Gada lielais ceļojums. Islande

Zane Zanīte
Zane Zanīte 5. janvāris 2016 21:54
4091
Iesākumam par Islandi un par pašu ceļojumu. Tāda neliela pārskata statistika. Islande - šī 103 000 sqkm lielā salu valsts ar ~325000 iedzīvotāju ir tik fenomenāli skaista, ka man vārdos pat grūti aprakstīt. Tā ir ~1,5 reizes lielāka kā Latvija, bet tajā dzīvo 6 reizes mazāk cilvēku. Kāpēc jautāsiet? Vidējā vasaras temperatūra ir +10/+13 grādi. Vēja ātrums 18 m/s ir norma. Vētrās tas sasniedz pat 50 m/s. Saulainās dienas ir vien nieka 30% neatkarīgi no gadalaika (kaut kur pat manīju, ka ap 12%, bet iespējams tas atkarīgs no salas puses). Sala ir vulkāniskas izcelsmes, tur praktiski nav koku. Bet kas vilina tos gandrīz 1 000 000 tūristu ik gadu apciemot šo vietu? Tā noteikti ir DABA! Ceļojuma statistika ir apmēram šāda: 9 dienu ceļojums (14.-23.augusts) 5 cilvēku fantastiska komanda Dārgākais īrētais auto un nobraukti ap 2000 km Vidējā gaisa temperatūra +10*C Tik daudz skaistā vienā valstī vēl nebija redzēts.
Ar pārlidojumiem pirmajā dienā ieradāmies visai vēlu. Ar aizmirstu PIN kodu, lai interesantāk un citām nedienām tikām pie mūsu līdz šim dārgākā īrētā auto (kas bija lētākais atrodamais variants). Sēdāmies tik iekšā un devāmies uz pirmo punktu - nelielas bākas, kas atrodas vien pārdesmit km attālumā no lidostas. To aplūkojuši steidzām tālāk, lai līdz ar tumsu atrastu kādu kempingu, kur nobāzēties nakts guļai un uzsliet mūsu telti, kas ar mums atceļojusi no Latvijas un kas kalpos par mājvietu turpmākajām 9 naktīm. Islande ir dārga valsts. Mēs to zinām. Tāpēc mums ir telts un griķīši no Latvijas. Pirmā nakts teltī - termoveļā, cimdos un cepurē.
Kempingi Islandē ir fantastiski. Tur pļavas vidū būs mājiņa ar dušām un karsto ūdeni (piebildīšu, ka karstais ūdens Islandē ir dabas bagātība - parocies dziļāk un tas nāk pa taisno no zemes), elektrību. Citur arī virtuvīte un pat drēbju žāvējamās telpas. Arī kempingi nav lēti (ap 10 EUR no cilvēka), taču tas ir normāli, salīdzinot ar viesnīcu cenām (sākot no 70 EUR no cilvēka).
Tā tiek baudītas pirmās brokastis Islandē no līdzpaņemtajām auzu pārslām ar omītes ievārījumu. Ar fantastiskāko skatu.
Otrā diena. Esam pirmo nakti pārlaiduši vietā, kur sastopas Eiropa un Amerika. Šeit ar ātrumu divi centimetri gadā atdalās Amerikas kontinentālā plāksne no Eiroāzijas kontinentālās plāksnes.
Joprojām tektoniskā lūzumvieta. Pastaigas.
Turpinām apskatīt dabas brīnumus. Strokkur. 4 augstākais geizers pasaulē. Tā augstums ir ap 30 m, ja paveicas - tas var uzšauties pat 40 m augstumā. Izšaujas ik pēc ~8 minūtēm. Šajā dienā tas šāvās ik pēc ~4 minūtēm. Varbūt mums par prieku?
Nav laika apstāties. Te pat ap stūri Gullfoss. Jaudīgākais ūdenskritums Eiropā. Plūdu laikā tas ir sasniedzis pat 2000 m³/s. Es nevaru aprakstīt cik daudz tas ir - bet daudz.
Joprojām otrā diena. Tuvojas pievakare un mēs šaujamies meklēt augstāko Islandes ūdenskritumu. Glymur. 198m
Diena #3. Pēc otrās nakts mūsu teltiņā ceļamies agri un esam ceļā. Dodamies Ziemeļu virzienā. Iesākumam vienkārši skaisti skati.
Mazliet kalni.
Kur nu bez iepozēšanas :)
Kalni.
Laiks mainīgs. Pa ceļam šur tur līst. Te uzspīd saulīte un atkal varavīksne paveras visā tās krāšņumā.
Vakars skaists. Saule tuvojas rietam. Baudam Godafoss ūdenskrituma burvību. Laiks labs. Mums veicas un vakars necerēti silts.
Godafoss ar gandrīz pilnu varavīksni.
Skats pa ceļam. Nepiestājam, bet skrienam tālāk.
Ezis?
Vakars labs. Silts. Piestājam pie lavas lauka un izejam vienu līkumiņu. Miedziņš nāks labi :)
Mūsu ģimenes auto.
Diena # 4. Režīmu ieturam ceļoties ap 8:00 un ejot gulēt īsi pirms pusnakts. Esam vienā no skaistākajiem un piesātinātākajiem reģioniem. Myvatn nacionālā parka apkārtnē.
Krāsas un dubļu geizeru lauki.
Lūk arī paši mazie, smirdīgie (sēra savienojumu dēļ), bet skaistie dubļu geizerīši. Jābūt piesardzīgiem, jo zeme vārās zem kājām.
Kāds sadūmojies.
Tur pat - pat ne 10 km tālāk jau rāpjamies augšā pa vulkāna malu. Tas atdzisis un savā krāterī krājis lietus lāsi pie lāses, līdz tas piepildījies un nu te būs skaists ezeriņš
Pa kalniem un pa lejām.
Caur aizliegtām vietām. Zīme, kas brīdina, ka zeme ir karsta un te tālāk iet aizliegts. Piešauju roku pie zemes. Tā silta. Skats pa labi, skats pa kreisi. Dodamies tālāk. Jāšķērso mazs aizliegtās zemes pleķītis. Fiksi :)
Pieejam cik tuvu iespējams ģeotermālās enerģijas stacijai. Skaņā tāda, kā kāds būtu ieslēdzis reaktīvo lidmašīnas dzinēju. Sarunāties nav iespējams. Šeit aiz zīmēm neriskējam iet. Griežamies atpakaļ. Redzēts, ko vēlējamies.
Panorāma ar vulkāna ezeriņiem un ģeotermālo staciju. Skaisti.
Te pat tālāk viens vulkāns, kas ir pēdējo reizi izvirdis 1984.gada rudenī. Tas vēl kūp - un šķiet nav norimis.
Te šī paša vulkāna pēdējais nedarbs. Var redzēt, cik tālu ir devusies lava- līdz pat apvārsnim.
Vietējie mums ieteikuši apskatīt vienu karsto upi, kur esot populāra peldvieta. Atrodam upi, bet peldēt gan tur aizliegts, jo to reiz apracis vulkāns. Iespraucamies pazemē to aplūkot un skrienam tālāk.
Vulkāns. Tas viss, kas ir redzams ir krāteris. Mūsu šīs dienas nākamais uzdevums - uzkāpt līdz vulkāna krātera malai un ielūkoties tam acī. Vulkāniskie putekļi kūp. Bet ir to vērts.
Joprojām #4 diena. Tā kā slavenā Blue Lagoon (jebšu zilā lagūna) ir anormāli dārgs prieks dodamies uz alternatīvu Myvatn Nature Baths, kas arī nav lēts prieks, bet tā kā mums somā ir mammas dotie konservi un Latvijas griķīši un Islandē esam vienreiz - papriecājamies pa karstajiem baseiniem. Diena iesilusi līdz neticamiem +17*C, vakars skaists un saulains. Bija katra centa vērts :)
Bet diena nav galā (atceraties, es minēju, ka Myvatn ir viens no piesātinātākajiem reģioniem). Baudam silto vakaru un dodamies aplūkot vēl kādu skaistumu.
Dettifoss un ...
... Selfoss. Ūdenskritumu kaskādes.
Lecam auto un meklējam tuvāko kempingu. Drīz kļūs tumšs.
Beidzot tiek atrādīta arī mūsu mājiņa. #5 diena.
Un jau pašā rīta agrumā izpildīts viens no ceļojuma galvenajiem mērķiem. Redzēti un ar tuvējā veikalā nopirktu batonu piebaroti Islandes zirgi (emm. poniji? Tikai nesakiet to viņiem). Šai dienai vairāk neko arī nevajadzētu. Bet plānā vēl šis tas interesants.
Te vasara pilnbriedā. +11*C
Ceļmalas ūdenskritumi.
un ceļmalas kalni.
Un vēl pāris augstdzimuši lopiņi... nu paskat, kas pa dāmu.. ne?
Ceļa skati
Baudam krāsas
Esam sasnieguši otru krastu. Ceļš lielajā pusē.
Fjordi.
un Fjeldi
Līdz ieraudzījām TO. Jā- tas ir ledājs. Tas ir kaut kas, kas dzīvē nav redzēts. Mašīnu pie malas un jožam uz ledāju. Ledāju sasniedzām, bet šis nebija pats skaistākais. Bet bildes vēl sekos. No kādas citas vietas.
Bet tikmēr.. pa ceļam.. Mežu nav, bet sēņu ir :) Pļavas sēnes!
Salecam mašīnā un dodamies tālāk. Pa ceļam piestājam pludmalē, no kuras paņemam suvenīrus mājniekiem - perfektus vulkāniskās izcelsmes oļus. Melnus kā velnus.
Un te arī solītais ledājs. Ar šo paveicās - tas piebraucamā vietā ceļmalā.
Un kas ta tas? Kādu es varēju pārliecināt ka suņuks.. Bet kas patiesībā? Roņuks :)
Silti nav. Temperatūra ir vien pāris grādus virs nulles. Varbūt pat nav.
Diena #6. Diena, kas veltīta pārgājiemiem. Nolēmām doties nelielā pastaigā tepat. Līdz ar ko nenodrošinājāmies ne ar ūdeni ne ēdamo. Rezultātā 20 noieti km un pavadīta diena kalnos. Dzerts no strautiņiem un izbadējušies kā pieci vilki.
Pa ceļam uz virsotnēm.
Joprojām kalni un tālumā ledāji, kas kūstot lūza un krita dārdēdami kā pērkona negaiss.
Kalni.. kalni..
Kalna otrā pusē arī ledājs.
Diena #7. Esam nakšņojusi visai drēgnā vietā ledāja piekājē. Un nu laiks turpināt ceļu. Nonākam vietā, kura iespējams ir pasaulē lietainākā (vismaz Islandē noteikti). Vik
Vik un melnās lavas pludmales. Negausīgs vējš un smalks lietutiņš. Viss, kas var kļūst slapjš nekavējoties.
Melnā pludmales un okeāns. Iņ un jaņ.
Esam veikuši lielu ceļojuma daļu un ceļš tuvojas Islandes galvaspilsētai. Bet vēl nav jāsteidzas. Vēl baudām dabu. Skogarfoss.
Diena #8. Esam apmetušies pilsētiņā, kas izslavēta ar saviem termālajiem baseiniem un.. karsto upi. Tā nu sametam somās mantiņas un dodamies pārgājienā, lai balvā gūtu peldes. Bija katra noietā km vērts.
Tuvojoties Reikjavīkai vēl pabaudām pa vulkāna krāterītim
un pa kādam mazmazītiņam geizerītim.
Diena #8 (vakars) un 9 pavadītas Reikjavikā. Palaimējās ar pilsētas svētkiem. Bet kopumā - pārāk daudz tika atvēlēts tik mazai pilsētiņai.
Paldies, Islande! Tas bija skaisti :)

Būs gari un daudz bilžu, bet ceru, ka nenogurdināšu :)

Blogo Sieviešu Klubā un saņem dāvanu no Herbalife SKIN

20151214152811-95744.jpg

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
Zane Zanīte 6. janvāris 2016 17:17 Shalako

nu re.. jauns gads un jaunas iespējas. Sapņi ir tam, lai tos īstenotu ;)

Shalako 6. janvāris 2016 14:50

Ļoti skaisti, Islande arī mums ir viena no "have to see" valstīm! Ļoti gribētos pašai redzēt tos gaizerus un nopeldēties Zilajā Lagūnā (inlove)

Zane Zanīte 6. janvāris 2016 11:35 thezeezee

Vajag, vajag! Jāsaņemas un jādodas :)

thezeezee 6. janvāris 2016 11:01

Cik skaisti :)! Es gan nebūtu domājusi, ka Īslandē ir TIK auksts pat vasarā, bet nu tālu ziemeļos jau ir. Vispār man arī šī zeme jau sen plānā, ka vajadzētu apskatīt. Varbūt jāsaņemas šovasar :)

Zane Zanīte 6. janvāris 2016 10:28

Dāmas, ja ir iespēja. Es nezinu vēl kādu valsti, kuru rekomendētu tik ļoti. Bet jābūt gataviem. Jābūt LABAM membrānu un siltajam apģērbam, jābūt labiem ūdensnecaurlaidīgiem apaviem, lietus mētelim un pats galvenais auto. Jābūt arī gataviem, ka divas nedēļas no vietas var līt un neuzspīdēt saulīt. Jābūt gataviem, ka augusta beigās var uzsnigt sniegs. Ja braucot uz Islandi esi gatavs uz visu - tad tas ir fantastisks pasākums. Bet nevajag nobīties, ja sagatavojas uz sliktākajiem iespējamajiem laikapstākļiem (kā mēs) .. tad galu beigās nemaz tas laiks tur arī tik slikts nav :D

