Eiropas kultūras mantojuma dienas

Autors: Sieviešuklubs.lv, 2016. gada 9. septembris, 12:42:07
Eiropas kultūras mantojuma dienas

Šajā nedēļas nogalē, no 9. līdz 12. septembrim, visā Latvijā notiks kultūras pieminekļu īpašnieku rīkoti Eiropas kultūras mantojuma dienu pasākumi – semināri, ekskursijas, radošās darbnīcas, koncerti, kas šogad veltīti kultūrvēsturiskajai ainavai, lai akcentētu tās īpašo lomu cilvēka dzīves kvalitātes veidošanā un ceļā uz Latvijas simtgadi aicinātu pievērst uzmanību kultūrvēsturiskajai ainavai kā Latvijas ilgtermiņa attīstībai nozīmīgai tēmai.

Eiropas kultūras mantojuma dienu laikā pasākumi notiks 56 vietās. Uzsverot kompleksas pieejas nozīmi ainavu pārvaldībā, 9. septembrī Eiropas kultūras mantojuma dienu atklāšanas pasākuma laikā, dzīvojamo ēku kompleksa „Trīs brāļi” pagalmā, tiks paziņots Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas rīkotās Eiropas Padomes Ainavu balvas nacionālās atlases uzvarētājs. 9. septembrī notiks arī kultūrvēsturiskajai ainavai veltīti semināri Jelgavā un Turaidā, kā arī militāro ainavu izzinošs pasākums Nāves salā, u.c. Lielākā daļa pasākumu notiks sestdienā, 10. septembrī, kad tiks piedāvātas plašākas pasākumu programmas, kas ietver dažādas ainavu izzinošas aktivitātes kā Cēsu pils parkā, Āraišos, kā arī tādi pasākumi, kur ainava tiks interpretēta caur mākslas aktivitātēm kā Lūznavas un Krimuldas muižās un Jaņa Rozentāla dzimtajās mājās “Bebri”. Būs iespēja arī iepazīt objektus, kas ikdienā slēgti, piemēram, Ventspils Ostas noliktavas, vai arī doties pārgājienā kā Pedvāles brīvdabas mākslas muzejā. Savukārt starp svētdienas pasākumiem īpaši interesanta varētu būt iespēja iepazīt Jaunupes dambi Salacgrīvas novadā. 12. septembrī Eiropas kultūras mantojuma dienas noslēgsies ar semināru „Kultūrvēsturiskā ainava Latvijā” Turaidas muzejrezervātā, kurā tiks izzināts gan kultūrvēsturiskās ainavas jēdziens, kā arī dažādas pieejas ainavu pārvaldībā.

Pasākumu programma: KurzemesLatgales, Rīgas, Vidzemes (izmaiņas 08.09.2016.), Zemgales reģionos (izmaiņas 09.09.2016).

Eiropas kultūras mantojuma dienas ir starptautiska iniciatīva, kas katru gadu septembrī aicina kultūras pieminekļu saimniekus uzņemt ieinteresētus ciemiņus, lai dalītos zināšanās un sniegtu iespēju ikvienam veidot saikni ar kultūras mantojumu, iepazīstot to neikdienišķā veidā.Eiropas kultūras mantojuma dienas Latvijā notiek ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu. Seminārs „Kultūrvēsturiskā ainava Latvijā” tiek rīkots sadarbībā ar Francijas institūtu un Turaidas muzejrezervātu.