Kinoteātra “Splendid Palace” 98. sezonas notikums: franču kulta filma AMĒLIJA atzīmē 20. gadskārtu

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 24. augusts 2021 09:39
358

10. septembrī plkst. 19:00 kinoteātris Splendid Palace par godu savai 98. kino sezonai atzīmē leģendāras franču filmasAmēlija” (Amélie, 2001) jubileju, pozitīvi krāšņā gaisotnē. 

Režisora Žana Pjēra Ženē (Jean-Pierre Jeunet) burvīgā filma līdzinās saldu nianšu pilnai konfekšu kārbai, kur katrs kadrs veldzē sirdi, jūtas un acis. Pirms 20. gadiem “Amēlija” izraisīja kaut ko līdzīgu kino revolūcijai.

Stāsts par naivo, bet ļoti dāsno meiteni Amēliju, kuru atveido Odrija Tatū (Audrey Tautou) jau ir kļuvis par klasiku ar unikālu vizuālo stilu, citējot pasaules mīlas stāstus mūzikā, kino un glezniecībā.

Lai kliedētu savu vientulību, Amēlija, kurai vienmēr sirds sitās mazliet straujāk nekā citām meitenēm, rada savu laimīgo pasauli, no kuras tiek labums, katram, kas ar to saskaras.

Režisors  Žans Pjērs Ženē savās filmās “Pazudušo bērnu pilsēta” (La Cite des Enfants perdus, 1995), “Delikateses” (Delicatessen,1991)vienmēr ir darbojies uz realitātes un fantāzijas robežas, to pārkāpjot gan vienā, gan otrā virzienā.

 Filma “Amēlija” ir uzņemta princeses Diānas nāves gadā, ko jaunā oficiante redz dokumentālos kadros televizorā un izdara savai dzīvei būtiskus secinājumus. Filma ir pilna ar kultūratsaucēm un citātiem. Amēlija iedomājas sevi pompozā viesu epizodē, kas ir dokumentāls slavenās franču aktrises Sāras Bernāras (Sarah Bernhardt) bēru ceremonijas filmējums (1923). Šajā dzīvi apliecinošajā  filmā  caur neveiksminieku filozofu ir atsauce uz Fjodora Dostojevska romānu “Idiots”(1869). Meitene Amēlija mīl kino un zāles tumsā skatās  ne tikai uz publiku, bet uz ekrānu, kur rāda režisora Fransuā Trifo (François Truffaut)  filmu “Žils un Džims” (Jules et Jim) - vienu no skaistākajiem sešdesmito gadu “Franču jaunā viļņa” mīlas stāstiem, kas tolaik akcentēja dabiskumu un eksistenciālo nopietnību tēmās. 

Amēlijas režisors  ar šo filmu  revizē  slaveno franču reālismu, tā vietā piedāvājot autora radītu maģisku, fantāzijas lidojumu:  debesmannā toņos pārkrāsotu Parīzi, Monmartru bez automobiļiem un reklāmām, metro bez gaffiti…Ir vērts dzīvot pasaulē, ja ir prieks no sajūtām, ko rada rokas ieslidināšana dārzeņu pārdevēja brūno pupiņu maisā vai no karotītes pieskāriena karamelizētam cukuram desertam krembrulē.

Kinoteātris Splendid Palace turpina attīstīt daudzveidīga un kvalitatīva kino skatīšanās paradumus.  

10. 11., 12. septembrī turpināsies pirms pandēmijas uzsāktā kultūrizglītojošo ASV dokumentālo filmu programma. The American Film Showcase programma sniedz iespēju visā pasaulē izrādīt godalgotas un mūsdienīgas ASV dokumentālās un neatkarīgās filmas. To veido Dienvidkalifornijas kinematogrāfijas universitāte (University of Southern California School of Cinematic Arts), atbalsta ASV valsts departamenta Izglītības un kultūras departaments (State Department’s Bureau of Educational and Cultural Affair) un ASV vēstniecība Latvijā.

2021. gada 10. septembrī 20:00Rītausmas klints” (The Dawn Wall, 2017), režisori: Džoss Lovels (Josh Lowel), Pīters Mortimers (Peter Mortimer);

2021. gada 11.septembrī 20:00 “Džeza vēstnieki” (The Jazz Ambassadors, 2018), režisors Hugo Bērklijs (Hugo Berkeley);

2021. gada 12.septembrī 20:00 “Pats nezināmākais” (The Most Unknown, 2018), režisors Aians Čeinijs (Ian Cheney).

Ieeja uz seansiem bez maksas. Vairāk informācija www.splendidpalace.lv

Kino apmeklētājam jābūt derīgam Covid-19 vakcināciju vai izslimošanu apliecinošam sertifikātam. To var sagatavot www.covid19sertifikats.lv mājas lapā līdzi ņemot izdrukātu pdf apliecinājumu vai telefonā saglabātu QR kodu un personu apliecinošu dokumentu.

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies