Ķecerīgas pārdomas par latviešu tradīcijām

Autors: pece, 2014. gada 2. februāris, 21:03:55
Ķecerīgas pārdomas par latviešu tradīcijām

Tā modīgi mūsdienās ir apgūt no jauna latviskās tradīcijas un tās iedzīvināt. Ideja ir skaista un cēla - senču tradīcijas, tautas gudrība, rituāli, tā teikt - nav ko aizmirst no kurienes esi nācis.

Man nudien nav nekas pret cenču gudrībām, tomēr es neesmu pārliecināta, ka tās ir mākslīgi godā jāceļ. Brīžiem man tā šķiet ne tikai māžošanās bez sajēgas un nopietnu rituālu pārvēršana par farsu, bet īsta zaimošana.

Piemēram, pelnu diena, kas latviešiem ir jauna saimnieciskā gada sākums, kad devās līst jaunus tīrumus, veicināta raža un taml. To izveica caur jokiem, budēļiem un jautrību.  Tam bija sava nozīme. A kas mūsdienās - viena papildus diena tingeltangelim!

Teiksiet - nu kurš gan svin pelnu dienu?

Maza saujiņa un jums būs taisnība.

Tomēr - varam paanalizēt Jāņu svinēšanu - viena no saulgriežu pamatlietām - cildināt un veicināt auglību. Kādu auglību mēs veicinām plānojot bērnus un lietojot kontracepciju?

Ko par latviešu tradīciju atdzīvināšanu domājat Jūs? Varbūt tomēr vajag imitēt to, kas kādreiz bija ar nozīmi, bet tagad tikai izklaide? Vai varbūt arī tradīcijām un rituāliem ir jāmainās līdzi laikam?

Foto no laiki.lv