Filmēt un fotogrāfēt vai skatīties, klausīties un baudīt?

pece
pece 26. jūnijs 2013 15:28
936

Mūziķi un koncertu apmeklētāji nopēluši centienus ikvienu koncertu nofilmēt ar viedtālruņu palīdzību, tādējādi traucējot pārējiem izbaudīt uzstāšanos.


"Cilvēki, kuri labāk ieraksta koncertu nekā vēro to paši savām acīm", izjauc "visu koncertu būtību", uzskata producents Glens Makss, kurš strādājis ar tādiem mūziķiem kā "Massive Attack", Patiju Smitu un Džonu Keilu. "Mūziķiem ir skaidrs, ka publika vairs negrib tiešu kontaktu, bet gan izjust koncertu caur savu mobilo telefonu," viņš norādīja.

Savukārt Tims Bērdžess, kurš aprīlī izlaistajā autobiogrāfijā stāstīja par grupas "The Charlatans" sastāvā pavadītajiem 20 gadiem, aicināja fanus koncertu iemūžināšanai izmantot "ierīci mūsu smadzenēs", kurai "ir daudz labākas funkcijas nekā telefonam".

Video, kas "nofilmēts no pusjūdzes attāluma ar "režisora" draugu dziedāšanu pilnā balsī", nespēj notvert mūzikas koncertā valdošo atmosfēru, viņš sūkstījās aģentūrai AFP.

Apgaismoto viedtālruņu jūra apgrūtina redzamību citiem apmeklētājiem, taču tikpat lielā mērā tā traucē arī izpildītājiem. "Mūziķi strādā ļoti smagi, lai parādītu sevi tā, kā paši uztver savu darbu. Iedomājieties, kā ir izlikt savu sirdi tādu klausītāju priekšā, kas tādu iespēju mēģina atņemt," norādīja Makss.

Nelāgo paradumu nopēluši arī britu rokmūziķi Ians Brauns un Džārviss Kokers, taču tas nav raksturīgs populārajai mūzikai vien. Poļu pianists Kristiāns Zimermans nesen dusmās pameta mūzikas festivāla skatuvi, jo viens no klausītājiem viņu filmēja ar savu viedtālruni. ""YouTube" lielā mērā ir sagrāvis mūziku," viņš teica, atgriežoties uz skatuves.

Taču koncertu filmēšanai ir arī pozitīvās puses. Tādā veidā mūziķu uzstāšanās sasniedz klausītājus valstīs, kurās koncerti nav paredzēti.

Tomēr daudzi mūziķi nav ar to mierā. Amerikāņu rokgrupa "Yeah Yeah Yeahs" uz koncerta norises vietas durvīm izlīmēja lūgumus nefilmēt uzstāšanos no "cilvēka aiz tevis un [grupas dalībniekiem] Nika, Kārenas un Braiena".

Koncertu filmēšanas tiesības pieder ierakstu kompānijām, un tās "dara, ko var", lai ierobežotu fanu video uzņemšanu, skaidro mūzikas portāla "Complete Music Update" pārstāvis Kriss Kuks. Lai arī tas nav "īsti nelikumīgi", koncertu rīkotāji tomēr varētu uzsākt tiesvedību, ja vien uz biļetes ir filmēšanas aizliegums.

Tomēr diez vai priekšnesumu filmēšana apdraud koncertu industriju, kas kopš 2006.gada kļūst arvien pelnošāka. 2011.gadā tā sasniedza 23,5 miljonus ASV dolāru (12,6 miljonus latu), liecina portāla "GrabStats.com" informācija.

 

Kādreiz smējās par aziātu tūristiem, kas visur skrien ar savām kamerām un tikai mājās skatoties, ko safilmējuši, bet tagad filmēšanas un dokumentēšanas mānija plešas plašumā ne tikai kultūras pasākumos un brīžiem tā vietā, lai uz notikumu vietu izsauktu glābējus, tiek filmēts un fotografēts. Mani arī brīžiem tracina cilvēku vēlme visu iemūžināt apšaubāmā kvalitātē, īpaši, ja mani tas traucē skatīties, klausīties un baudīt pasākumu.  

Kā rīkojaties – baudāt pasākumu vai cenšaties visu iemūžināt?

 

Datu avots: Leta

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
Linduchy 27. jūnijs 2013 21:14

Koncertos uztaisu dažas bildes, bet nefilmēju...neredzu tam jēgu - eju uz koncertu baudīt ar acīm, ausīm un sirdi...par to arī maksāju. Ja man ir vēlēšanās skatīties video, tad iegādājos koncerta ierakstu labā kvalitātē :), jo īpaši, ja pašai nav sanācis tikt uz kāda mākslinieka koncertu :)

KRX 27. jūnijs 2013 12:58

Neesmu bijusi ne uz vienu tādu lielkoncertu, tāpēc nezinu kā rīkotos. Taču, manuprāt, tur jābūt kaut kādai operatora hobija sajūtai vismaz, jo ja filmē - neko tak neredzi no paša pasākuma! Kāda jēga tad nākt uz to? Samaksā palielu naudu par biļeti un beigās mājās skaties savā mobilajā?!? :D loģikas nekādas.
Taču pieļauju, ka tas ir tāds - mūsu veco grezeļu, kuras neko nejēdz no modīgiem gājieniem, viedoklis :D
Man telefonā ir labi pikseļi un normāla kamera, tāpēc šad tad pafilmēju kādu draugu ballīšu epizodi vai mirkļus no izbraucieniem, ko pēc tam var samontēt kopā un būs jauka atmiņa. Šādi vienreiz nofilmēju, kā brālis mājas ballītē ākstīdamies spēlē īstu akardeonu :D pēc tam uzlikām virsū Rozenštrauha Zilo lakatiņu, pielikām sākuma titrus (ar ko sākas Holivudas filmas - ar to lauvu), iemontējām vēl fragmentu no šlāgeraptaujas, kur piesaka pirmo vietu un ierakstījām CD :D uzdāvinājām viņam Ziemassvētkos reizē ar pirmizrādi ģimenes lokā :D
Ne pa tēmu, bet pārsmējušies bijām līdz asarām :)

vecsprofils 27. jūnijs 2013 11:26

Piekrītu, ka mobīlo filmētāji tikai bojā koncertu - gan sev, gan citiem. Vai tiešām fakts, ka nofilmēsi nekvalitatīvu raustošu video, kur no zvaigznes un mūzikas ne miņas, tikai prožektoru gaismā silueti vien, padarīs tevi kaut kādā mērā ievērojamu sociālo tīklu draugu lokā?!
Manuprāt, ar pāris bildēm koncertā pilnībā pietiek, lai iemūžinātu faktu, ka tu biji koncertā, nevis tagad visādi iztaisīties, lai to nkevalitatīvo gabalu visiem atrādītos soc.tīklos.... tāpat neviens tādu neskatīsies.
Ja man vajadzēs Live koncertu, tad tamdēļ ir profesionāļi, kuri to filmē un tāpat tas nokļūst youtube.

Rebeka 27. jūnijs 2013 09:29

Man gan nav tik foršs telefons lai vispār ko fotogrāfētu vai filmētu... bet laikam tā tomēr nedarītu, jo patiešām to darot nevar izbaudīt pasākumu, to saku pēc pieredzes. \

Mana pieredze gan ne ar koncertiem, bet bija tā, ka draugs palūdza lai pafotogrāfēju Hokeja spēli... nu tad bija tā, ka neredzēju ne kā vārus iemet, ne kaut kādus labākos momentus, jo visu laiku skatījos un fokusēju kadrus... Nu nav forši nav..

27. jūnijs 2013 07:52

Ja es tomēr sadomātu filmēt, tad to darītu ar labu videokameru, ne jau nu ar telefonu - pēc tam to video skatoties nekāda bauda skaņai vai attēlam.
Bet nu, pateicoties šādiem video, varu nedaudz ieskatīties dažu savu mīļāko mākslinieku koncertos, jo ne vienmēr tos filmē profesionāļi. Citi video ir fū-pē-kaka, bet citi vēl ir tīri okey ( kas ir filmēti ar video kameru, ne telefonu )

smukaa 26. jūnijs 2013 20:52

Man ir līdzīgi :D

mazaa raganina 26. jūnijs 2013 16:11

Man ir aizvēsturisks telefons un es neko ne filmēju ar to, ne fotograēju.