Dailes teātra luga „Izraidītie” manām acīm

Rebeka
Rebeka 2. februāris 2014 00:00
2258

Pagājušajā ceturtdienā ar draugu devāmies uz teātri, bijām tikvien kā nedaudz ” iemetuši acis” lugas aprakstā, un nebijām izlasījuši, ka luga ir 5 stundas un 10 minūtes gara, trīs cēlienos. Ienākot teātrī blakus garderobei ir pulksteņi kur parādīts laiks līdz starpbrīdim un izrādes beigām, kuras bija pus divpadsmitos naktī. Bijām mazliet šokā, un nolēmām, ja izrāde mums nepatiks, kādā no starpbrīžiem muksim prom. Taču beigās nemaz nebija jāmūk....

Lugas aprakstu iekopēšu no Dailes teātra mājas lapas, jo ko nu man tur kaut ko jaunu dzejot, ja tur īsumā jau viss pastāstīts. Negribas arī izstāstīt par daudz, lai saglabātu interesi arī jums ja izdomāsiet doties uz šo izrādi.

 

Latviešu emigranta hronika 3 cēlienos
Tas notika pirms padsmit gadiem. Toreiz Ņujorkā vēl stāvēja Dvīņu torņi, bet princese Diāna jau bija gājusi bojā. Toreiz Bens bija ļoti laimīgs un perspektīvs.
Lipīgi, smirdīgi, šķībi, greizi un apdulluši no garā ceļa, bariņš emigrantu ierodas Londonā - apsolītajā zemē. Taču šī ir cita pasaule - kastēs zem Vaterlo tilta, bez mājām un draugiem. Un dzīve nav nekāds fiction, kur visu var izdaiļot.
Kā lai saprot, kur bija kļūda? Un kurš zina, kā vajadzēja dzīvot? Varbūt vienīgi „Queen" vai Harijs Poters...
Ik gadu simtiem cilvēku pamet savas mājas, lai meklētu laimi svešās zemēs. Emigrācija ir skārusi gandrīz katru latviešu ģimeni - mūsu radiniekus, mūsu draugus.

                                                          

Klāt aprakstam bija arī brīdinājums, ka izrādē tiek lietoti necenzēti vārdi un aktieri smēķē, man jau šķita, ka gandrīz pie visām izrādēm klāt ir līdzīgi paziņojumi, taču šajā izrādē patiešām lamājās rupjiem vārdiem gandrīz visu laiku un smēķēja tā, ka man sēžot pēdējā rindā drēbes bija sasūkušās ar cigarešu smaku. Tā kā mani šādas lietas netraucē un tas izrādē iederējās. Bez šī visa tā izrāde pat nevarētu notikt un tai zustu jēga, jo bez necenzētās leksikas un smēķēšanas, nevarētu parādīt to kas bija rādāms. Redzēju, ka jau pirmajā starpbrīdī vairāki cilvēki purpinādami ar „novītušām ausīm” devās uz garderobi.

Tātad stāsts par emigrantiem, kuri tiek apmuļķoti, atņemtas pases un atstāti likteņa varā. Tad nu 5h tiek šķetināts kā nu kuram iet un ko nu kurš dara un kā laika gaitā mainās viņu dzīves tu svešumā.

Manā skatījumā aktierspēle kolosāla, humors kvalitatīvs un pēc lugas galvā maisījās vairākas atziņas par kurām bija jāpadomā.

Tiem kuri var paciest necenzētu leksiku un cigarešu dūmus noteikti iesaku šo lugu noskatīties, ir to piecu stundu vērta.  Pēdējā cēliena laikā gan man kājas bija notirpušas tā, ka nezināju kur likties, taču domāju, ka ja būtu iespēja dotos uz šo izrādi arī otrreiz.

Skaļi aplausi un uzslavas no manis aktieriem : Dainim Geūbem, Jurim Žagaram,Laurim Dzelzītim,Ievai Segliņai un liels pārsteigums man bija Raivja Vidža aktierspēle. 

 

Iesūti savu blogu arī tu, kā to izdarīt, lasi ŠEIT… 

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
Rebeka 7. februāris 2014 09:37 hiperkeri

Hhahah ir ir līgavainis, tikai tā tizli skan, tāpēc nerakstu :) Lai gan labāk nekā civilvīrs vienalga izklausās :D

hiperkeri 4. februāris 2014 12:05

Vidzis??? wow.
Būs jāiet novērtēt!
un.Draugs?? KAs tad ar līgavaini notika?????

ligucci83 2. februāris 2014 23:26 Shalako

Nē, nu manu draugu un paziņu lokā arī TĀ nerunā. :D Bet kopumā sabiedrība Latvijā ir vairums visu to b.., p.., s.., z.. vārdu pārpilna. Gan tādu cilvēku lokā, kas it kā visādi citādi ir ok cilvēki, gan to grimušo cilvēku vidū vēl jo vairāk. Tas mans absolūti subjektīvais novērojums. Izrādes tēli kā reiz bija tādi, kam nekas cits kā tie sliktie vārdi nevarēja būt atbilstošāks. Bet te atkal atgriežamies pie tā, ka lai to saprastu un uztvertu, izrāde ir pašam jāredz. ;)

Cerīte 2. februāris 2014 21:39

Nu-man jau 5 minūtes lamāšanās būtu par daudz ,kur nu vēl 5 stundas.Tāpēc uz šo izrādi neiešu.Daudz vairāk mani interesētu ,ko par šo izrādi teiktu cilvēki ,kuri paši kam tādam ir ''gājuši cauri''Un virpār -apnicis man tas viekāršās dzīves attēlojums,ko tur attēlot,it kā mēs jau tāpat to nezinātu.Borrrrrrrrrrrrrring.

vecsprofils 2. februāris 2014 19:56

Turklāt sociālie tīkli, vispār Internets ir tā vieta, kur sajaucas visi cilvēki. Diemžēl šodien ir ļoti daudz psihiski slimu, nelīdzsvarotu cilvēku, kuri tieši tā - no skata, liekas normāli, bet patiesībā tādi nav. Tāpēc virtuālo vidi te vismazāk var ņemt par piemēru, drīzāk reālo pasauli, tās dažādās sabiedrības :)

vecsprofils 2. februāris 2014 19:48 ligucci83

Nu nezinu, vismaz manā draugu un pat netālā paziņu lokā tā nelamājas. Tāpēc es te lieku diezgan lielu jautājuma zīmi, kas ir šie "it kā" inteliģentie cilvēki. Pseido inteliģence?Augstākā izglītība vēl nav rādītājs. Manuprāt, inteliģence vai nu ir, vai tās nav. Cilvēks var būt tiešs, skarbs savos izteikumos, paliekot inteliģents, bet nenolaižoties līdz lamuvārdu līmenim. Tas attiecināms uz jebkuru vecumu :)

ligucci83 2. februāris 2014 19:44 Shalako

Ā, un par tiem 12 gadiem.. lamājas jau pirmajā klasē. Vismaz Latvijā tā tas ir. Un visus sliktos lamu vārdus lieto nebūt ne tikai tie pagrimušie. Esmu sab.transportā un citās vietās, arī sociālajos tīklos dzirdējusi/lasījusi neskaitāmas reizes, kādā valodā un par ko runā pēc skata pilnīgi normāli, no nebūt ne pagrimušām ģimenēm bērni. Nerunājot jau nemaz par pieaugušajiem. Un pie tam ar augstāko izglītību un gana kulturāli cilvēki. Es piekrītu, ka tas ir drausmīgi, ka visi krievu b.., p..., s..., z... vārdi ir regulāra parādība latviešu valodā, bet tā tas diemžēl ir. Bet kā jau teicu - manuprāt, šis ir plaši diskutējams, bet jau atsevišķs temats.. :)

vecsprofils 2. februāris 2014 19:43 ligucci83

Te man nav ko piebilst, ir jāredz, tas gan! (Y) :)

ligucci83 2. februāris 2014 19:39 Shalako

Es pievienojos Rebekai, ka tev vnk jāredz šī izrāde. To nevar izskaidrot, jo no malas tas tiešām izklausās ne tā, bet domāju, ka 90% no tiem, kas šo izrādi ir redzējuši, domā tāpat kā mēs ar Rebeku. Jo nu tur kā reiz tie cilvēki bija tas slānis parastais un zemākais. ;)

vecsprofils 2. februāris 2014 19:36 Rebeka

(Y) ;)

Rebeka 2. februāris 2014 19:13 Shalako

Tur tika attēlots, konkrēts laika posms un konkrēta slāņa cilvēki, zinot to kā ir dzīvē, ja izrādē tiktu lietoti, kaut kādi maigāki vārdi, tad neviens neko nesaprastu...

