grobiņa ir senākā rakstos minētā apdzīvotā vieta Latvijas teritorijā ar nosaukumu SEEBURG (Jūrpils). Laikā no 7. līdz 11. gs. šeit bijis ievērojams kultūras, tirdzniecības un attīstības centrs, kuru gadsimtu gaitā pārvaldījuši gan kuršu vikingi, gan skandināvu vikingi. Kuršu Vikingu apmetne piedāvā lielisku iespēju izzināt kuršu vikingu dzīvesziņu, iejusties vikingu tēlos, izzināt leģendas, patīkami atpūsties ģimenes un draugu lokā. Apmetnē iespējams doties ekskursijā ar kuršu vikingu liellaivu pa Ālandes upi un šaut ar loku.

Ķeipenes kinostacija Vidzemē

Kā stāsta ģimenes bloga Viensplusviens.lv autore Laura Grēviņa, ārkārtējās situācijas laikā atceltas arī viņas bērniem iepriekš plānotās bērnudārzu ekskursijas, taču tas nav liedzis plānot pašiem savus tūrisma braucienus. “Tepat Vidzemē liels jaunatklājums mums ir Ķeipenes kinostacija. Mēs kā ģimene, kurai ļoti patīk kino, par šādas vietas eksistenci nezinājām, un tas tikai pierāda to, ka papētot, kas atrodams dažādos novados un pilsētās, var uzzināt daudz jauna un atrast daudz interesantu apskates vietu un objektu,” pārliecināta Laura Grēviņa un viņas vecākais dēls. 

Viņu apmeklētā Ķeipene tiek dēvēta par Latvijas kinovēstures galvaspilsētu. Ķeipenes dzelzceļa stacijā Ogres novadā izveidota pasaulē vienīgā publiski apskatāmā ekspozīcija, kas veltīta kinomākslas dižgaram, režisoram Sergejam Eizenšteinam. Pāri sliedēm slejas tunelis no 24 kino kadriem, kas ir veltījums pirmajai kinolentei. Stacijas uzgaidāmajā telpā iekārtota ekspozīcija, kas ļauj iepazīt kino valodas meistaru Sergeju Eizenšteinu un kino rašanās vēsturi vai vienkārši izbaudīt nedaudz sirreālu zuduša laika sajūtu. 

Lauris Reiniks, Ieva Florence-Vīksne, Kristīne Virsnīte un Laura Grēviņa atgādina – plānojot brīvdienu braucienu, rūpīgi jāizvērtē galamērķis un apmeklējuma laiks. Ieteicams izvēlēties mazāk zināmus tūrisma objektus vai mazāk populāru diennakts laiku. Populārākos laikus iespējams aplūkot Google.lv, bet Latvia.travel lapā ir pieejams maršruta plānotājs, kurā ērti un saprotami iespējams atrast informāciju par dažādiem apskates objektiem un vietām, kā arī iespējams izveidot savu ceļojumu maršrutu, izvairoties no cilvēku pārpildītiem galamērķiem. Šovasar portālā interesentiem būs pieejama rakstu sērija par mazāk zināmiem tūrisma galamērķiem Latvijā.

Atgādinām, ka publiskās vietās joprojām ir jāievēro 2 metru distance un higiēna –  jāizvairās lieki pieskarties koplietošanas virsmām, rokas jāmazgā regulāri un ieteicams lietot roku dezinfekcijas līdzekli. 

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies