Izstāde "Salvadors Dalī un Pablo Pikaso"

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 26. septembris 2015 11:37
2066
Visam šajā dzīvē ir nozīme - arī gliemezītim...
Sieviete bez galvas un rokām spēs uzrāpties pa dzīves gliemežnīcas vaļņiem, ja vien to vēlēsies...
Laiks plūst...
Pagātne, tagadne, nākotne... laiks, laiks, laiks...
Veltījums Galai - laiks nesaudzē...
Sievietē ir apslēpts visuma kodols...
Sieviete ir dievišķā un dēmoniskā iemiesojums...
Cilvēku netikumi...
Katrā sievietē ir neskaitāmi noslēpumi...
Pat deguņradzis ir pelnījis graciozas kājas...
Žirafe liesmās - kā Spānijas simbols un brīdinājums...
Sieviete ir kā roze. Bet katrai rozei ir ērkšķi. Ja vīrietis grib sievieti bez ērkšķiem, tad var rēķināties vien ar pieneni...

Rīgā, Latvijas Mākslinieku savienības galerijā redzama divu diženāko mūsdienu spāņu mākslinieku: Salvadora Dalī (1904-1989) un Pablo Pikaso (1881-1973) tēlniecības, keramikas un grafikas darbu izstāde.

Visi izstādē redzamie darbi ir kolekcionāra Aleksandra Šadrina (Krievija) īpašums. Kolekcija ir veidota 15 gadus.

Šis projekts ir unikāls, jo pirmo reizi Pablo Pikaso keramika tiek eksponēta līdzās Salvadora Dalī darbiem. Reta izdevība salīdzināt divus ģēnijus, viņu redzējumu un domas par sievietēm, koridu, saulaino Spāniju utt.

20150923234847-98238.jpg

Pablo Pikaso keramika

1946. gada vasarā Pikaso apmeklēja jauno keramiķu izstādi "Keramika, ziedi, smaržas". Tajā Pikaso iepazinās ar Suzannu un Žoržu Ramjē. Šī nozīmīgā tikšanās kļuva par auglīgas sadarbības sākumu. Pateicoties Ramjē ģimenei, Pikaso apguva keramiķa amatu un radīja simtiem neatkārtojamu tēlu.

Korida ir Pikaso keramikas centrālais sižets. Mākslinieks augstu vērtēja toreadoru vīrišķību.

Keramikas darbu sižetu un tēlu iedvesma meklējama pasaules kultūrā, mākslinieka dzimtās Spānijas kultūrā un ikdienas dzīvē - ainavās, dzīvniekos, priekšmetos, mīļotajos cilvēkos, kas bija kopā ar mākslinieku.

Vienā no Valorī notikušajiem pasākumiem Pikaso kā balvu saņēma jaunu kaziņu. Viņš nosauca to par Esmeraldu. Patiesībā tas bija āzis, bet ģeniālajam māksliniekam tā bija kaziņa. Esmeralda dzīvoja Pikaso mājā, sagādājot mājiniekiem lielas neērtības, tomēr mākslinieks atteicās pārvietot viņu kur citur. Pablo Pikaso pat ļāva kazai kāpt viņa gultā. Brīvdienās viņš kazu kā sunīti vadāja saitītē pa ielām. Kaza ir bijusi iedvesmas avots vairākos mākslinieka darbos.

Ļoti daudzus keramikas izstrādājumus Pikaso izveidoja kā sejas un maskas, iedvesmojoties no Āfrikas sižetiem, kuros viņš saskatīja spēcīgu primitīvu šamanisku sākumu.

Salvadora Dalī grafika

Lielākā daļa Salvadora Dalī grafikas darbu ir apkopota ciklos.

"Daliniānas puķu dārzs" pelnīti tiek uzskatīts par vienu no skaistākajiem Dalī grafikas darbu cikliem. Iedvesmu desmit ziedu tematikai veltīto litogrāfiju radīšanai mākslinieks guva 17.-19. gs. botānikas gravīrās.

Cikls "Amors un Kasandra" veidots pēc izcilā franču renesanses dzejnieka Pjēra de Ronsāra sonetu motīviem. Savā dzejā Ronsārs apdziedāja viņa mūzas Kasandras Silvioni skaistumu un tikumus.

Cikls "Korida" ir Salvadora Dalī atbilde Pablo Pikaso tāda paša nosaukuma gravīru ciklam. Tomēr, ja Pikaso koridu uztver kā vīrišķības un vērša neapturamā spēka slavinājumu, tad Dalī nepārspējamā fantāzija cīņas arēnu pārvērš sirreālistiskā pasaulē, kurā dzīvo garīdznieki un papagaiļi.

Ciklu "Cilvēku džungļi" iedvesmoja tāda paša nosaukuma televīzijas seriāls. Tā galvenais varonis ir psihiatrs, kura specializācija ir vissmagākās mentālās saslimšanas. Lai palīdzētu saviem pacientiem, viņš izmantoja mežonīgu freidiskās psihoanalīzes un pret karagūstekņiem izmantoto armijas informācijas iegūšanas metožu apvienojumu. Vienā no sērijām ārsts pacientiem piedāvāja uz papīra attēlot viņu mokošās halucinācijas. Dalī arī izlika uz papīra visu, kas bija sakrājies uz sirds.

Izstāde apskatāma Latvijas Mākslinieku savienības galerijā, Rīgā, 11. novembra krastmalā 35 līdz 27. septembrim

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
Linduchy 26. septembris 2015 12:30 Shalako

Tie darbi tiešām ir šedevri...katram darbam ir tik dziļa doma apakšā :)

vecsprofils 26. septembris 2015 12:20

Šedevri! 9.bildē redzamā sieviete ar atvilknēm, redzēju Parīzē Dalī izstādē (Y)