Diskusija: Kuras tavuprāt ir Latvijas izcilākās personības?

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 23. jūlijs 2014 12:21
2021

Latvijas Institūta (LI) un televīzijas kanāla "HISTORY" kopīgi rīkotajā iedzīvotāju aptaujā, kurā piedalījās teju 5000 balsotāju, ir noskaidrotas desmit mūsdienu izcilākās personības, kas veido nākotnes vēsturi, pastāstīja organizatoru pārstāve Tija Ezeriņa.  


Starp 100 aptaujā iekļautajiem pretendentiem visvairāk balsu aptaujā saņēmuši - komponists Raimonds Pauls, māksliniece Džemma Skulme, dzejniece Māra Zālīte, akadēmiķis Jānis Stradiņš, bijusī Latvijas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, teātra režisors Alvis Hermanis, kinorežisors Jānis Streičs, dzejnieks Jānis Peters, bijušais Latvijas hokeja izlases vārtsargs Artūrs Irbe, kā arī kultūras mecenāti Boriss un Ināra Teterevi.


Visus desmit izcilniekus godināja viņiem veltītā kanāla HISTORY organizētā svinīgā pasākumā, kas otrdien, 22.jūlijā, norisinājās Rīgā, Andrejsalas restorānā "Aqua Luna", pulcējot sabiedrībā pazīstamus cilvēkus, žurnālistus un citus viesus.


„Šāda aptauja palīdz saskatīt vērtīgo mums tuvumā, ko dažkārt steigā neredzam. Tā ir arī veids, kā cildināt Latvijas spožākās personības nesenajā vēsturē un šodien. Gribu vēlreiz pateikt paldies akcijas rīkotājiem, mūsu partneriem, žūrijas locekļiem un balsotājiem. Interesantā kārtā šoreiz balsotāju un žūrijas viedokļi bija ļoti tuvi. Ceru, ka šāda aptauja kļūs par ikgadēju tradīciju,” uzrunājot pasākuma viesus, sacīja Latvijas Institūta direktore Karina Pētersone.


Atgādinām, ka laikā no 30.jūnija līdz 16.jūlijam ikviens interesents varēja balsot aptaujā "Kuras ir Latvijas mūsdienu izcilākās personības, kas veido nākotnes vēsturi?", izvēloties savus favorītus zinātnē, kultūrā, sportā, politikā un uzņēmējdarbībā.


Raimonds Pauls pauda pateicību aptaujas organizatoriem un visiem, kas par viņu balsoja. "Esmu gandarīts, ka Latvijā cilvēkiem joprojām interesē mana daiļrade," viņš teica.


"Esmu ļoti pagodināts, ka Latvijas ļaudis ir mani izvēlējušies par vienu no desmit izcilākajām personībām. Taču sevišķi iepriecina, ka zinātnei, kas Latvijā ir nepietiekami novērtēta nozare, aptaujā bija atvēlēta atsevišķa nominācija - tas ļāva cilvēkiem apjaust, cik daudz izcilu zinātnieku ir mūsu mazajā valstī," pēc balvas saņemšanas sacīja akadēmiķis, zinātņu vēsturnieks Jānis Stradiņš.  


Savukārt māksliniece Džemma Skulme minēja, ka Latvijā ir ļoti daudz izcilu cilvēku, kas būtu pelnījuši atzinību. "Klausoties radio vai skatoties televīziju, es uzzinu par daudziem brīnišķīgiem Latvijas cilvēkiem. Es priecājos par ikvienu, kas manī izraisa apbrīnu un vieš optimismu, jo īpaši par tiem, kam bijusi drosme, uzdrīkstēšanās ķerties pie uzņēmējdarbības," atzina tautā mīlētā gleznotāja, kas bija nozīmīga kultūras dzīves veidotāja padomju laikā un aktīvi veicināja Trešās atmodas kustību.


100 personību saraksts tapa, ņemot vērā viņu reputāciju, devumu tautsaimniecības izaugsmē, konkrētas nozares izveidē vai attīstībā, inovāciju ieviešanā un Latvijas tēla pozitīvas atpazīstamības veidošanā. Aptaujas rezultāti par 60% bija atkarīgi no balsotāju izvēles, bet atlikušie 40% - no kompetentas žūrijas, kurā darbojās Augstākās izglītības padomes priekšsēdētājs Jānis Vētra, LI direktore Karina Pētersone, televīzijas kanāla HISTORY" pārstāve Tija Ezeriņa, laikraksta "Diena" sporta žurnālists Māris Zembergs un portāla "Delfi" nacionālo un biznesa ziņu redaktors Jānis Bagātais.


Viens no aptaujas dalībniekiem laimēs braucienu divām personām uz aizraujošo zinātnes centru "AHHA" Igaunijas pilsētā Tartu. Balvas izloze norisināsies loterijā otrdien, 22.jūlijā, bet laimētājs tiks paziņots laikā līdz ceturtdienai, 24.jūlijam. Latvijas Institūta pārstāvis Krišjānis Ozols iepriekš intervijā televīzijā sacīja, ka viens no aptaujas galvenajiem mērķiem ir izcelt pozitīvo Latvijā, lai stiprinātu valsts pozitīvo tēlu ārzemēs. "Ceļojums uz Igauniju būs lieliska iespēja laimētājam pastāstīt Igaunijā sastaptajiem cilvēkiem par izciliem ļaudīm, kādi dzīvo kaimiņzemē Latvijā," viņš paskaidroja.


Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies