Krievijas impērijas asiņainā vēsture seriālā “Кровавая барыня”

Autors: Linduchy, 2018. gada 3. marts, 11:27:28
Krievijas impērijas asiņainā vēsture seriālā “Кровавая барыня”

Ikdienā neaizraujos ar Krievijas seriālu skatīšanos, jo parasti tie mani neuzrunā. Taču vienmēr ar interesi skatos dažādus vēsturiskus kostīmseriālus. Viesojoties pie mammas, televīzijā pamanīju seriāla “Кровавая барыня” (Asiņainā muižkundze”) reklāmu un nolēmu to noskatīties, jo, lai arī man nav tas labākais viedoklis par krievu seriāliem, tomēr vēsturiskas filmas viņiem sanāk krāšņas.

Darja Saltikova (Дарья Салтыкова) jeb Saltičiha (Салтычиха) ir viena no tām augstdzimušajām dāmām, kura vēsturē ir iegājusi nevis ar saviem labajiem darbiem, aso prātu, viltību vai skaistumu, bet gan ar savu nežēlību un pastrādātājām zvērībām, nogalinot vairāk nekā 100 cilvēkus. Viņa ir viena no slavenākajiem Krievijas impērijas maniakiem – slepkava un mocītāja.

18. gadsimta Krievijas impērijas galmā un sabiedrībā valdīja bagātība, krāšņums un cēlums, bet aiz skaistās fasādes slēpās dzimtbūšanas netaisnības un mokas. Muižu iedzīvotāji bija vergu statusā. Viņiem nebija tiesību pretoties un iebilst kungiem. Muižkungi bija pavēlnieki, tiem piederēja absolūta vara par cilvēku dvēselēm, varēja ar tiem izrīkoties pēc saviem ieskatiem. Bet zemniekiem nebija tiesību sūdzēties par saviem kungiem varasiestādēs, jo tā laika likums paredzēja sūdzmaņu sodīšanu.

Seriāls “Кровавая барыня” stāsta par šķietami dievbijīgu, augstdzimušu, ļoti turīgu dāmu un dāsnu mecenāti Darju Saltikovu, kurai gubernators pat bija piešķīris goda pilsones statusu. Viņa visu bērnību pavadīja kosterī, tad tika izprecināta un tādā veidā palielināja savu kapitālu vēl vairāk. Drīz vien kundze kļuva par atraitni un nolēma pārvākties no sava Maskavas nama uz dzīvi laukos – Troickas muižā, kur viņas rīcībā bija aptuveni 600 dvēseļu. Tieši šajā vietā arī tika izveidots “nāves konveijers”.

Vēstures liecībās nav skaidru pierādījumu, ka Darjai Saltikovai būtu bijusi psihiska saslimšana, taču savādāk nemaz nav skaidrojama viņas nežēlīgā izturēšanās un prieks par sadismu pret saviem pavalstniekiem. Seriālā gan garīgā slimība ir izvirzīta kā vadmotīvs. Tas bija iemesls, kāpēc Darjas tēvs meiteni nosūtīja uz dzīvi klosterī.

Seriāls “Кровавая барыня” nav absolūti identisks vēsturiskajām liecībām, taču seriāla stāsts ir balstīts atsevišķos Darjas Saltikovas dzīves momentos. Lai arī nav šaubu par Saltičihas zvērībām, tomēr seriālā režisors ir centies iepīt arī smalku līdzjūtības pavedienu, kas liek skatītājam pat daļēji just līdzi mežonei un saprast viņas rīcības motīvus.

Izmeklēšana noskaidroja, ka laika periodā no 1757. līdz 1762. gadam Darjas Saltikovas Troickas muižā neskaidros apstākļos ir gājuši bojā 138 cilvēki. Izmeklētājiem izdevās izvirzīt apsūdzību par 75 cilvēku nogalināšanu, taču tiesas procesā izdevās pierādīt tikai 38 dzimtcilvēku nežēlīgu nogalināšanu.

Kad Darjas Saltikovas zvērības un dzimtcilvēku slepkavības nonāca līdz Pēterburgas galmam un pašai carienei Katrīnai, daudzi tolaik uzdeva jautājumu, kāpēc izmeklēšana un tiesas process ir tik ļoti ieildzis. Tiesas process ilga 7 gadus. Ir saglabājušās liecības carienes Katrīnas arhīvā par to, ka cariene ir ilgi šaubījusies un minstinājusies pasludināt soda apmēru slepkavai. Seriālā šis vēsturiskais noslēpums ir meistarīgi izspēlēts, atklājot saikni starp šī divām vēsturiskajām personībām.

Beigās Saltičihai – slepkavai un dvēseļu mocītājai, tika atņemts dzimtas uzvārds un tituls. Šī bija paraugprāva, tāpēc Darjai Saltikovai lika stundu nostāvēt uz ešafota ar kaklā uzkārtu dēlīti, uz kura bija rakstīts “Мучительница и душегубица” (“Mocītāja un dvēseļu slepkava”). Pēc tam viņai tika piespriests mūža ieslodzījums Ivanovas sieviešu klostera pazemes kamerā – bez tiesībām redzēt saules gaismu un sarunāties ar cilvēkiem. Vienīgais brīdis, kad tika ļauts iedegt sveces gaismu, bija ēdienreižu laiks. Ieslodzītā tika izlaista no mazās pazemes kameras vien lielu baznīcas svētku laikā, kad viņai bija iespēja pieiet pie neliela klostera loga, lai dzirdētu baznīcas zvanus un no tālienes vērotu misi. Darja Saltikova ieslodzījumā nodzīvoja 30 gadus – līdz pat savai nāves dienai (71 gada vecumā), bet tā arī nenožēloja savus nodarījumus.

“Кровавая барыня” – nežēlīgs, baiss, bet arī ļoti krāšņs seriāls ar interesantu, aizraujošu stāstu un labu aktierspēli.