Zane Zanīte 6. janvāris 2016 10:24 LosOjosVerdes

Kopumā Islande (man ļoti nepatīk, ka to sauc par Īslandi .. kāda tur īsā zeme.. tā ir ledus zeme :D) ir dārga (protams), bet tas NAV astronomiski dārgs pasākums. Ja vēl kāds draugs vai paziņa tur netīšām dzīvo - tad vispār. Vai arī tā kā mēs - kā dabas bērni :D

LosOjosVerdes 6. janvāris 2016 10:19 Zane Zanīte

Paldies! Skaidts, būs vien jāpārdod tā māja:D Bet ja nopietni, ir vērts apspriest domu turp aizlaisties. Vienu brīdi jau Islande (vai tad reiz nerakstīja Īslande?) kā galamērķis bija TOPā.

VesmaSk 6. janvāris 2016 09:00

Ah, kas par skatiem...(inlove)

rasas 6. janvāris 2016 08:32

Lieliski! Īpaši melno oļu pludmale.. :)

Ciao 6. janvāris 2016 08:30

Lielisks ieskats, manam tētim Islande ir sapņu zeme (Y):)

Zane Zanīte 5. janvāris 2016 22:47

Viesnīcām cenas - par 1 pers. par 1 nakti. Bet kempingu kultūra tur augstā cieņā. Ja ir mašīna un laba telts - nav problēmu :D

Zane Zanīte 5. janvāris 2016 22:46 LosOjosVerdes

Dārgi- 25 EUR par publisko baseinu, ja tur pat pilsētā par pubisko baseinu, kas varbūt nav tik kruts, bet toties ar gandrīz Līvu akvaparka cienīgām izklaidēm, var samaksāt 3 EUR. Anormāli dārgi - zilā lagūna (no 50 EUR sezonā par baseina apmeklējumu + ja vēl gribās fīčiņas - var paclet arī pa 200 EUR baseinu).
Piemēram auto īre 7 pilnām dienām - 1200 EUR (mums, protams, tas dalīts uz 5, jo komandā bijām 5).
Zupiņa kafejnīcā - 30 EUR
Viesnīca (lētākais iespējamais, ko tajā brīdī atradām 60/70 EUR) .. tas ir dārgi .. :D

Bet mēs pa studentisko - ar teltīm un paiku no Latvijas tikām cauri palēto :D

+ vēl, protams, biļetes uz turieni. Lai gan draugi runā, ka tagad sākšot uz Islandi lētie avio lidot. Tā kā, dāmas, visi ceļi vaļā!

LosOjosVerdes 5. janvāris 2016 22:40

P.S. Jautāju, ja nu puika izdīks man to ceļojumu. Jāsaprot, vai māja jāpardod vai kā:D

Zane Zanīte 5. janvāris 2016 22:39 Catwoman

Ak.. es pati atkal un atkal skatos cauri bildes ... Islande man īpaši iekritusi sirsniņā ... brīžiem pat neticās, ka tā ir realitāte :)

LosOjosVerdes 5. janvāris 2016 22:39

Wow, wow, wow. Man puika, bakus sēžot, arī visu laiku sajūsmā bļauj:D Un tomēr gribētu zināt, cik ir tas "dārgi", "anormāli dārgi"? Nu slinkums rakties google, piedod.

Linduchy 5. janvāris 2016 22:33

FANTASTIKA...jā, es spiedzu, aiz sajūsmas (inlove)(Y)
Milzīgs paldies par super bilžām un stāstu :) (F)

Kerstyna 5. janvāris 2016 22:31 Zane Zanīte

Man ziemeļi vienmēr ir bijuši tuvāki :) Kad Nordkapā stāvēju tur , kur zeme beidzās, sajūtas bija vienkārši neiespēkjamas :)

Zane Zanīte 5. janvāris 2016 22:30 Kerstyna

Vajag.. vajag.. Savādāk visi tik uz Dienvidiem vien raujas :)

Kerstyna 5. janvāris 2016 22:24

Fantastiski! (Y)(Y)(Y)
Man patīk ziemeļi un Tu tikko iemeti man āķi lūpā :D Paldies!