Intars Busulis: Dzīve ir kā džezs – tā uzplaukst, kad tu improvizē!

Autors: Linduchy, 2018. gada 10. augusts, 08:51:40
Intars Busulis: Dzīve ir kā džezs – tā uzplaukst, kad tu improvizē!

Foto: www.intarsbusulis.com

12. augustā Dzintaru koncertzālē norisināsies tradicionālais, nu jau 14. starptautiskā mūzikas festivāla “Summertime – aicina Inese Galante” gala koncerts – spilgta Ineses Galantes sarūpēta muzikālo svētku kulminācija.

Klausītājus gaida pozitīvu emociju un sajūtu virpulis, pateicoties muzikālo priekšnesumu daudzveidībai: šajā vakarā uz koncertzāles skatuves kāps Latvijas un ārzemju zvaigznes kopā ar jaunajiem talantiem – konkursa “Ineses Galantes talanti” laureātiem. Mākslinieku vidū būs arī apburošais Intars Busulis.

Gaidot krāšņo festivāla koncertu, aicināju Intaru Busuli uz nelielu sarunu par bērnību, mūziku un dzīves ceļu ar improvizācijām.

Par ko Jūs sapņojāt kļūt bērnībā?

Sapņu bija daudz. Sapņus lielā mērā ietekmēja televizors un apkārtējā vide. Kā jau Padomju laika bērnam pienākas, bija sapnis gan par kosmosu, gan par vilciena vadītāja profesiju, gan piedalīties karā un braukt ar tanku.

Mūzika bērnībā. Mūzikas skolas apmeklēšana radīja prieku vai tika paciesta piespiedu kārtā?

Ar mūzikas skolu viss bija ok. Visi gāja, es arī gāju. Nebija sevi jāpiespiež. Tajā laikā bija svarīgi piedalīties dažādos pulciņos, tāpēc apmeklēju ne tikai mūzikas skolu, bet arī karatē un kung fu nodarbības, mākslas skolā es arī gāju. Vecāki atbalstīja. Bija nodarbe, bija interesanti. Es nekļuvu par klaiņotāju. 

Cik svarīgi ir bērnam apmeklēt mūzikas nodarbības?

Es domāju, ka bērnam ir svarīgi parādīt virzienu. Bērni ne vienmēr zina paši, ar ko gribētu nodarboties. Vecākiem ir jāsniedz iespēju bērnam apmeklēt dažādus pulciņus, palīdzēt saprast, cik labi un noderīgi ir nodarboties ar mūziku vai sportu. Iespējams, ka tādā veidā, caur mums, bērns atradīs to, kas viņam patiks. Ja ir interesanti, tad mazāk laika atliek sēdēšanai pie datora. 

Un kā ir Jūsu ģimenē? Vai dators ir problēma?

Nē, mums ir daudz ko darīt mājās! Nevaram bērniem neko pārmest. Bērniem ir ārpusskolas nodarbības. Un arī mēs, vecāki, cenšamies rādīt priekšzīmi, ka sēdēšana pie datora nav vienīgais laika pavadīšanas veids. Protams, kādu laiku velta arī telefona spaidīšanai, bet tā nav atkarība. Savs laiks darbiņiem un nodarbībām, savs laiks atpūtai. Ar bērniem ir jāpavada laiks kopā, jāatrod interesantas nodarbes, tad dators neliksies tik vilinošs. 

Ģimenes brīvdienu rituāli. Vai Jūsu ģimenē tādi ir?

Ja sanāk brīvdienās būt kopā, tad mēs aizbraucam kaut kur. Pie dabas. Uz Talsiem. Šiverējamies pa dārzu, taisām šķūnī kaut ko. Iepazīstinām bērnus ar dabu un lauku darbiem. Tur vienmēr pietiek darāmā. 

Mūziķiem vasaras ir saspringts koncertu un pasākumu laiks. Kāda ir Jūsu mīļākā nodarbe vasarā, kas nav saistīta ar mūziku?

