Festivālā „Vides deja” ar pasaules pirmizrādi uzstāsies dejas kompānija no Izraēlas

Autors: Sieviešuklubs.lv, 2013. gada 16. jūlijs, 14:35:51
Festivālā „Vides deja” ar pasaules pirmizrādi uzstāsies dejas kompānija no Izraēlas

Piektdien, 2. augustā, plkst. 21:30 Ropažu brīvdabas estrādē laikmetīgās dejas festivāla „Vides deja 2013”ietvaros ar iestudējuma "Zen Dance” pasaules pirmizrādi uzstāsies dejas kompānija „Liat Dror Nir Ben Gal” no Izraēlas. Ieeja skatītājiem – bez maksas!

 20130716142243-29909.jpg

Kompāniju vada divi izcili horeogrāfi - Liata Drora un Nirs Ben-Gals. Abi uzauguši Izraēlas ziemeļos, sākotnēji izgājuši apmācību militārajā dienestā, bet pēcāk studējuši Jeruzalemes Dejas un mūzikas akadēmijā, kā arī laikmetīgās dejas skolā. Drīz vien plūkuši uzvaras laurus jauno horeogrāfu sacensībās Ķelnē, bet 1988. gadā ieguvuši Grand-prix prestižajās jauno horeogrāfu sacensībās starptautiskajā konkursā „Concours Choregraphique International de Bagnolet”. Paralēli tam strādājuši arī Haifa teātrī un Batsheva dejas kompānijā.

 20130716143252-56740.jpg

80. un 90. gadu mijā duets veidojis spilgtas horeogrāfijas, kuru vidū jāmin iestudējums „Two Room Apartment”, kas ieguvis “Shades of Dance” balvu festivālā „Dance Umbrella” Telavivā 1987. gadā. Tāpat spilgts veikums ir 1991. gadā tapušais „Rikud”, kuru pēc „Two Room Apartment” noskatīšanās nekavējoties abiem māksliniekiem pasūtījis Londonas Laikmetīgās dejas grupas dibinātājs Robins Hovards.

 

Izveidojot paši savu dejas kompāniju „Liat Dror Nir Ben Gal”, Liata un Nirs tajā apvienoja dejas profesionāļus, kuri apveltīti ne tikai ar nevainojamu tehniku, bet arī spēcīgu harizmu, atraktīvām idejām un ekspresīvām, individualizētām kustībām.

 

2000. gadā talantīgie dejotāji jutuši: pienācis laiks kardinālām pārmaiņām! Pārcēlušies uz nelielu pilsētiņu Mitzpe Ramon Negeva tuksneša vidū un noīrējuši industriālu angāru, abi to pakāpeniski attīstījuši par īstu dejas un harmonijas pili. Kompleksa nosaukums – Adama tulkojumā nozīmē “zeme”. Šī miera oāze kļuvusi par ideālu vietu abu horeogrāfu alternatīvo izteiksmes līdzekļu meklējumiem, tiecoties pēc domas, filozofijas un kustības harmonijas un apliecinot, ka cilvēka kustības nevada tikai prāts, kas ķermeni dažkārt noved līdz galējam spēku izsīkumam, bet arī emocijas, kas dzimst ikdienas dzīves norisēs. Ka ķermenis, deja un dzīve ir nedalāms veselums.

 

Šodien Adama kļuvusi par mājvietu daudzām dziedniecības darbnīcām, atbalsta grupām un, protams, dejai, kas sevī apvieno ekspresiju un relaksāciju. Kompānijas ietvaros tapusi arī profesionāla deju trupa, trīs studijas un deju skola, te notiek dažādi festivāli, angāra apkārtnē izkārtojušies viesu nami un iekopti skaisti dārzi.

 20130716143348-79755.jpg

Pērn Liata un Nirs iestudēja dejas izrādi “Up Chi Down Chi”, ar ko šobrīd apceļo visu pasauli, bet jaunākais iestudējums – „Zen Dance” – pasaules pirmizrādi piedzīvos tieši Latvijā, spilgti raksturojot dejas kompānijas estētiku.

 

„Dažreiz jāļauj lietām būt tādām, kādas tās ir. Tas ir vienkārši – kā paspert soli, dziļi ievilkt elpu. Uz brīdi paskaties no malas, pavēro lietas, vietas un situācijas tādas, kādas tās ir, nevis kādām tām, tavuprāt, būtu jābūt. Norādi vēlamo virzienu vārdam, darbībai, kustībai, un dabiski ļaujies tam, kas notiek. Dažreiz mēs varam būt kā koki ceļa abās pusēs - bez saistībām, bez īpašām vēlmēm. Jo reizēm lietas patiešām ir tādas, kādas tās ir, un nav vērts tās sarežģīt,” – šāds poētiskais uzstādījums sniegts izrādei „Zen Dance”.

 

Jau ziņots, ka no 29. jūlija līdz 3. augustam Ropažos notiks festivāls „Vides deja”. Festivālu rīko dejas teātra kompānija „Stars’ Well” sadarbībā ar Ropažu kultūras centru, un tā mērķis – laikmetīgās dejas mākslas popularizēšana un vēlme uz ierastajām lietām paraudzīties citām acīm. Vairāku profesionālu horeogrāfu un pasniedzēju vadībā festivāla laikā notiks laikmetīgās dejas, kontaktimprovizācijas un muzicēšanas meistarklases. Festivāla noslēgumā – 3. augustā – visi tiks laipni aicināti vērot gan meistarklašu rezultātu – izveidotās performances, dejas teātra kompānijas „Stars’ Well” izrādi „Krāsas”, kā arī baudīt aizraujošu kultūras pasākumu programmu visas dienas garumā.

 

Pretēji šodien valdošajai tendencei, kad ik lietā tiek meklēts finansiālais izdevīgums, skatītājiem festivāla pasākumi būs pieejami bez maksas.

 

Savukārt dalībnieku pieteikšanās uz meistarklasēm un nodarbībām notiks līdz 20. jūlijam, pieteikšanās anketa, tāpat kā plašāka informācija par festivālu – mājas lapā www.starswell.lv.