Īsāk sakot tev obligāti jāredz šī izrāde, lai saprastu, kur tā sāls un ka savādāk nevar. :)

vecsprofils 2. februāris 2014 18:59 ligucci83

Iespējams, es saprotu šo vienu pusi. Tajā pašā laikā, manuprāt, tas vecuma cenzs ir stipri par mazu. Kas ir 12 gadi? Tas ir tieši tīņu vecuma sākuma posms, tieši tas vecums, kur bērni ietekmējas visvairāk un seko baram. Ja pat teātrī (!!!) tā lamājas, kāpēc es arī nevarētu? Tas taču attēlo sūro realitāti, vai ne? Kaut kā man tas neizklausās pareizi, ņemot vērā to, ka arī "sūrā" realitāte nemaz tik sūra visiem nav. Tas ir mazākums, tas sabiedrības pagrimums, kāpēc to būtu jāuzceļ uz šī kultūras jomas pjedestāla? Manuprāt, kino būtu atbilstošāks žanrs, ja grib attēlot "sūro, degradēto realitāti" ar necenzētu leksiku.
Tomēr uzskatu, ka latviešu valoda ir pietiekami bagāta, lai spētu izteikties skarbi un pikti, pielietojot ne tik daudz vecvārdus, cik pasniedzot satura jēgu ar atbilstošu attieksmi, iesaistot tur apsaukājumos vārdus, bet ne lamu vārdus. ;)

ligucci83 2. februāris 2014 18:27 Shalako

Protams, rupja lamāšanās nav nekas cildināms vai tāds, kam jākļūst par normu, taču ir atsevišķas izrādes, kurās savādāk nevar, lai izrādes stāsts tiktu atklāts precīzi un aizķertu sirdis. Šī noteikti bija tāda izrāde. Un bija vecuma cenzs.
manuprāt, teātris mūsdienās kļūst aizvien vairāk pietuvināts reālajai dzīvei, arī tai valodai, kas dominē sabiedrībā, jo skatītājs tomēr vislabāk uztver un saprot "pazīstamas" lietas, nevis stāstus no "kādas citas pasaules", tādus, kas neatbilst tai dzīvei un pasaulei, kādā dzīvojam.. Tāda ir tā realitāte. Arī tas, ka sabiedrība ir kļuvusi atvērtāka, brīvāka, pieļauj šādu izrāžu esamību. Bet par piemēru bērniem - paskatoties, kas notiek pasaulē, bērni un jaunieši gan lamu vārdus, gan visādas mūsu (arī manā) izpratnē "pieaugušo" lietas zina un pazīst jau daudz agrāk, kā mums gribētos, lai būtu (ja vispār būtu), atceroties savu bērnību un tīņu gadus. Tāda ir tā mūsdienu pasaule. Skarba! Bet piekrītu, ka šis ir plaši diskutējams temats un viena no aktuālākajām problēmām mūsdienu pasaulē. Pasaule mainās un es jau pāragri esmu paspējusi tikt līdz: "kad mēs augām, tad tā nebija.." stadijai, kaut agrāk man likās, ka šo teikumu lieto tikai ap pensijas vecumu. :D

ligucci83 2. februāris 2014 18:17 Rebeka

Atkal tev piekrītu. Šī nu bija izrāde, kur es nespēju iedomāties, ka kaut kas būtu lieks vai/un saīsināms. Laiks tiešām paskrēja ātri, neskatoties uz tām 5 stundām, jo visu izrādes laiku bija interesanti + nebija jau arī tā, ka 5h bez pārtraukuma.. Ja ir 3 cēlieni, tad ir 2 pārtraukumi, ar kuriem pilnībā pietiek, lai "atpūtinātu" smadzenes un nākamo cēlienu atkal varētu skatīties ar pilnu uzmanību. Un par tiem lamuvārdiem - jā, bez tiem šeit tā nebūtu tā izrāde, kas bija. Tā skarbā realitāte (gan par laimes meklējumiem svešās zemēs, gan par to, kāda valoda dominē jauniešu vidū mūsdienās) nevarēja būt savādāk parādīta, lai izrāde saglabātu savu domu un būtu tik laba, cik tā bija. Es, piemēram, nespēju iedomāties, ka viņi lietotu tādus vārdus kā "sasodīts", "ka tevi velns" u.tml. maigos , literāros lamu vārdus.

vecsprofils 2. februāris 2014 18:10 Rebeka

Neņemos iztirzāt izrādi, kuru neesmu redzējusi :) Tā man tāda retoriska piebilde bija, pat savā veidā parādījās jauns apspriedes temats, kā mēs sakatāmies uz to, ka teātra izrādēs gadās izrādes ar necenzētu leksiku ;)

Rebeka 2. februāris 2014 18:07 Shalako

Par garumu, itkā jā šķiet gara, taču nespēju iedomāties kā to saīsināt, ja saīsinātu tad vairs nebūtu TAS :D Skatoties laiks ātri pagāja...

Par lamu vārdiem, izrādi drīkstēja apmeklēt tikai no 12 gadu vecuma, un ja tajā netiktu pielietoti šie lamuvārdi, tad vispār tai izrādēm zustu jēga un vispār neko no tā kas bija rādāms nevarētu parādīt. Īsāk sakot, jāredz, lai saprastu. Varbūt Ligucci varētu labāk izskaidrot.. bet bez šiem lamu vārdiem, šī izrāde nebūtu īsta un netiktu parādīti tā laika, to cilvēku, to notikumu būtība.

vecsprofils 2. februāris 2014 16:58 pece

Ahā, 5 stundas gara izrāde man arī liekas jau stipri par garu. Pat 3 stundas jau skaitās gara, kur nu vēl piecas...
Starpcitu, manuprāt, ne jebkura izrāde, kas redzama Dailes teātrī (arī citos) būtu jāuztver par kultūras pienesumu. Šajā sakarā gribu vērst uzmanību uz tiem lamuvārdiem. Nu, tā tomēr man šķiet ir visatļautība un valodas kultūras kropļošana. T.i. kādu piemēru mēs dodam saviem bērniem/vienaudžiem? Ja teātri prezumējam kā kultūrālu pasākumu, tad kādā veidā tas saistāms ar lamuvārdiem?!

Manuprāt, šodien arī kultūras joma sāk nedaudz mainīties... nezinu, vai uz to labāko pusi.

pece 2. februāris 2014 15:51

Izrādi neesmu redzējusi, bet nudien nesaprotu jauno modi uz megagarām izrādēm - tā ir jauna mode? skatītāju sēdēšanas izturības pārbaude? nespēja būt gana koncentrētiem? vai iemesls pateikt, ka tik dārgi ir visu uzvest?

Gribu īsākas izrādes :D

vecsprofils 2. februāris 2014 14:35

Prieks, ka izrāde patika un iedvesmoja! (Y)

ligucci83 2. februāris 2014 01:03

Es arī biju uz šo izrādi (otrdien gan, ne ceturtdien :) ) un piekrītu visam, ko tu par to saki. Izcila izrāde, kuru noteikti ir vērts noskatīties. Vēl bez tevis pieminētajiem aktieriem, kuri tiešām bija lieliski, mani ļoti uzrunāja un patika arī tas, ko šajā izrādē rādīja E.Dzelme (sevišķi 2. cēlienā). Bet par Vidzi - salīdzinot ar A.Kurusovu, kura "spēlēja" "Kailajos briežos" (tā gan bija pavisam cita līmeņa izrāde, bet nu tik un tā), Vidzis vispār ir profesionāls aktieris. :D