Būt pie dabas. Kaut ko paķimerēties. Kaut ko foršu uztaisīt garāžā. Braukt ar auto. Bet pārsvarā būt pie dabas un pavadīt laiku mīlošu cilvēku pulkā. Pasauļoties. Šogad īpaši forši. 

Kāds ir bijis lielākais izaicinājums dzīvē?

Nav ne jausmas, ja godīgi. Jāsaka, ka katra lieta, kuru es uzsāku, savā ziņā ir izaicinājums. Mūzikā, paņemot jaunu skaņdarbu, tas ir baigais izaicinājums, it sevišķi tad, ja to pirms tam ir izpildījis kāds cits un izdarījis to ļoti labi.

Kaut kādas tehniskas lietas izaicina. Uztaisīt galdu, iebūvēt trauku mazgājamo mašīnu sarežģītā virtuves iekārtā, pielikt lampiņas ar trosītēm un virtenē salikt. Tādas mazliet sarežģītas, netipiskas lietas man. Tas izaicina, bet es to daru, un rezultāts beigās ir baigi foršais. Un pēc tam pats varu papriecāties, ka tas ir dabūts gatavs.

Un ekstrēmas lietas? Piemēram izpletņlēkšana?

Nē! Es tādas lietas dzīvē nedarīšu. Jo pārāk liela atbildības sajūta attiecībā pret ģimeni. Ir bijuši ļoti daudz gadījumi, kad cilvēki mirst, lecot ar gumiju - ar sirdstrieku, neatveras izpletnis vai pārtrūkst gumija. Kādreiz varbūt par to aizdomājos, bet šobrīd noteikti nē. Pārāk ekstrēmas lietas mani neinteresē. Vienīgais, ko var pieskaitīt pie ekstrēmām lietām – tā ir slēpošana. Slēpot man patīk. Bet arī tur var gadīties visādi. 

Vieta, kas iedvesmo. Latvijā vai kaut kur citur pasaulē?

Latvijā, noteikti Latvijā! Vienīgā iedvesmas vieta ir Latvijā. Nekur nav tik skaisti, kā mūsu mīļajā Latvijā. Maza, skaista, forša zeme, kurā ir visi četri gadalaiki, nu jau vasarā arī vairāk par četrām siltām dienām, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem. Iedvesmojošākā vieta pasaulē. Baltijas jūra tepat, viss tepat. Vecāki, radi tepat. Kur nu vēl iedvesmojošāk. 

Ģimene ir lielākais atbalsta avots?

Man ir skaidrs, ko es gribu, uz kurieni es eju. Kāpēc es vispār kaut ko daru. Man nav vienam pašam jāiet pa dzīvi. Ir forši, ka mani atbalsta. Es atbalstu viņus. Mēs viens otru atbalstām. Ģimenes dēļ mēs arī kaut ko darām, pilnīgi visas lietas. Jo nodarbošanās ar mūziku ir forši, tas, protams, dod iespēju nopelnīt maizīti, ko mēs atkal varam iedot ģimenei.

Mīļākais ēdiens. Vai sanāk laiks pašam gatavot?

Mana dārgā ļoti burvīgi gatavo. Ja godīgi, es labprāt gatavotu, bet es nepaspēju reāli to izdarīt. Visu cieņu dārgajai, viss ir baigi forši un skaisti. Es tikai baudu. Nu tikai kādus sīkumiņus – salātiņus uztaisīt, uzcept kaut ko, uzgrilēt ribiņas. Ir lietas, kas man sanāk labi. Gatavoju kaut ko, kur nevajag baigo izdomu. Kad ir brīvāks laiciņš, izklaides brīžos.

Viena noteikta mīļākā ēdiena man nav. Katram gadalaikam kaut kas savs. Mīļākais ēdiens vasarā noteikti ir aukstā zupa. Ziemā karstie dzērieni vai mīļas pankūciņas. Pavasarī, kad daba mostas, tad salātiņi. Mums ir siltumnīca, kurā mēs audzējam vīnogas – tas ir kaut kas īpašs. Man patīk svaigi salātiņi, kaut kas gaisīgs. 

Ikdienas uzturā ēdat visu vai no kaut kā atsakaties?

Man laikam īsti nepatīk mērcītes, kas nav pazīstamas mūsu platuma grādos - tādas etiķainas, visādi pesto. Man tie ne visai. Man labāk patīk mūsu eļļiņa, pipari, sāls, nekā sarežģīta.

Vēsturiska personība, ar kuru vēlētos satikties. Par ko runātu?

Nav ne jausmas, ja godīgi. Vispār gribētu pabūt 60. gados, puķu bērnu laikos. Varbūt ar Bītliem satikties. Pat ne runāt, bet izbaudīt to laiku, kad māksla bija baigā vērtība. Kad cilvēki varēja un gribēja radoši izpausties. Tad bija baigi foršais radošuma laiks.

Par tetovējumu – Jūsu vārds un uzvārds libāniešu valodā. Kāpēc tāda izvēle?

Pirmkārt, gribējās arābu fontu. Otrkārt, man ir viens paziņa no Libānas, neirologs, ar kuru saspēlējāmies vienā koncertā Dailes teātrī. Viņš mani iepazīstināja ar arābu mūziku, instrumentiem. Arābu mūzika man ļoti patīk, tāpēc gribēju arī kaut ko arābu fontiņā uztetovēt. Negribēju baigi filozofēt par lietām. Nedod dievs, vēl kaut kādu ēdiena recepti uztetovēt. Bet gribēju tetovējumu ar jēgu. Likās, ka baigi forši izskatīsies – vārds, uzvārds. Visi skatās un brīnās, jautā, vai ir kāda nozīme. 

Kad ir pārāk saspringts darbu, pasākumu grafiks, kad izlādējas baterijas - kā Jūs restartējaties, kā atgūstat spēku?

Es cenšos līdz galam neizlādēties. Bet ļoti svarīgs ir miegs. Ģimene ļauj izgulēties, un tad viss atkal ir kārtībā.

20180810085111-83351.jpg

Foto: www.intarsbusulis.com

Sapnis mūzikā – ko vēlētos īstenot?

Nekad nav bijis baigais sapnis mūzikā. Mēs vienkārši kaut kur ejam, kaut ko paķeram pa ceļam. Viss plūst un mainās. Tiek sastapti jauni cilvēki, pamainās sastāvs. Ir mērķi, plāni, bet tie ir vairāk gadu uz priekšu. Mēs neesam pasaules līmeņa grupa, lai ieplānotu piecus gadus uz priekšu. Bet mēs zinām, ko mēs darīsim jau līdz nākamā gada decembrim. Tas jau ir daudz, tas ir labi. 

Trīs lietas, kas būtu jāpaspēj izdarīt augustā.

Ja vēl ir kaut kur pilsētsvētki, tos noteikti ir jāapmeklē. Tie svētki ir sirsnīgi, plānoti, nav pārāk komercializēti. Parunājiet ar cilvēkiem. Dodieties uz laukiem. Aprunājieties ar visiem, ne tikai ar tiem, kurus jūs pazīstat.

Apciemojiet radus, draugus. Atpūtieties, atrodiet laiku un iespēju pabūt mierā, pašiem ar sevi. Baudiet vasaru, baudiet dabu. Šī vasara ir tik skaista! Baudiet!

Brauciet pie jūras. Un tiekamies Summertime festivālā!

Biļetes uz festivālu “Summertime – aicina Inese Galante” pieejamas Biļešu Paradīzes kasēs visā Latvijā, kā arī mājaslapā www.bildesuparadize.lv. Detalizētāka informācija par festivāla koncertprogrammu meklējiet mājaslapā www.festivalsummertime.com.