Eiropas Pelnrušķīte - Albānija

Autors: Ciao, 2016. gada 7. augusts, 21:07:24
Eiropas Pelnrušķīte - Albānija

P.S. Jūs atceraties filmu 5 Elements? Dīvas dziesmas izpildītāja ir Inva Mula, albāniete!

Eiropas Kuba, tā reiz tika salīdzināta Albānija, nabadzīga, bet dabas krāšņa. Ir dzirdēti apzīmējumi “mersedesu” zeme, kas reiz arī kalpoja kā patiess apraksts. Taču mūsdienās Albānija ir kļuvusi par vienu no nepelnīti aizmirstām dienvidu valstīm, kura atrodas starp dienvidu Eiropas kūrortu lielvalstīm.

20160807205800-31896.jpg

Albānijas zemes vēsture ir sena, tās apdzīvotības dati datēti ar paleolīta laikiem un  pirmie iedzīvotāji Ilīrijas ciltis, ar kurām sevi identificē albāņi.   Iekarota gadu simtiem no pasaules ietekmīgajām impērijām (Romieši,Helēnieši, Bizantieši, Osmāņi) un vēlāk arī pasaules lielvarām, teritoriāli sašķelta līdz mazai vienībai mūsdienu pasaules kartē, atstājot aiz savām robežām vairāk kā 2/3 daļas albāņus. Pie varas nākot drūmajam komunismam, izolēta no ārpasaules. Visbeidzot 1990. gadā atgūst demokrātiju. Kopš šī brīža nemitīgi “skrienot”, lai panāktu iekavēto, to ko kaimiņu valstis būvējušas gadu simtiem – infrastruktūra, kultūras vērtību apzināšana, tūrismu attīstība un tā ir tikai maza daļiņa. Būvējot arvien vairāk jaunus mājokļus, kā arī dodot iespēju privātā biznesa attīstībai. Tiem, kas reiz bijuši Albānijā, ir skaidrs, šī valsts ir apsteigusi mūsdienās vairākas Eiropas valstis. Kas liek tā domāt?  Albānija kopš  1990. gada turpina strauji attīstīties un par to liecina investoru interese ar kapitāla ieguldījumiem, bet ārvalstu preses izdevumi atzinīgi vērtē un slavē valsts attīstības iespējas un paveikto salīdzinājumā ar kaimiņu valstīm.

20160807205920-49937.jpg

70% no kopējās Albānijas teritorijas klāj kalni, līdz ar to ierindo šo valsti starp zaļākajām valstīm pasaulē. Bagāta ar upēm un ezeriem, vilinošām kalnu takām, kas aicina tūristus spert kāju tur, kur to darījis ir vien retais, kā liels izaicinājums nobaudīt pirmajam panorāmas skatus, ko piedāvā varenie kalnu masīvi, iekļaujot arī lielāko Albānijas kalnu Korab Dibras reģionā ziemeļu daļā. Savukārt dienvidi piedāvā ikvienam interesentam brīnišķīgi dzidri zilo Adrijas un Jonijas jūras pludmales atpūtas un saules baudīšanai, kura Albānijā netrūkst, un ierindo to kā otro saulaināko valsti Eiropā. Albānijā ir ne tikai  lielās akmens oļu un smilšu pludmales, bet var noslēpties noslēgtajās līču pludmalītēs. Dienvidvalstīm raksturīgās kūrortu pilsētiņas un ciemati ir izsijāti gar jūras piekrasti, kuri vakaros pārvēršas par interesantām vietām tūristu un vietējo iedzīvotāju atpūtai un izklaidei, kur vietējos restorāniņos iespēja baudīt visdažādākās jūras veltes un zivis. Dzīvais karuselis zem klajām debesīm, ielas tirgotāji un mākslinieki ieskauti tūristu lokā, pludmales un  nakts dzīve.

20160807210044-95065.jpg

Pārbaudīts un aizraujošs ir agro tūrisms, kas visā pasaulē ir modinājis interesi gardēžiem, vīna un cita dzērienu baudītājiem. Mūsdienu Albānija pakalpojumu klāstā ir konkurēt spējīga, piedāvājot nobaudīt dažādus labumus, sākot no lauku sētu apmeklējumiem un to audzētajiem un gatavotajiem labumiem, beidzot ar plašākām un komerciālām vienībām, kuras tiek eksportētas aiz Albānijas robežām. Albānijas ekonomiku vistiešākā mērā sastādā zemkopība, lopkopība un zvejniecība. Ārzemju tūristiem, kas ir agro fani, ar lielu mīlestību izsakās par šeit nobaudāmajiem ēdieniem un to pagatavošanas veidiem. Katrā reģionā, īstenā lauku sētā saimniecēm un saimniekiem pieder senas tradīcijām bagātas ģimenes receptes sieru siešanā, gaļas pagatavošanā un tas ir tikai mazumiņš ar ko tūristi tiek pacienāti. Jau nemaz nerunājot par vietējo dzērienu klāstu, ne tikai no retākajām ogām, bet arī desertiem, kuru pamatsastāvdaļa ir gaļa. Tamdēļ albāņi var būt lepni, Eiropas virtuves vecmāmiņa Itālija atzīst albāņus par ļoti spēcīgiem savu tradīciju turpinājumā un izkopšanā.

20160807210137-93151.jpg

Kultūrvēstures mantojums Albānijā ir dikti bagātīgs, jo jāņem vērā fakts, ka zemes ir senas un impēriju skaitļi iespaidīgi. Arheoloģiskie dabas parki visā Albānijā piedāvā kultūrvēsturiskās takas, kuras pateicoties rūpīgai slēpšanai no pasaules acīm ir labi saglabājušās arī mūsdienās. Tādi dārgumi kā UNESCO Butrinta, antīkā laika pilsētiņa, dzīvais muzejs zem klajām debesīm, Osmāņu Impērijas pilsētas Gjirokaster un Berate, kas ir vairāk kā 2400 gadus sena pilsēta ar unikālu pils teritoriju, kuru joprojām ir vietējo cilvēku apdzīvota. Vai milzīgie dabas parki ar mūžseniem un teiksmām bagātajiem kokiem, kuri dziedina pat nedzienāmas slimības un avoti, kuru jauda ir tik spēcīgi, ka vienā sekundē var piepildīt normāla baseina izmēru. Krujas kalns ar magēntisko lauku (Pasaulē tādi ir daži), Bektashim reliģijas dzimšanas vieta, Korca, alsu festivāla pilsēta un pilsēta, kurā dzied serenādes. Skoder ir viena no senākajām Eiropas pilsētām tāpat kā Durres un Vlora, kuras zemestrīču skartas ir paslēpušās zem zemes un mūsdienās tikai nelieli laukumi pilsētās liecina par aizvēstures smaržu. Leģendām apvītais Rozafa cietoksnis, zuši gatavoti tomātos malkas krāsnī utt.

20160807210226-36790.jpg

Retu dzīvnieku un putnu sugas sastopamas Albānijas dabas parkos, kuras visā pasaulē iespējams sastopamas ir tikai retumis. Pasaules senākie, Eiropas augstākie tektoniskie ezeri un tas nav viss. Maza daļiņa, ko prāts var tikai mēģināt sagremot, taču dabas mīļiem šī ir „must be” vieta.

20160807210322-97378.jpg

Ekstrēmie sporta veidi ar katru gadu paliek arvien populārāki, jo ne visi taču vēlas staigāt cauri pilsētai un vēstures muzejiem, vai sēdēt ciematā, klausoties serenādes un ēdot vietējos ēdienus, tad nu lūk, arī alpīnisms, aeronautika, raftings ir kaut kas ļoti labs. Iesācēji var sākt ar vieglāku kalnu riteņbraukšanu vai hiking. Vai pavisam lielajiem slinķiem arī resortiņi pie gleznainajām tīrkīzi zilajām jūrām Adrijas un Jonijas krastos.

20160807210416-70310.jpg

Lielākie mediji, kopš 2014. gada, katru gadu steidz atgadināt saviem lasītājiem, ka Albānija ir viens no visvairāk kārdinošākajiem gala mērķiem, jo vēl nav tūristu apsēsta. Lūk acīm redzami Tonijs Blērs ņēmis to aiz auss, jo šajā nedēļas nogalē atpūtās Jonijas jūras krastos!

20160807210502-36039.jpg

Lūk tik maza valstiņa, bet dažādu resursu bagāta ar unikālu klimatu, ziemeļos mērenā josla, bet dienvidos tropiskā josla. Tamdēļ klimats ir dikti atšķirīgs reģionos. Ar šo arī beigšu, bet ja Tev ir jautājumi, jautā!

20160807210552-37513.jpg

Foto no personīgā arhīva

https://vitakoci.org/

20160807210646-60089.jpg

 

VIT@

 

Konkurss: Mans ceļojuma stāsts

20151008140647-14371.jpg

Zvaigzne ABC moto ir: “Labas grāmatas – gudrāki lasītāji!”.